Bank Pekao: zysk netto grupy w III kw. wyniósł 630,8 mln zł; rośnie aktywność klientów, duży popyt na kredyty

Bank Pekao: zysk netto grupy w III kw. wyniósł 630,8 mln zł; rośnie aktywność klientów, duży popyt na kredyty
Fot. Bank Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2021 roku wzrósł do 630,8 mln zł z 370,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 618,9 mln zł.

Oczekiwania 9 biur maklerskich co do zysku netto grupy Banku Pekao za III kwartał wahały się od 605 mln zł do 638 mln zł.

Zysk netto banku wzrósł 70 proc. rdr i 4 proc. kdk.

Po trzech kwartałach 2021 roku zysk netto grupy Banku Pekao wyniósł 1,48 mld zł, czyli był 62 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Czytaj także: Wiceprezes Banku Pekao: ożywienia w kredytach dla korporacji jeszcze nie ma, rośnie popyt na projekty ESG >>>

Pekao spodziewa się, że dwucyfrowe ROE osiągnie szybciej, niż założył

Bank podał, że jest na dobrej drodze do realizacji strategii na lata 2021-2024; spodziewa się, że dwucyfrowe ROE osiągnie szybciej, niż założył.

„Trzeci kwartał był czasem kontynuacji gospodarczego ożywienia po pandemii, a my potrafiliśmy przekuć to odreagowanie na dobre wyniki naszego banku. Wróciły już one na dobre do poziomów sprzed pandemii. Co ważne aktywność naszych klientów rośnie nie tylko w porównaniu z poprzednim rokiem, ale i poprzednim kwartałem, mamy duży popyt na kredyty, zwłaszcza wśród małych i średnich firm i klientów indywidualnych” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes banku Leszek Skiba.

„Za wzrost rentowności banku odpowiada też nasza ciągła praca nad efektywnością i niższe koszty operacyjne. Dzięki tym działaniom powtarzalne ROE w trzecim kwartale wyniosło ponad 9 proc., a to w środowisku wyższych stóp procentowych powoduje, że spodziewamy się szybszego niż zakładaliśmy w strategii osiągnięcia dwucyfrowego poziomu tego wskaźnika” – dodał.

Powtarzalny wskaźnik ROE w III kwartale 2021 r. wyniósł 9,2 proc. W strategii Bank Pekao zakładał 10-proc. ROE w 2024 roku.

Wynik odsetkowy

Wynik odsetkowy banku w III kwartale wyniósł 1.387,1 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1.366,5 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.360 – 1.373 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 15 proc. rdr i 4 proc. kdk.

Marża odsetkowa wzrosła do 2,34 proc. z 2,29 proc. w II kwartale.

Wynik z prowizji

Wynik z prowizji wyniósł 703,7 mln zł i był 2,5 proc. wyższy od szacunków rynku, który spodziewał się 687,4 mln zł (oczekiwania wahały się od 679 mln zł do 700 mln zł). Wynik prowizyjny wzrósł 18 proc. rdr i 5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Bank podał w prezentacji, że ma potencjał do dalszej poprawy dochodów podstawowych dzięki utrzymaniu wysokiej aktywności klientów i podwyżkom stóp procentowych.

Odpisy

Odpisy wyniosły w okresie trzeciego kwartału 2021 roku 178,1 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem o 8 proc. niższych odpisów na poziomie 164,4 mln zł (przedział oczekiwań od 150 mln zł do 182 mln zł). Odpisy spadły 36 proc. rdr i 7 proc. kdk.

Bank podał, że jego koszty ryzyka ustabilizowały się na poziomie sprzed pandemii. Koszty ryzyka w III kwartale spadły do 41 pb z 45 pb w II kwartale.

Rezerwa na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych ujęta w pozostałych kosztach operacyjnych w III kwartale wyniosła 8,1 mln zł.

Ogólne koszty administracyjne razem z amortyzacją i bez uwzględnienia podatku bankowego wyniosły w III kwartale 926,5 mln zł, czyli były 4 proc. niższe od oczekiwań (959,7 mln zł). Koszty wzrosły 9 proc. rdr i były o 4 proc. niższe niż kwartał wcześniej.

Strategiczny cel Banku Pekao do 2024 r.

Strategiczny cel Banku Pekao do 2024 r. to zmniejszenie wskaźnika koszty/dochody do 42 proc. W trzecim kwartale 2021 r. znalazł się on na poziomie 43,4 proc. w porównaniu do 45,4 proc. kwartał wcześniej.

Nowa sprzedaż kredytów dla klientów indywidualnych (łącznie gotówkowych i hipotecznych) wzrosła w okresie lipiec-wrzesień 2021 w porównaniu z ubiegłym rokiem o 61 proc., a nowa sprzedaż kredytów dla MŚP o 40 proc. Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła o 65 proc. do 2,8 mld zł, a sprzedaż pożyczek gotówkowych wzrosła do 52 proc. rdr do 1,1 mld zł.

Na koniec września łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wyniósł 17,6 proc., a Tier1 15,7 proc.

Podwyżka stóp podwyższy wynik odsetkowy Pekao o kilkanaście proc.

Wrażliwość wyniku odsetkowego Banku Pekao na zmianę stóp procentowych wynosi kilkanaście procent, bliżej 15 proc. Bank nie podjął decyzji w sprawie przystąpienia do programu ugód dotyczących kredytów walutowych – poinformowali w czwartek przedstawiciele banku.

„Nasza wrażliwość jest podobna, może odrobinę większa – ze względu na dobrą sytuację płynnościową, niż to obserwowaliśmy przy okazji spadku stóp. Mówimy o kilkunastu, bliżej 15 proc., wrażliwości całego wyniku odsetkowego na 100 pb, a teraz mamy 115 pb” – poinformował wiceprezes banku Tomasz Kubiak.

Paweł Strączyński, wiceprezes banku, dodał, że to „około 650 mln zł dodatkowego zysku”.

W środę RPP drugi miesiąc z rzędu, i mocniej od oczekiwań rynku, podwyższyła stopy procentowe w tym referencyjną o 75 pb do 1,25 proc.

Prezes banku Leszek Skiba pytany o plany zmiany oprocentowania depozytów po podwyżce stóp powiedział, że może to być okazja do przyciągnięcia do banku nowych klientów.

„Nie widzimy powodów, by zbierać depozyty klientów z powodu braku płynności” – powiedział Skiba.

Bank nie podjął decyzji ws. przystąpienia do programu ugód z frankowiczami

Skiba podał, że bank nie podjął decyzji w sprawie przystąpienia do programu ugód z klientami w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich.

„Analizujemy. Nie ma decyzji. Pewnie będziemy chcieli poczekać na doświadczenia innych banków, żeby zobaczyć jaka jest skala sukcesów w tym procesie” – powiedział prezes.

„Mamy odpis na frankach na bardzo konserwatywny poziomie, jeżeli patrzy się na wiek tego portfela, jego dużo niższą „pozywalność” niż te portfele z lata 2008-2007 to poziom pokrycia odpisami jest na stosunkowo wysokim poziomie” – powiedział Kubiak.

„Odpisy w III kwartale są związane z napływem wniosków, ale nie jest to dla nas palący problem, aby powtarzać tego typu aktywności w kolejnych kwartałach” – powiedział Skiba.

„Pekao chce pozostać bankiem dywidendowym”

Paweł Strączyński, wiceprezes banku, od piątku nadzorujący pion finansowy, poinformował, że Pekao chce pozostać bankiem dywidendowym.

„Pekao chce pozostać bankiem dywidendowym i prace zarządu będą między innymi skupiały się na tym, byśmy mogli, jako polski bank, wypłacać akcjonariuszom solidne dywidendy co roku” – powiedział Strączyński.

Pekao poinformowało, że jego koszty ryzyka ustabilizowały się na poziomie sprzed pandemii. W III kwartale spadły do 41 pb z 45 pb w II kwartale.

„Nasze koszty ryzyka są na historycznie niskich poziomach. W tym kwartale było to 41 pb, ale uwzględnia odpisy we frankach, które zrobiliśmy głównie ze względu na osłabienie złotego i pewną niepewność tej sytuacji frankowej” – powiedział wiceprezes banku Tomasz Kubiak.

„Na tym etapie nie widać żadnej presji na nasze koszty ryzyka, wręcz przeciwnie – każdy kolejny miesiąc nas zaskakiwał jeszcze lepszą sytuacją. (…)” – dodał.

Według wcześniejszych informacji, Tomasz Kubiak zrezygnował z funkcji wiceprezesa, ze skutkiem na 4 listopada.

Źródło: PAP BIZNES