Bank Millennium nie weźmie udziału w programie Bezpieczny Kredyt 2% ze względu na niepewność prawną w Polsce

Bank Millennium nie weźmie udziału w programie Bezpieczny Kredyt 2% ze względu na niepewność prawną w Polsce
Fot. stok.adobe.com/OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Millennium nie weźmie udziału w programie Bezpieczny kredyt 2%, poinformował wiceprezes banku Fernando Bicho.

„Analizujemy temat, ale w najbliższej przyszłości nie rozważamy dołączenia do programu [Bezpieczny kredyt 2%]” – powiedział Bicho podczas telekonferencji z dziennikarzami.

„Nie wiąże się to z programem jako takim, ale wiąże się z trudnością realizowania finansowania długoterminowego w warunkach prawnych w Polsce. Utrzymujemy produkcję kredytów hipotecznych raczej na minimalnym poziomie, chyba że znajdziemy się w warunkach większej pewności prawnej” – dodał.

Czytaj także: Wkrótce czternaście banków będzie oferować Bezpieczny Kredyt 2%, Konta Mieszkaniowe działają już w dwóch bankach>>>

Pozycja rynkowa Banku

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW.

Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 110,9 mld zł na koniec 2022 r.

Czytaj także: Prezes mBanku: banki w Polsce potrzebują stabilnego prawa>>>

Więcej umów niż zakładał rząd

W rządowym programie uczestniczy obecnie 8 banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Velo Bank.

Program „Bezpieczny kredyt 2%” dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Jak poinformował 26 lipca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda złożono 12,5 tys. wniosków w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, podpisano około 250 umów.

W jego opinii założone w ustawie prognozy mogą wyczerpać się do końca sierpnia. „Liczba umów może być znacząco wyższa niż zakładaliśmy” – powiedział.

Czytaj także: Prezes BNP Paribas Bank Polska o toksycznych kredytach hipotecznych i sytuacji sektora bankowego w Polsce>>>

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES