Bank Pekao wspiera budowę biogazowni w Polsce
„Kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni jest kluczowym elementem naszej strategii wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej ofercie przedsiębiorcy będą w stanie nie tylko efektywnie realizować projekty biogazowe, ale także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska”- mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.
Kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni umożliwia pokrycie kosztów budowy nowych oraz modernizacji istniejących instalacji biogazowych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na finansowanie zarówno wkładu własnego, jak i nakładów inwestycyjnych ponoszonych przed oraz po przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych i krajowych.
Dzięki promesie kredytowej, ważnej przez 9 miesięcy, przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje mogą być pewni, że niezbędne środki finansowe będą dostępne w odpowiednim dla nich czasie.
Zalety promesy
„W kontekście projektów biogazowych, promesa bankowa jest często niezbędnym elementem dokumentacji konkursowej. Promesa kredytu inwestycyjnego na finansowanie biogazowni to gwarancja zdolności beneficjenta do realizacji projektu oraz zapewnienie jego finansowania. To swoista gwarancja dla przedsiębiorstwa, że po podpisaniu umowy o dotację, bank podpisze z nim finalną umowę kredytu i uruchomi środki” – dodaje Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A.
Promesa wydawana jest po szczegółowej analizie zdolności kredytowej przedsiębiorcy, z uwzględnieniem dokumentacji przygotowanej na potrzeby konkursu o dotację. Bank Pekao S.A. oferuje również profesjonalne wsparcie w trakcie całego procesu aplikacyjnego, co pozwala przedsiębiorcom skupić się na realizacji swoich projektów bez natłoku formalności.
W ramach oferty kredytu inwestycyjnego na finansowanie biogazowni, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na budowę, przebudowę i modernizację instalacji biogazowych.
Bank Pekao S.A. wspiera także inwestycje związane z magazynowaniem energii oraz przyłączaniem instalacji biogazowych do sieci energetycznej. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość zrealizowania kompleksowych projektów, które przyczynią się do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Polsce.
Polska stoi na biogazie
Biogaz, jako niezależne od warunków atmosferycznych źródło energii, jest niezwykle istotny dla stabilności i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Powstaje on w wyniku rozkładu materii organicznej, takiej jak odpady rolnicze oraz przemysłowe powstające przy produkcji żywności, osady ściekowe i wiele innych.
W Polsce potencjał produkcji biogazu jest ogromny, a według ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynosi około 13,5 mld m³ surowca rocznie.