Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich eksporterów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bgk.01.250x6819 marca w Warszawie odbędzie się trzecia konferencja dla przedsiębiorców z cyklu "Export Finance", tym razem poświęcona mechanizmom wsparcia polskich eksporterów na rynku rosyjskim. Inicjatorem wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego realizujący Rządowy Program Wspierania Eksportu. Honorowy patronat nad konferencją objęli Minister Gospodarki i Minister Spraw Zagranicznych.

Polska jest czołowym partnerem handlowym Rosji, a wzajemna wymiana handlowa wyniosła w pierwszych jedenastu miesiącach 2011 roku 23,5 mld EUR. Eksport towarów z Polski do Rosji w tym samym czasie wyniósł 5,9 mld EUR i wzrósł o 32% w stosunku do roku poprzedniego.

Rynek rosyjski jest niezwykle chłonny dając polskim eksporterom i ich produktom dobre perspektywy ekspansji. Jednakże współpraca handlowa i inwestycje w Rosji obarczone są wyższym ryzykiem niż handel z krajami Unii Europejskiej. Odpowiadając na potrzeby polskich firm, Bank Gospodarstwa Krajowego organizuje cykliczne spotkania mające na celu przekazanie informacji o specyfice rosyjskiego rynku, uwarunkowaniach prawnych prowadzenia handlu, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, jak również prezentacji produktów i usług, z których mogą korzystać polscy przedsiębiorcy. Podczas marcowej konferencji przewidziano także czas na prezentacje firm w formule B2B.

Swój udział zgłosiło już ponad 400 przedstawicieli firm polskich i rosyjskich.

Organizatorzy konferencji: Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, Kaliningradzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

BGK realizuje Rządowy Program Wspierania Eksportu

Atrakcyjne warunki programu rządowego umożliwiają polskim eksporterom pozyskanie nowych klientów na rynkach o ograniczonym dostępie, do których między innymi należą kraje WNP (Rosja, Białoruś, Ukraina), Bałkany, Daleki Wschód i Ameryka Południowa.

Głównymi barierami dla polskiego eksportu na tych rynkach są brak finansowania dla importera oraz wysokie ryzyko rozliczenia transakcji. Dzięki finansowaniu udostępnianemu w ramach programu rządowego, eksporter może zaproponować zagranicznemu odbiorcy tanie finansowanie, nie ponosząc przy tym ryzyka związanego z jego spłatą. Eksporter otrzymuje od BGK płatność tuż po realizacji kontraktu. Ryzyko spłaty kredytu przez importera obciąża BGK (brak regresu wobec eksportera).

Zgodnie z przewidywaniami, do końca 2015 r. BGK w ramach programu udzieli kredytów eksportowych o równowartości 5,7 mld zł.

Kredyt udzielany jest poprzez bank lokalny (bank importera). BGK realizuje program w formule „non-profit”, co wpływa na niskie oprocentowanie kredytu.

Poniżej prezentujemy koszty finansowania eksportu na wybrane rynki (stan na 2012-03-12):

120317.koszty.finans.eksportu.01.1076x502

 

EXPORT FINANCE III POLSKA – ROSJA
19 marca 2012 r., godz. 9:30
CENTRUM NAUKI KOPERNIK, Warszawa

Konferencja jest objęta honorowym patronatem Ministra Gospodarki i Ministra Spraw Zagranicznych.

W konferencji udział wezmą m.in.:

  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – Wiceminister, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  • Ilona Antoniszyn-Klik – Wiceminister, Ministerstwo Gospodarki
  • Ekaterina Belyakova – Minister, Przedstawiciel Handlowy Federacji Rosyjskiej w RP
  • Jerzy Kurella – Wiceprezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Zygmunt Kostkiewicz – Prezes Zarządu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych
  • Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Yury Ponomarev – Prezes Zarządu, Energotransbank

Program konferencji – pobierz.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego