Bank Pekao ułatwia klientom zapisy na szczepienie i udział w spisie powszechnym

Bank Pekao ułatwia klientom zapisy na szczepienie i udział w spisie powszechnym
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Klienci Banku Pekao wiele spraw urzędowych oraz konsumenckich mogą załatwić przez internet, dzięki cyfrowej tożsamości PekaoID. Do niedawna dużo osób używało PekaoID do rozliczenia PIT-u. Teraz można bez wychodzenia z domu umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19, a także wziąć udział w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym.

PekaoID to elektroniczna metoda potwierdzania tożsamości, która zyskała już wśród klientów Banku Pekao rzeszę zwolenników. Korzysta z niej już ponad 950 tys. osób. Uruchomienie jej jest bezpłatne oraz niezwykle proste. Aby załatwiać sprawy urzędowe przez internet i korzystać z wybranych usług konsumenckich w sektorze energetycznym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym oraz usług medycznych, wystarczy zalogować się do bankowości Pekao24 lub aplikacji PeoPay i złożyć wniosek o wydanie i aktywowanie PekaoID.

PekaoID umożliwia każdemu klientowi Banku Pekao, który korzysta przez internet z konta osobistego i został zweryfikowany w oddziale, dostęp online do danych rejestrowych, podatkowych, zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych.

– Za pomocą PekaoID tworzy się także Profil Zaufany, dzięki któremu można złożyć elektronicznie podpis zaufany w kontaktach z e-administracją. Nie trzeba pamiętać haseł do serwisów internetowych różnych usługodawców – innych podmiotów niż bank, w tym e-urzędów – wymagających uwierzytelnienia i wykorzystujących w tym zakresie usługę mojeID. To bardzo wygodne – wyjaśnia Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Wielu klientów Banku Pekao skorzystało z PekaoID przy rozliczeniu PIT

Wielu klientów Banku Pekao skorzystało z PekaoID przy okazji rozliczenia online rocznych deklaracji podatkowych (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38). Można było w ten sposób złożyć e-PIT poprzez e-Urząd Skarbowy. Teraz, z pomocą PekaoID można do końca września wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym poprzez stronę www.spis.gov.pl i aplikację spisową. Istnieje też możliwość, by w wygodny sposób zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Korzystając z cyfrowej bankowości PekaoID można zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta – serwisu Ministerstwa Zdrowia i NFZ. W serwisie można wybrać termin i umówić się na szczepienie w wybranym punkcie szczepień, sprawdzić czy ma się wystawione e-skierowanie na szczepienie, pobrać kod QR potwierdzający zaszczepienie. IKP pozwala też sprawdzić informacje o zdrowiu nie tylko swoim, ale i dzieci lub upoważnionych bliskich, sprawdzić e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania czy dowiedzieć się do kiedy przebywa się na kwarantannie. 

Czytaj także: W Banku Pekao pożyczka konsolidacyjna na klik >>>

Jak działa PekaoID?

PekaoID działa bardzo prosto. W ramach procesu realizowanego na stronie usługodawcy klient Pekao wybiera potwierdzenie tożsamości z bankiem. Po zalogowaniu do serwisu internetowego Pekao24 potwierdza swoją tożsamość i swoje dane kodem SMS lub autoryzacją mobilną PeoPay. Użytkownik automatycznie wraca na stronę internetową usługodawcy, który otrzyma od banku elektroniczne potwierdzenie jego tożsamości. Co ważne, usługodawca nie otrzymuje danych do logowania do bankowości elektronicznej, nie ma także dostępu do bankowego rachunku klienta, zaś bank nie ma wglądu do sprawy, którą załatwia klient. Usługa spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa i poufności zgodne z wymogami Rozporządzenia eIDAS.

Źródło: Bank Pekao SA