Autor: Joanna Wośkowska

BANK 2019/12

Wydarzenia. Open Banking Hackathon: Pierwszy Hackathon ZBP

Przez ostatni listopadowy weekend w Startberry na warszawskiej Pradze trwała zacięta rywalizacja w ramach Open Banking Hackathon. Związek Banków Polskich, wspierany przez partnerów, po raz pierwszy w historii podjął się organizacji maratonu programowania dla studentów i młodych programistów z całej Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Rywalizowali oni ze sobą, tworząc rozwiązania w obszarze otwartej bankowości i projektując narzędzia oparte na bankowym standardzie interfejsu Polish API.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/04

15-lecie Forum Technologii Bankowych: Kronika z roku 2004

WYDARZENIA: 1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Jeszcze przed ogólnopolskim referendum prezesi banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich, w specjalnej uchwale opowiedzieli się za przystąpieniem naszego kraju do UE. Banki zrzeszone w ZBP zadeklarowały też poparcie dla inicjatywy „TAK w referendum”. Największy w Warszawie baner z hasłem akcji zawisł na gmachu centrali banku BPH PBK. Józef Wancer mówił wtedy, że „członkostwo Polski w Unii jest ukoronowaniem procesu transformacji gospodarczej kraju i równocześnie początkiem wspólnego startu w nowe czasy”.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2018/04

Bank i Klient: Dostępny bankomat

Bankomaty dostępne są 24 godziny na dobę. Możemy je znaleźć na każdym rogu. Korzystamy z nich prawie codziennie – zarówno do wypłaty, jak i wpłaty gotówki. Na stałe wpisały się w miejski krajobraz, bo w Polsce jest ich już, jak wynika z raportu Net@Bank, ponad 23 tysiące. Nie z każdego jednak bankomatu może skorzystać osoba niewidoma, jeśli klawiatura nie posiada oznaczeń w alfabecie Braille’a. Nie do każdego bankomatu może dojechać osoba na wózku inwalidzkim, jeśli zabraknie jej odpowiedniego podjazdu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna płacący kartą w okienku bankowym
Bankowość | Wiadomości

5 kwietnia 2016 roku – dniem bez płacenia gotówką

Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych. Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które  zapewniają  wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy – innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1