Bank i Klient: Eliminowanie gotówki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.02.foto.053.a.267xW tym roku obniżone zostaną prowizje od płatności kartami. Opłata interchange wyniesie maksymalnie tylko 0,2 lub 0,3 proc. Czy spowoduje to, że terminale płatnicze trafią pod każdą strzechę?

Bogdan Szadkowski

Polska jest podawana jako przykład sukcesu w upowszechnieniu płatności kartowych oraz implementacji nowoczesnych technologii płatności zbliżeniowych. Złożyło się na to kilka czynników. Stosunkowo wysokie opłaty interchange fee i brak realnej konkurencji ze strony krajowego systemu kart płatniczych zachęcał do inwestowania i współpracy ze światowymi potentatami organizacji płatniczych, takimi jak MasterCard i Visa. W początkowym okresie, przy niskim wolumenie wykonywanych płatności kartami, banki mogły promować nową technologię, edukować i zachęcać klientów do korzystania z kart. Można było je oferować nawet za darmo i nie pobierać opłat za korzystanie z bankomatów. Jednak, jak pokazało opublikowane w ubiegłym roku Badanie obrotu kartowego wśród przedsiębiorców w Polsce, zrealizowane na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przez instytut badawczy Ipsos, poziom akceptacji kart płatniczych wśród polskich przedsiębiorców w 2013 r. wynosił 17 proc. Czyli nadal tylko co piąta firma z sektora handlu i usług przyjmowała płatności kartowe. Największy odsetek akceptantów był wśród firm zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi i wynosił 40 plproc. Na kolejnym miejscu były firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym – 22 proc. W ankietach akceptanci zwracali uwagę na koszty obsługi płatności kartami.

Można zatem powiedzieć, że pierwsza obniżka opłat interchange fee przyniosła zamierzone przez ustawodawcę efekty. Z opublikowanego w połowie grudnia raportu NET@BANK, z danymi za III kw. 2014 r., wynikało, że liczba transakcji realizowanych kartami płatniczymi wyniosła 690,03 mln (wzrost w stosunku do III kw. 2013 r. o 18,84 proc.) na łączną kwotę 120,64 mld zł (wzrost w stosunku do III kw. 2013 r. o 6,14 proc.). Dane te pokazują też, że akceptanci obecnie godzą się na płatności kartami również niewielkich kwot. Rośnie liczba oraz łączna wartość transakcji bezgotówkowych i w ogóle transakcji kartowych. W III kw. 2014 r. było to odpowiednio 71,61 i 34,19 proc. Można zatem przewidywać, że w najbliższych miesiącach będziemy nadal obserwować wzrosty.

Mniej od końca stycznia

29 stycznia doszło do kolejnej obniżki opłat interchange fee. W przypadku kart debetowych stawka zmniejszyła się do 0,2, a kredytowych do 0,3 proc. wartości transakcji. W przypadku umów zawartych przed datą wejścia w życie nowelizacji przewidziano trzy miesiące na ich dostosowanie do przepisów. Posłowie z komisji finansów chcieli wyprzedzić przygotowywane regulacje unijne, w których już uzgodniono takie stawki maksymalne dla transakcji międzynarodowych kartami debetowymi i kredytowymi. Realnie przepisy te mogą wejść w życie dopiero z końcem obecnego roku lub na początku 2016. Jednak już 1 stycznia weszło w życie porozumienie pomiędzy Komisją Europejską i Visa Europe. Chodziło o zasady regulujące świadczenie usługi transgranicznego rozliczania transakcji kartami płatniczymi (tzw. acquiring) na obszarze UE.

Przy okazji warto zaznaczyć, że karty firmowe używane w prowadzeniu biznesu mają być zwolnione z nowych zasad. Zgodnie z nim agenci ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI