Bank Pekao pokazuje dobre wyniki po pierwszym kwartale 2024 roku

Bank Pekao pokazuje dobre wyniki po pierwszym kwartale 2024 roku
Leszek Skiba. Źródło: Bank Pekao S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w I kw. 2024 r. wyniósł 1,514 mld zł wobec 1,446 mld zł zysku netto rok wcześniej, poinformowało biuro prasowe banku.

„Za nami bardzo mocny początek roku. Skutecznie wykorzystaliśmy okres wyższych stóp procentowych wypracowując bardzo pokaźne zyski. Dobrze przygotowaliśmy się do rządowego programu Bezpieczny Kredyt, dzięki czemu w pierwszym kwartale na zakończenie tego projektu zanotowaliśmy jeszcze sześciokrotny wzrost sprzedaży hipotek. Na naszą rentowność przekłada się również fakt, że efektywnie realizujemy cyfrową transformację. Mamy już ponad 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej, a więc już teraz osiągnęliśmy cel, który założyliśmy na koniec 2024 r.” – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

Pozytywna dynamika zysku netto w ujęciu rok do roku wynikała przede wszystkim ze wzrostu wyniku odsetkowego, z kolei nieco wyższe niż w pierwszym kwartale 2023 były obciążenia regulacyjne i koszty operacyjne – czytamy w informacji prasowej.

Rekordowo wypadł pierwszy kwartał 2024 roku w bankowości detalicznej. Liczba aktywnych klientów bankowości mobilnej Pekao na koniec marca przekroczyła poziom 3,2 mln osób wobec 2,9 mln rok wcześniej, tym samym osiągając wcześniej strategiczny cel przewidziany na koniec 2024 roku. Największa była w skali kwartału liczba nowych rachunków bieżących otwartych przez klientów indywidualnych, od stycznia do marca wyniosła ona 167 tys. – podano w informacji.

Udana akcja kredytowa

Nowa sprzedaż pożyczek gotówkowych zwiększyła się rok do roku aż o 22 proc., notując w marcu rekordową miesięczną sprzedaż – spośród pożyczek gotówkowych 83 proc. udzielono poprzez bankowość cyfrową.

Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych w I kw. 2024 roku była sześciokrotnie wyższa niż rok wcześniej, sięgając 4,3 mld zł. To w dużej mierze efekt programu Bezpieczny Kredyt 2%. W sumie, licząc do końca marca Bank Pekao zawarł ponad 25 tys. umów w tym programie na kwotę ponad 10,3 mld zł.

Dwucyfrowy (11 proc.) był w I kw. 2024 w ujęciu rok do roku wzrost wolumenu finansowań dla MŚP.

Koszty pod kontrolą

W okresie styczeń-marzec wskaźnik koszty/dochody był na poziomie 39,3 proc., lepszym od założonego celu na koniec 2024 roku poziomie 42 proc.

Koszty ryzyka pozostały na niskim poziomie 39 pb. Cel strategiczny na koniec okresu strategii w 2024 roku to przedział 50-60 pb. – poinformował bank.

5 tys. ugód frankowych

„Mamy bardzo zadowalający wynik programu ugód. Podpisaliśmy ponad 5 tys. ugód w odniesieniu do portfela 18 tys. umów” – powiedział wiceprezes banku Paweł Strączyński podczas konferencji prasowej.

„Złożyliśmy już ofertę do ok 14 tys. klientów. W najbliższych miesiącach uda nam się skierować propozycje ugód do 100% naszych klientów” – dodał.

Jego zdaniem, do końca 2024 roku 80% problemu frankowego w banku zostanie rozwiązane.

Koszt nominalny programu ugód wyniósł około 400 mln zł, ale ponad 70 mln zwróciło do banku z powodu wyższego kursu walutowego, podał także wiceprezes.

Strączyński poinformował, że w I kw. do sądów wpłynęło 900 pozwów, ogółem w trakcie jest ok. 6700 spraw przeciwko bankowi.

„Mamy również ugody z klientami, którzy złożyli przeciwko bankowi pozew i po zawarciu ugody go wycofali” – wskazał Strączyński.

Bank zaoferował program „Bezpieczna ugoda 2%” w październiku ub.r. Bank porównuje kredyty frankowe i hipotecznym kredytem złotowym na 2% i jeśli klient zapłacił więcej, zwraca różnicę. Dla salda dodatniego pozostała kwota będzie oprocentowana według stałej stopy 2% (przez pierwsze 5 lat).

Źródło: Bank Pekao SA, ISBnews