Bank i Klient: Jesteśmy zahartowani i wiemy, że nie wolno panikować

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.05.foto.005.b.267xJózefem Wancerem, prezesem Banku BGŻ, rozmawiają Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Pierwszy kwartał 2015 r. był dla gospodarki dobry, ale czy nie obawia się Pan, że w związku z pewnym napięciem wokół bankowości sytuacja może się zmienić na gorszą?

– Rzeczywiście są za duże oczekiwania w stosunku do bankowości i różne grupy społeczne żądają od banków znacznie więcej niż one mogą dać. Obecnie klimat społeczny, a zwłaszcza obraz sytuacji przedstawiany przez media powoduje, że sytuacja na pewno nie jest dobra dla naszego sektora. Na dodatek nie działamy w próżni, zatem to, co dotyka sektor bankowy może również negatywnie wpłynąć na całą gospodarkę. Bo jeśli gorzej dzieje się w sektorze bankowym, to automatycznie przekłada się to na sytuację gospodarczą.

Na swój cel banki wzięły nie tylko media, ale również politycy…

– I to szkodzi całej sytuacji. W naszym interesie, jako całego sektora, jest zrobienie wszystkiego, aby pojawiające się problemy jak najszybciej rozwiązać. Nie można dopuścić do tego, żeby pojawił się poważny kryzys. Niestety, nie wszystko zależy od nas, sytuacja wymaga bardzo dużej dojrzałości i wyczucia ze strony polityków i władz. Sygnały nie są dobre, jednak w tym momencie nie przesadzałbym jeszcze z pesymizmem. Póki co nie ma dramatycznej sytuacji.

A może sektor bankowy jest sam sobie winien?

– Dlaczego?

Choćby dlatego, że wtedy, kiedy zaczynała się kwestia obniżania ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI