Autor: Wojciech Warski

Polskie firmy oczekują spójnego wsparcia ze strony państwa za granicą

Konwent BCC, który ponownie zajmował się problemami wspierania polskich przwarski.wojciech.150x208edsiębiorców za granicą ocenia, że ewolucja modelu działań pro-eksportowych rządu polskiego i konkretne przedsięwzięcia realizowane w 2012 roku zasługują na pozytywną ocenę ogólną, ale są daleko niewystarczające dla uzyskania jakościowej zmiany i skokowych wzrostów w wartościach polskiego eksportu. Oceniając pozytywnie kreowanie sieci Centrami Obsługi Inwestora i Eksportera i negatywnie model operowania placówek WPHI, Konwent BCC domaga się od władz państwowych określenia spójnego pomysłu na mechanizm wsparcia operacyjnego przedsiębiorców w konkretnych, zagranicznych operacjach handlowych i inwestycyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Przedsiębiorcy: konieczna jest zmiana myślenia o promocji gospodarczej Polski

warski.wojciech.150x208Narada kierownictwa 48 obecnie istniejących zagranicznych placówek Ministerstwa Gospodarki – Wydziałów Promocji, Handlu i Inwestycji (WPHI), która odbyła się 2 kwietnia w Warszawie z udziałem wicepremiera Pawlaka, była forum prezentacji nowej koncepcji promocji polskiej gospodarki. Jest to koncepcja koncentracji działań promocyjnych na 15 branżach „eksportowych” – od żywności, przez wyroby jubilerskie po jachty, oraz na rynkach priorytetowych, takich jak: Niemcy, Rosja, Chiny i perspektywicznych: Turcja, Brazylia, Algieria, Kanada, Kazachstan. Koncepcja ta jest dobrym wkładem w szerszą politykę promocyjną. Problem w tym, że takiej szerszej polityki nie ma.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Przyjazność inwestowania wyraża się nie tylko rachunkiem ekonomicznym

warski.wojciech.150x208We wtorek, 20 marca, Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”, przedłożoną przez ministra gospodarki. Zmiana programu jest korzystna dla przedsiębiorców, ponieważ umożliwi im pozyskiwanie pomocy na jego podstawie oraz z innych źródeł – bez zgody Rady Ministrów. Zastrzeżenia budzi jednak wciąż wysokość kosztów kwalifikowanych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BCC postuluje likwidację trzynastek i wprowadzenie sytemu motywacyjnego dla sfery budżetowej

warski.wojciech.150x208Dramatyczne szukanie oszczędności przez ministra finansów i niechęć do podejmowania nawet najsłuszniejszych inicjatyw reform gospodarczych – o ile tylko generują jakiekolwiek początkowe koszty dla budżetu – jednoznacznie dowodzi stanu zagrożenia państwowej kasy. W tej sytuacji tylko względami politycznymi i obawą przed wejściem w konflikt z szybko rosnącą armią państwowych urzędników można wytłumaczyć fakt starannego pomijania kwestii tzw. „trzynastek” wypłacanych w sferze budżetowej, wśród tematów proponowanych reform gospodarczych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kwotowa waloryzacja świadczeń z FUS do Trybunału Konstytucyjnego

warski.wojciech.150x208Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek dotyczy przepisów, które wprowadziły w 2012 roku kwotową waloryzację emerytur i rent. Zdaniem BCC, jeżeli sędziowie TK uznają nowelizację za niezgodną z konstytucją konieczne będzie wypłacenie wyrównania, które może budżet słono kosztować.

CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec ustawy antykryzysowej to dobry moment na reformę prawa pracy

warski.wojciech.150x208Z końcem roku znika ustawa antykryzysowa, a wraz z nią pozytywne zmiany m.in. w prawie pracy, które znów powróci do swojego sztywnego gorsetu. Logicznym wydaje się pytanie – dlaczego? Pozytywne doświadczenia powinny prowadzić do wprowadzenia dalszych uelastycznień i głębszych zmian w prawie pracy. Zdaniem BCC należy przebudowywać je tak, by choć w części odpowiadało potrzebom współczesnych relacji pracownik-pracodawca.

CZYTAJ WIĘCEJ

Pomysł powołania pełnomocnika rządu ds. deregulacii gospodarczych jest tyle obiecujący, co niejasny w swoim praktycznym wymiarze

warski.wojciech.01.150xDotychczasowe działania deregulacyjne rządu były zauważalne, ale generalnie mało skuteczne. W efekcie, w ciągu ostatnich lat pozycja Polski w rankingu „Doing Business” spadła o kilka miejsc, lokując nas m.in. wśród zacofanych krajów afrykańskich. Zarzuty nie dotyczą bynajmniej pojedynczych czynności, takich jak nagłośnione problemy „jednego okienka”, lecz braku postępu w zmienianiu stałego środowiska funkcjonowania polskiego przedsiębiorcy, które od czasu słynnej ustawy min. Wilczka jest systematycznie komplikowane i przeregulowywane.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1