Oaza wzrostu w niepewnych czasach
Dane ekonomiczne pokazują nam, że Stany Zjednoczone rozwijają się. Co więcej, wskaźniki wskazują na wzrost gospodarczy oparty na solidnych podstawach.
Dane ekonomiczne pokazują nam, że Stany Zjednoczone rozwijają się. Co więcej, wskaźniki wskazują na wzrost gospodarczy oparty na solidnych podstawach.
Jeśli dziesięć lat temu kupiłbyś akcje spółki Apple, dziś miałbyś na koncie zysk prawie dwa i pół tysiąca procent. Wizja jest piękna, ale tak naprawdę utrzymać dochodową akcję tak długo potrafi jedynie garstka inwestorów. Wyjaśnię dlaczego.
Bardzo często słyszymy w mediach o tak zwanych krajach BRIC, które reprezentują tzw. nowe gospodarki, lub, jak kto woli, gospodarki szybko rozwijające się. Czy inwestycje w kraje BRIC mają sens? Czy akcje firm w tych krajach będą rosły? Które państwo ma największy potencjał makroekonomiczny? Postaramy się odpowiedzieć.
Optymiści wynoszą indeksy giełdowe na nowe maksima, a pesymiści biją na alarm i zachęcają do transferu aktywów do bezpieczniejszych miejsc. Kto ma rację? Oto ich argumenty.
Każdy wie, co to Pilsner Urquell, ale kto zna SABMiller? Prawdopodobnie nie każdy, kto siedzi w barze i pije ten napój powie wam, że jest to spółka pochodząca z południowej Afryki, która jest dziś drugim największym producentem piwa na świecie – również tego z Pilzna. Ale to był łatwy przykład. Dlatego wybraliśmy dla Was pięć spółek, ich nazwy prawdopodobnie nic Wam nie powiedzą, ale ich produkty znacie na pewno bardzo dobrze.
Rynki akcyjne od pęknięcia hipotecznej bańki nieustannie rosną. Sił dodają im bankierzy centralni, którzy zdecydowali dosłownie „napompować“ gospodarkę pieniędzmi. Dziś drukarnie banków centralnych stygną. O tym, czy rynek dalej będzie wzrastał, zadecyduje PKB oraz wyniki przedsiębiorstw.
Wystarczająca ilość płynności w bankach centralnych utrzymuje wyjątkowo niską zmienność
Po medialnym nacisku z połowy marca, nastąpił spokój, a handel pomiędzy Rosją a UE tylko kwitnie. To nie wszystko. Niemcy nie mogą zbytnio podskakiwać, są zależni od Rosji.
Na początku tego tysiąclecia mówiło się o Chinach, jako o wschodzącym mocarstwie gospodarczym. Chińskie dane makroekonomiczne przekroczyły wszelkie oczekiwania, a umiejętność osiągnięcia przez Chiny wysokiego wzrostu PKB nie miała na świecie odpowiednika.
Ogromny spadek cen złota w ostatnich latach zapędził przedsiębiorstwa wydobywcze w ślepy zaułek. Albo ograniczycie koszty, albo zamkniemy kopalnię. Takie słowa można było usłyszeć z ust menedżerów na całym świecie. Zarządom nierzadko udawało się ograniczyć koszty do minimum. Przestrzeń do ponownego wzrostu cen akcji otwiera się.
Obligacje skarbowe krajów dużych i godnych zaufania nie są w stanie poradzić sobie z inflacją. Wzrost stóp procentowych światowych banków centralnych nie jest jeszcze w zasięgu wzroku. Zbadaliśmy dla Was możliwości, gdzie umieścić oszczędności tak, aby powoli rosły na koncie.
Deflacja. Słowo, które budzi ze snu wielu bankierów i inwestorów. Z groźbą deflacji, koszmaru każdej gospodarki, spotykam się niemal każdego dnia. Inflacji boją się przede wszystkim banki centralne, które walczą z nią na całym świecie, starając się zwiększyć podaż pieniądza, która ex post wywoła wzrost poziomu cen. Deflacja jest stanem, w którym dochodzi do spadku poziomu cen w gospodarce.
W 2014 roku inwestorzy będą głównie śledzić wyniki spółek, odwracając swoja uwagę od banku centralnego. Obligacje rządowe oraz korporacyjne nie przyniosa wielkich zysków. Złoto będzie raczej w stagnacji. Dlatego należy rozdrobnić swoje inwestycje, tak aby w spokoju przetrwały nieoczekiwane wydarzenia.
Na początku listopada w mediach pojawiły się doniesienia na temat wirtualnej waluty bitcoin. W tym czasie za jeden bitcoin trzeba było zapłacić około 200 dolarów. Wtedy też wokół tej waluty wystartowało medialne szaleństwo. Media rywalizowały, kto będzie miał więcej scenariuszy dotyczących bitcoin.
Wielkie transakcje w nieoczekiwanym czasie – złoto w ostatnich tygodniach zaskakuje niejednego inwestora. Za częste zmiany ceny tego metalu odpowiadają konkretne operacje. Jak i kiedy do nich dochodzi?
Wielkie transakcje w nieoczekiwanym czasie – złoto w ostatnich tygodniach zaskakuje niejednego inwestora. Za częste zmiany ceny tego metalu odpowiadają konkretne operacje. Jak i kiedy do nich dochodzi?
W minionym półroczu indeksy surowców wciąż znajdowały się pod wpływem trendu spadkowego zapoczątkowanego w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Po raz kolejny zostały w tyle za rynkami akcyjnymi tracąc nie tylko jako całość, ale również we wszystkich segmentach. Spadek dotknął metale szlachetne i przemysłowe oraz surowce rolne i tylko ceny energii za sprawą lekkiej ropy i gazu ziemnego utrzymały swój poziom. W połowie kwietnia nieoczekiwanie gwałtownie spadło złoto o ponad 250 USD/oz.
Minął już rok od wyboru nowego prezydenta Francji François Hollanda. On i jego rząd zastali w kraju bardzo ciężką sytuację gospodarczą, ale przez ponad rok nie byli w stanie nic z nią zrobić. Wręcz przeciwnie, doszło do wyraźnego pogorszenia. Według sondaży Holland to najmniej lubiany prezydent od trzydziestu lat i nie ma się, czemu dziwić. Wskaźniki ekonomiczne mówią same za siebie: 3,2 miliona Francuzów jest bezrobotna, produkcja przemysłowa spada, dług publiczny jest w stratosferze, a siła nabywcza ludności spada.
Minął już rok od wyboru nowego prezydenta Francji François Hollanda. On i jego rząd zastali w kraju bardzo ciężką sytuację gospodarczą, ale przez ponad rok nie byli w stanie nic z nią zrobić.
Z ust polityków i centralnych bankierów często słyszymy, że jedyną drogą do dobrobytu jest osłabienie walut. Ale jak pokazuje wiele przypadków, wcale tak nie jest. Przez dewaluację waluty osiągniemy tylko jedno – zmniejszenie zadłużenia.
Pomimo spadku, złoto wciąż jest doskonałą inwestycją, jego wyniki znacznie przewyższają inne indeksy akcyjne. Jednak przy krótkoterminowej inwestycji należy go unikać!
Wielu ekonomistów, polityków, ale również opinia publiczna uważa, że można częściowo kontrolować wyniki ekonomiczne za pomocą polityki fiskalnej i monetarnej. Dobre efekty daje głównie polityka monetarna, dlatego jest tak często wykorzystywane przez banki centralne. Na całym świecie stosuje się jedno rozwiązanie dla każdego osłabienia gospodarczego.
Zamieszczone niżej wykresy przedstawiają potencjał wzrostu cen wydobycia złota. Górny wykres obrazuje tygodniowy wykres indeksu HUI. W skład indeksu HUI wchodzą najwięksi producenci złota na świecie. Spójrzmy na rosnąca żółtą linię, której indeks dotknął już 3 razy i za każdym razem po jej dotknięciu notował wzrost.