Autenti dołączyło do konsorcjum naukowo-dydaktycznego Cyber Science przy Uniwersytecie Śląskim

Autenti dołączyło do konsorcjum naukowo-dydaktycznego Cyber Science przy Uniwersytecie Śląskim
Fot. stock.adobe.com/LIGHTFIELD STUDIOS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego firma Autenti rozpoczęła współpracę ze Śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science, poinformowała Firma.

Interdyscyplinarne konsorcjum naukowo-badawcze uruchomiło dwukierunkowe studia podyplomowe, obejmujące m.in. zagadnienia z cyberbezpieczeństwa oraz edukacji nt. możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie. Celem partnerstwa jest także kształcenie specjalistów z zakresu digitalizacji. Zajęcia są prowadzone w formie hybrydowej. Do grona studentów nowo powstałego kierunku Cyber Science dołączyło blisko 80 słuchaczy z całej Polski.

Pierwsze w Polsce konsorcjum naukowo-dydaktyczne Cyber Science, powstało w grudniu 2021 roku przy okazji 16. Szczytu Cyfrowego ONZ ‒ Internet Governance Forum 2021 (IGF) w Katowicach.

W ramach studiów podyplomowych uczestnicy mają do wyboru dwa kierunki: „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem” oraz „Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, techniczne i zarządcze”.

Nawet najbardziej fascynujący teoretycy nie zastąpią praktyki

Studia opierają się na interdyscyplinarności. Dlatego kluczowe jest, aby słuchacze zajęć zrozumieli technologię, nauczyli się o niej mówić i wykorzystywać w codziennej pracy.

Prowadzący i koordynujący studia są to zarówno przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz praktycy ze świata biznesu, w tym przedstawiciele Autenti.

Czytaj także: Czy banki mogą skutecznie chronić swoje systemy płatności SWIFT przed cyberatakami?

Akademicy i praktycy digitalizacji

Warto podkreślić, że podczas zajęć spory nacisk będzie kładziony na praktykę, obok wiedzy teoretycznej. Gwarantuje to słuchaczom dostęp do najnowszej wiedzy, ale też i skutecznych metod pozyskiwania praktycznych umiejętności.

Celem partnerstwa jest także kształcenie specjalistów z zakresu digitalizacji. Zajęcia są prowadzone w formie hybrydowej

‒ Jako przedstawiciele Autenti dołączyliśmy do grona partnerów studiów podyplomowych Cyber Science zarówno jako wykładowcy, jak i słuchacze. Decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku „Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem” podjęłam jeszcze przed nawiązaniem współpracy pomiędzy konsorcjum naukowo-dydaktycznym Cyber Science a Autenti. Mam nadzieję, że studia pomogą mi jeszcze bardziej rozwinąć kompetencje compliance w zakresie cybersecurity, które w działalności Autenti jest niezwykle istotne.

Dodatkowo uważam, że studia Cyber Science na tle innych propozycji na rynku są bardzo konkurencyjne, chociażby ze względu na kadrę prowadzącą zajęcia składającą się zarówno z przedstawicieli świata akademickiego, jak i praktyków z zakresu bezpieczeństwa informacji i cybersecurity ‒ mówi Agata Kolorz, Compliance Officer oraz Data Privacy Officer w Autenti.

Czytaj także: Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji”: zdalny pulpit czyli niebezpieczeństwo cyberataku

Cyber Science w praktyce

W ramach studiów podyplomowych z zakresu Cyber Science eksperci Autenti prowadzą zajęcia z zakresu podpisów elektronicznych, aspektów związanych z weryfikacją tożsamości oraz podstawowych instytucji prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej w kontekście działalności w internecie. Dodatkowo Autenti zaprosi słuchaczy do swojego oddziału w Krakowie na warsztaty praktyczne w ramach wydarzenia „Autenti Day”.

Wspólnie prowadzimy nie tylko dydaktykę, ale także badania naukowe, na potrzeby m.in. biznesu

‒ Nowoczesne kształcenie, nie może się opierać wyłącznie o zajęcia teoretyczne. Nawet najbardziej fascynujący teoretycy nie zastąpią praktyki. Z drugiej strony praktyka bez gruntownej podbudowy teoretycznej wystarcza wyłącznie na krótko. W uczelniach zachodnich, mocno zmieniła się metodologia kształcenia. Zajęcia są często prowadzone wspólnie z biznesem, gdzie nie tylko na teoretycznych, ale praktycznych case study, uczą się młodzi ludzie.

Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Techniki i Nowych Technologii Cyber Science jest konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Instytutu NASK. Wspólnie prowadzimy nie tylko dydaktykę, ale także badania naukowe, na potrzeby m.in. biznesu. Wspólnie tworzymy nową jakość kształcenia ‒ podkreśla dr hab. prof. UŚ Dariusz Szostek, Dyrektor Centrum.

Czytaj także: 11-krotny wzrost liczby ataków z wykorzystaniem ransomware ‒ jak chronić firmę przed cyberprzestępcami?

Źródło: Autenti