Koronawirus: firmy z branży fitness chcą odszkodowań za straty z powodu lockdownu

Koronawirus: firmy z branży fitness chcą odszkodowań za straty z powodu lockdownu
Fot. stock.adobe.com / bennymarty
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa ma być odpowiedzią branży fitness na restrykcje i ich poważne konsekwencje finansowe. Zrzeszona w Pracodawcach RP Polska Federacja Fitness (PFF) powołuje się na opinię prawną, w myśl której rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej najprawdopodobniej są niezgodne z Konstytucją - poinformowali Pracodawcy RP.

PFF wzywając do przyłączenia się do pozwu zaznacza, że jedynie zorganizowane i skoordynowane działania mogą przynieść pożądane skutki.

Rząd wydając rozporządzenia w sprawie COVID-19 oraz rozporządzenia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego i w sprawie stanu epidemii przekroczył granice udzielonych im upoważnień ustawowych

‒ To, że lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny ‒ wszyscy wiemy. Najwyższy czas wykazać to w sposób formalny i otworzyć naszą branżę – stwierdza PFF w apelu do firm branży fitness.

Czytaj także: UOKiK: ponad 32 mln zł kary dla największych sieci fitness za zmowę na rynku

Federacja otrzymała już opinię prawną, która ma stać się podstawą dalszych działań.

Z wniosków opinii wynika, że rząd wydając rozporządzenia w sprawie COVID-19 oraz rozporządzenia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego i w sprawie stanu epidemii przekroczył granice udzielonych im upoważnień ustawowych.

Czytaj także: Lockdown: dla zaszczepionych i ozdrowieńców siłownie, hotele, baseny, kluby fitness i restauracje powinny być otwarte

Zdaniem prawników „drogą wydanych rozporządzeń Rada Ministrów oraz Minister Zdrowia podejmują działania, które noszą cechy faktycznego, ekonomicznego wywłaszczenia, które zgodnie z Konstytucją RP może odbywać się tylko za słusznym odszkodowaniem”.

Polska Federacja Fitness dokładnych informacji udziela na swojej stronie internetowej.

Czytaj także: Koronawirus: obostrzenia zostaną przedłużone? ZPP ostrzega przed ryzykiem rozlania się kryzysu i zapaścią gospodarki

Źródło: Pracodawcy RP