Bank i Klient: Czy na długach wciąż można zarabiać?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Kupno i windykacja bankowych długów: komu się opłaca i na czym polega? Ile wspólnego z dziennikarstwem śledczym ma windykacja w segmencie korporacyjnym? Jak sobie radzą polskie fundusze sekurytyzacyjne w starciu z zagranicznymi inwestorami, a także dlaczego banki powinny starannie wybierać serwisera - wyjaśnia Prot Zastawniak, dyrektor zarządzający ds. sekurytyzacji w Pragma Inkaso SA.

Czy na długach wciąż można dobrze zarabiać?

– Pod warunkiem, że Pani bardzo dobrze się na tym zna. Rynek wierzytelności w Polsce ma coraz więcej cech rynku dojrzałego, świadczą o tym wysokie ceny, duża konkurencja, zmiany właścicielskie w obrębie spółek i w końcu zainteresowanie zagranicznych inwestorów branżowych. W takim otoczeniu najważniejsze są: efektywność – rozumiana jako dążenie do osiągania najlepszych rezultatów najniższym kosztem – oraz wysoka specjalizacja.

Która strategia jest bliższa Funduszowi Sekurytyzacyjnemu Pragma 1, którym zarządza Pragma Inkaso?

– Zdecydowanie specjalizacja. W naszym projekcie sekurytyzacyjnym łączymy wieloletnie doświadczenie w windykacji B2B, finansowaniu i restrukturyzacji z wiedzą z zakresu transakcji NPL, zarządzania portfelem i windykacji polubownej znanej z głównego nurtu. Do tego dodajemy unikatowe know-how z zakresu szeroko rozumianej obsługi prawnej i egzekucji oraz wiedzę rynkową, pozwalającą szybko znaleźć inwestora na nawet najtrudniejsze aktywa, takie jak nieruchomości przemysłowe czy komercyjne. Oczywiście w miarę jak nasze procesy dojrzewają, pracujemy nad efektywnością i optymalizacją kosztową. Wciąż jednak jesteśmy organizacją młodą i pełną pomysłów, co sprzyja stałemu rozwojowi.

Jak Państwo sobie radzą z napływem zagranicznej konkurencji?

– W dużej mierze zagrożenie „inwazji” taniego kapitału z dojrzałych rynków nas nie dotyczy. Inwestorzy, o których mowa, są skupieni głównie na rynku detalicznym, a my specjalizujemy się w wierzytelnościach gospodarczych. Powiem nawet, że upatrujemy w tym szansy na szybki rozwój. W obszarze, w którym operujemy poziom kompetencji jest raczej nierozwinięty i przez jakiś czas taki pozostanie, ponieważ nie można oczekiwać, że tego typu know-how da się przenieść bezpośrednio w ramach ekspansji zagranicznej. Wypracowanie efektywnych rozwiązań wymaga lokalizacji, nie tylko ze względu na regulacje prawne, ale także kulturę, otoczenie biznesowe, narodową specyfikę i podejście do problemów ekonomicznych. Już teraz prowadzimy pierwsze rozmowy z zagranicznymi funduszami, z którymi Grupa Pragma mogłaby przeprowadzić największe transakcje, a także podjąć się roli współinwestora i serwisera. Oczywiście jest to tylko jeden z ewentualnych scenariuszy. Analizujemy też inne formy finansowania rozwoju. Czujemy się równie dobrze jako inwestor, jak i serwiser i mamy najlepsze podstawy, aby maksymalizować przychód z poszczególnych transakcji.

A jak wygląda podaż niepracujących portfeli gospodarczych?

– O ile rynek wierzytelności detalicznych można traktować jako względnie nasycony – ponad połowa niepracującego portfela (NPL) została w zeszłym roku wystawiona do sprzedaży, o tyle spośród niepracującego portfela ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI