Bank i Klient: Konsolidacja i co dalej?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

O czym świadczy wycofywanie się globalnych grup finansowych z Polski - i kto przejmie ich dotychczasowy udział w rynku? Czy w najbliższych latach możemy liczyć na dwucyfrowy wzrost akcji kredytowej polskich banków?

Karol Podgórski

Czy polski sektor bankowy w najbliższych latach czeka ewolucja akcji kredytowej w kierunku zwiększającego się finansowania biznesu? Zagadnienia te były tematem panelu zatytułowanego Międzynarodowe grupy bankowe w świetle obecnej sytuacji gospodarczej i najnowszych uwarunkować prawnych, który odbył się podczas tegorocznego „Spotkania Liderów, Bankowość i Ubezpieczenia 2015”, podczas IX edycji Banking Forum, zorganizowanej przez MMC Polska. W debacie prowadzonej przez przewodniczącego rady programowej Banking Forum, Mariusza Grendowicza, dyskutowali: Sławomir S. Sikora – prezes zarządu banku Citi Handlowy, Michał Krupiński – Managing Director & Head of Central and Eastern Europe w Bank of America Merrill Lynch, Wojciech Kwaśniak – wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Joao Bras Jorge – prezes zarządu Banku Millennium, Wojciech Sobieraj – prezes zarządu Alior Banku, John Cole – Senior Partner w TAS Financial Services Ernst & Young Londyn oraz mecenas Lejb Fogelman – Senior Partner w Greenberg Traurig Grzesiak sp.k.

Jesteśmy atrakcyjnym rynkiem

– Royal Bank of Scotland zadeklarował, że wycofuje się z działalności bankowej i ubezpieczeniowej w całej Europie Środkowej i Wschodniej – rozpoczynając panel, moderator przypomniał również wcześniejsze decyzje Eurobanku, Nordei, DnB Nord czy Rabobanku odnośnie wyjścia z polskiego rynku. Co stoi za tą – dość zaskakującą – tendencją? Zdaniem Michała Krupińskiego niektóre z międzynarodowych grup finansowych pozbywają się udziałów w polskich bankach z uwagi na kłopoty na rynkach macierzystych.

– Z punktu widzenia nabywców Polska wciąż pozostaje atrakcyjnym rynkiem o dużej penetracji kredytowej, na którym można osiągnąć odpowiednią skalę. To być może najbardziej atrakcyjny rynek w regionie – ocenił przedstawiciel BofA Merrill Lynch.

Mecenas Lejb Fogelman zauważył, że polski rynek finansowy dysponuje wciąż potężnymi, niezagospodarowanymi możliwościami. – Inwestorzy patrzą Fogelna potencjał wzrostu. W Polsce nie tylko gospodarka przeżywa wzrost, ale jest bardzo małe zagęszczenie bankowości w porównaniu z Zachodem. Jest podwójny wektor wzrostu: przestrzeń gospodarcza – i w tej przestrzeni jest dużo miejsca – stwierdził. Nie zmienia to faktu, iż szansa na nowych inwestorów z górnej półki jest znikoma – spodziewać się powinniśmy raczej powiększania udziału w rynku najsilniej reprezentowanych nad Wisłą grup bankowych. – Inwestorzy, którzy jeszcze nie weszli do Polski, mają do wyboru małe targety i brak szansy na szybki rozwój poprzez następny zakup – ocenił Fogelman.

Zdaniem prezesa Sławomira S. Sikory, analizując sytuację zachodnich banków, nie można pomijać roli kryzysu. – Przyspieszył on integrację rynków finansowych w Europie. Wydaje się, że przed 2008 r. nie byłoby możliwe, żeby w eurostrefie powstał jeden organ nadzoru – stwierdził prezes Citi Handlowego. – Po drugie: kryzys spowodował, że zachodnia Europa, czy też ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI