Autor: Stanisław Brzeg-Wieluński

Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny Miesięcznik Finansowy BANK
BANK 2019/06

Redaktor Naczelny “Miesięcznika Finansowego BANK”: Nasz XXIV ranking

„Klientocentryczność” staje się głównym punktem dyskusji o rozwoju usług bankowych. Banki muszą doceniać nowe grupy klientów, w tym tych młodych, seniorów i osoby dotknięte różnego typu niepełnosprawnościami. I właśnie dlatego postanowiliśmy, w formie ankiety, spytać te konkretne grupy klientów, z jakich banków korzystają, jaka oferta im odpowiada i które banki poleciliby innym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Statuetka Rankingu Banków Miesięcznika Finansowego BANK
BANK 2019/06

XXIV Ranking Banków Miesięcznika Finansowego Bank 2019 | Wprowadzenie | Po nowemu, ale z uszanowaniem tradycji

XXIV raz nagradzamy najlepsze polskie banki. Tegoroczny „Ranking Banków Miesięcznika Finansowego BANK”, używając modnych w życiu politycznym i społecznym słów, łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Tradycja to sposób zbierania danych i część kategorii. Nowoczesność zaś – to nawiązanie do międzynarodowych trendów w tworzeniu tego typu zestawień. W ten sposób chcemy docenić innowacyjność, działania podejmowane w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu oraz poszukiwanie przez banki najlepszych rozwiązań w relacjach z klientami.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/06

XXIV Ranking Banków Miesięcznika Finansowego Bank 2019. Debata redakcyjna – Automatyzacja: Banki robotów?

„Jeszcze w zielone gramy…” – cytat z ponadczasowego szlagieru Wojciecha Młynarskiego zdaje się odzwierciedlać sytuację osób zatrudnionych w sektorze bankowym w dobie automatyzacji. Pomimo sukcesywnego przejmowania kolejnych zadań przez zaawansowane systemy teleinformatyczne i postępującej redukcji kadr bankowych – „czynnik ludzki” nie zniknie z instytucji finansowych jeszcze przez wiele lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/05

Wydarzenia: Trochę nauki, trochę biznesu

Cashless Congress na stałe wpisał się w kalendarz cyklicznych spotkań branży finansowej. W tym roku już po raz siódmy przedstawiciele administracji państwowej, biznesu oraz naukowcy dyskutowali na temat obrotu bezgotówkowego. Przez dwa dni uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać wielu prelekcji oraz debat, a także wziąć udział w specjalistycznych warsztatach. Tradycyjnie przyznano także eDukaty, czyli nagrody dla instytucji i ekspertów rynku płatności bezgotówkowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny Miesięcznik Finansowy BANK
BANK 2019/02

Redaktor naczelny “Miesięcznika Finansowego BANK”: Uczciwość to rynkowa wartość

Coraz większą – wręcz rynkową – wartością, którą Bóg bardzo niesprawiedliwie rozdziela pośród maluczkich, jest uczciwość, rzetelność i odpowiedzialność za swoje czyny. Nie każdy miał to szczęście, aby nauczyli go tego rodzice, szkoła lub najbliższe środowisko. I w takim przypadku powinna pojawić się interwencja państwa, które jako ustawodawca narzuca wspólnocie moralne reguły tego, co można i tego, co nie powinno się robić. Do tej pory te zasady nawiązywały bezpośrednio do „Dekalogu”, ale dziś coraz częściej sięgają do neomarksizmu. Bo jak inaczej wytłumaczyć uwalnianie coraz większej części klientów banków od wymogu regulowania należności? Coraz większa ochrona „konsumentów” przed globalnymi gigantami jest coraz częściej pomyślana jako sposób nauczenia ich wyuczonej bezradności, aby unikać prawnej odpowiedzialności za kredyty, nieprzemyślane zakupy, stałe uleganie presji reklam.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Brzeg-Wieluński
BANK 2019/01

Redaktor naczelny “Miesięcznika Finansowego BANK”: Szanowni Czytelnicy!

Z prawdziwą dumą przekazuję w Wasze ręce styczniowy numer naszego miesięcznika. Jest on wyjątkowy z tego powodu, że stosując w praktyce hasło „polska bankowość jest tylko jedna”, postanowiliśmy połączyć dotychczasową redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK” z redakcją „Nowoczesnego Banku Spółdzielczego”. Ten krok da obu naszym zespołom efekt synergii bardzo pomocny w dotarciu do nowych Czytelników, nie tylko tych z grona świata finansów, ale także do tych z kancelarii i działów prawnych, deweloperów, ekspertów gospodarczych i politycznych decydentów. Ten krok był naturalną konsekwencją historii „Miesięcznika Finansowego BANK”, która sięga roku 1933 i który 27 lat temu został reaktywowany w wolnej Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny Miesięcznik Finansowy BANK
BANK 2018/11

Redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”: Wspólny los i… chmura

Nasza konferencja IT@BANK2018 odbywa się w niezwykle ważnym momencie dla sektora bankowego. Mam na myśli pierwsze wdrożenie przez KIR SA trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. Właśnie z tego powodu publikujemy w bieżącym numerze wywiad z Robertem Trętowskim, wiceprezesem KIR, odpowiedzialnym za rozwój IT. Co ważne, wdrożenie trwałego nośnika było sojuszem technologicznym Krajowej Izby Rozliczeniowej z takimi firmami jak: PKO BP, Accenture i IBM. Ta nietypowa koalicja jest, po BLIKU i PolishAPI, kolejnym dowodem na umiejętne współdziałanie polskich banków z ekspertami od bankowego IT.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny Miesięcznik Finansowy BANK
BANK 2018/10

Redaktor Naczelny: Bancassurance w nowej odsłonie

Obowiązująca od tego miesiąca dyrektywa IDD, dotycząca zasad dystrybucji produktów ubezpieczeniowych, może być zbawieniem dla klientów i ogromnym kłopotem dla ubezpieczycieli. Z jednej strony zrównuje prawa klientów kupujących polisy w dowolnym kanale dystrybucji do rzetelnej i pełnej informacji o „kruczkach prawnych”. Z drugiej – kładzie nacisk na rolę doradcy sprzedażowego, który musi informować o prawdziwych kosztach polisy i jej wszelkich prawnych (czytaj finansowych) ograniczeniach.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4