5 kwietnia 2016 roku – dniem bez płacenia gotówką

5 kwietnia 2016 roku – dniem bez płacenia gotówką
Fot. stock.adobe.com/New Africa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych. Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które  zapewniają  wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy - innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.

Dlatego Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, skupiająca podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce, ogłasza:

Dzień 5 kwietnia 2016 roku – Dniem bez płacenia gotówką.

Dzień bez płacenia gotówką” ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w szczególności zachęcanie do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki. Dodatkowo, w zamierzeniu inicjatywa ta powinna zachęcać do posiadania rachunku płatniczego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i realizują swoje płatności wyłącznie gotówką.

Polskie obchody tego dnia wpisują się w europejską akcję No Cash Day, która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Idea dedykowania jednego dnia w roku płaceniu wyłącznie bezgotówkowo znalazła też swoje odzwierciedlenie w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020, przyjętym przez Koalicję.

Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności zachęca wszystkich, którzy posiadają dostęp do bezgotówkowych instrumentów płatniczych, do realizowania w dniu  5 kwietnia 2016 r. wszystkich płatności bez użycia gotówki. Spróbujmy i przekonajmy się, że jest to możliwe!

Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem.

Pamiętaj! W dniu 5 kwietnia płacimy bez użycia gotówki!

Joanna Wośkowska
Zespół Systemów Płatniczych,
Bankowości Elektronicznej i Bezpieczeństwa Banków
Związek Banków Polskich