Artykuły ze źródła: Pracodawcy RP

Polityka energetyczna Polski do 2040 r
ESG | Raporty

Polityka energetyczna Polski 2040, uwagi Rady Przedsiębiorczości

PEP2040 jest dokumentem strategicznym, którego realizacja zdeterminuje kształt polskiej gospodarki na najbliższe kilkadziesiąt lat. Jednocześnie jest dokumentem, który będzie miał istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne. Niestety analiza przedstawionych założeń pokazuje, że PEP2040 jest dokumentem zachowawczym i w części bazującym na oderwanych od realiów rynku i ekonomii założeniach – podkreśla w wydanym komunikacie Rada Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Rady Przedsiębiorczości
Firma

Rada Przedsiębiorczości: płaca minimalna musi być przewidywalna oraz bezpieczna społecznie i gospodarczo

Płaca minimalna była w ostatnich latach ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych, które są zapisane w ustawie o płacy minimalnej. W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, jej wysokość ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja. Niezbędne jest przywrócenie przewidywalności płacy minimalnej w następnych latach. A także zagwarantowanie, że będzie ona spełniać wymóg równoważenia celów społecznych z celami ekonomicznymi.

CZYTAJ WIĘCEJ
fitness, koronawirus
Firma

Koronawirus: firmy z branży fitness chcą odszkodowań za straty z powodu lockdownu

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa ma być odpowiedzią branży fitness na restrykcje i ich poważne konsekwencje finansowe. Zrzeszona w Pracodawcach RP Polska Federacja Fitness (PFF) powołuje się na opinię prawną, w myśl której rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej najprawdopodobniej są niezgodne z Konstytucją – poinformowali Pracodawcy RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP ds. społeczno-gospodarczych
Komentarze ekspertów | Z rynku finansowego

Przyszłość branży pożyczkowej rozstrzygnie się w ciągu dwóch tygodni

Wszystko zależy od tego, czy Senat zaproponuje korzystną dla branży poprawkę dotyczącą kredytu konsumenckiego, a następnie od tego, czy Sejm taką poprawkę przyjmie. Jeśli tak się nie stanie, stracą wszyscy: konsumenci zepchnięci do podziemia pożyczkowego konsumenci oraz państwo pozbawione wpływów z podatków – ocenia Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dr Sławomir Dudek
Komentarze ekspertów | Rynek pracy

Koronawirus w Polsce: liczba pracujących wciąż jest niższa niż przed kryzysem

COVID-19 zaciemnia statystyki rynku pracy. Dane są mocno niejednoznaczne. Te, które Eurostat opublikował na początku grudnia, pokazują, że w większości krajów UE wraz z odbiciem PKB odbudowała się również liczba pracujących. W Polsce odbicie tej liczby w III kw. miało być na tyle silne, że na koniec tego kwartału pracujących byłoby więcej niż przed rokiem. Ale z faktycznym obrazem rynku pracy ma to niewiele wspólnego ‒ uważa dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pożyczki
Finanse osobiste

Rząd chce ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku, branża pożyczkowa tego nie przeżyje?

W projekcie nowelizacji ustawy covidowej, władze chcą przedłużyć obowiązujące od końca marca ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku. Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk. Rząd chce dobić branżę pożyczkową, alarmują Pracodawcy RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Rady Przedsiębiorczości
Firma

Konfiskata prewencyjna, sprzeciw Rady Przedsiębiorczości

W związku z ponowną deklaracją o prowadzonych w rządzie pracach nad ustawą wprowadzającą konfiskatę prewencyjną, przedsiębiorcy skupieni w Radzie Przedsiębiorczości wyrażają stanowczy sprzeciw wobec zamierzeń wprowadzenia do polskiego system prawnego możliwości stosowania takiego rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń, czytamy w informacji prasowej Rady Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dr Sławomir Dudek
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Odbicie w III kw. opłaciliśmy najwyższym wzrostem deficytu sektora finansów publicznych w UE

Dane GUS przynoszą wieści o solidnym odbiciu PKB w III kwartale. To nie wyklucza, że w IV kwartale zaliczymy solidny, bo z wyższego poziomu, upadek. Wzrost PKB opłaciliśmy najwyższym wzrostem deficytu sektora finansów publicznych w całej UE w II kw., a taki impuls jest nie do powtórzenia w ostatnich miesiącach roku ‒ ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dr Sławomir Dudek
Komentarze ekspertów

Dr Sławomir Dudek: odbiliśmy się od dna, ale druga fala COVID-19 pociągnie w dół

Unia Europejska odrabia straty, ale Ameryce poszło lepiej. Żadnej gospodarce nie udało się wrócić do poziomów przedkryzysowych. Liderom brakuje jeszcze ok. 3 proc., a niektórym nawet ponad 9 proc. do poziomu sprzed kryzysu. Kryzys trwa, recesja trwa, a IV kw. nie przyniesie poprawy ‒ ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
koronawirus fitness
Firma

Branża fitness, co dalej? W sierpniu wzrosła liczba firm niepłacących należności na czas

Od początku wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 branża fitness przeżywa trudne chwile. Teraz wróciły ograniczenia z pierwszej połowy roku. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w sierpniu w branży zajmującej się działalnością sportową, rozrywkową i rekreacyjną, w tym fitness zaległości miało 4% podmiotów. Tymczasem branża fitness chce odblokowania swojej działalności i proponuje szczegółowe rozwiązania ograniczające możliwość zakażenia koronawirusem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dr Sławomir Dudek
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Stabilność polskich finansów publicznych jest zagrożona, jak daleko z Warszawy do Aten?

Dalsze rozmontowywanie reguł fiskalnych i kreatywna księgowość w wykonaniu państwa spowodują w Polsce kryzys jak w Grecji – ostrzegają niektórzy ekonomiści. Nie, Polska nie jest dziś drugą Grecją. Ale to nie znaczy, że Polsce nie grozi kryzys fiskalny. Owszem, grozi jak najbardziej ‒ podkreśla dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 3