Wydarzenia: Spersonifikowane zaufanie
Dwudziesty trzeci ranking największych banków w Polsce przeprowadzono według nowej formuły. Chodziło o to, by zmienić perspektywę oceny – ze sprzedażowej na systemową.
Dwudziesty trzeci ranking największych banków w Polsce przeprowadzono według nowej formuły. Chodziło o to, by zmienić perspektywę oceny – ze sprzedażowej na systemową.
XXIII ranking „Największych banków w Polsce” koncentruje się na systemowym znaczeniu banków o sumie bilansowej na koniec 2017 r. wyższej niż 1,5 mld zł.
W tegorocznym „Rankingu największych banków w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK” postanowiliśmy wprowadzić nową kategorię „Banki innowacyjne”. Zwyciężył w niej Alior Bank S.A. Zdecydowała o tym jego innowacyjność produktowa oraz umiejętność narzucenia rynkowej gry instytucjom bankowym od lat obecnym nad Wisłą.
W niedzielę, 18 marca br., w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory prezydenckie. Technologiczny ich rozmach zaimponował młodym i masowo pojawili się oni przy urnach wyborczych. Technologie komunikacyjne wojska znalazły zastosowanie przy monitorowaniu przebiegu wyborów. Transmisje w czasie rzeczywistym, urny skanujące ich zawartość, kamery w miejscach obliczania głosów, a wszystko to połączone z korpusem bezpartyjnych obserwatorów wyborów tworzyło atmosferę święta.
Demografia jest nauką ścisłą. Jeśli zatem odpowiednio wcześnie nie podejmie się należytych działań, to najpewniej spełnią się najczarniejsze scenariusze o wymieraniu narodu.
Upływ czasu nie wszystko rozwiązuje, rozsupłuje, ale wiele rzeczy umieszcza we właściwiej perspektywie. Trwają spory o to, co właściwie się kiedyś wydarzyło i o to, dlaczego jest to ważne dla nas dzisiaj?
Zajmowanie się światem akademickim, gdy ten realny balansuje na krawędzi wojny, jest ekstrawagancją. Równocześnie trzeba pamiętać, że to świat akademicki świadomie i skutecznie dążył do likwidacji amerykańskiego monopolu na broń atomową. Równowaga strachu przed wielokrotnym zniszczeniem życia na ziemi miała, w jego przekonaniu, zapobiec ponownemu użyciu broni atomowej. To był początek zimnej wojny, któremu towarzyszyło drugie zamknięcie konsulatu Rosji w San Francisco w 1948 r.
Pierwsza dekada postkryzysowa, lata 2007-2017 doczekały się pierwszych uogólnień i ocen. Dla wielu obserwatorów to okres powrotu do normalności. Symbolem tego jest realizowana przez Fed seria podwyżek stóp procentowych oraz zapowiadana przez Europejski Bank Centralny zmiana skali i struktury bilansu. W ten sposób cykl finansowy w skali globu wynosi minimum dziesięć lat.
Tradycja liberum weto łatwo pozwala wpisać tego typu działanie na listę czynów niechlubnych prowadzących do zguby narodu. Weto prezydenta Kwaśniewskiego do ustawy reprywatyzacyjnej wisi nad działaniami specjalnej komisji Sejmu zajmującej się reprywatyzacjami terenów objętych tzw. Dekretami Bieruta. W tej sytuacji złożenie weto przez prezydenta Dudę jest znaczącym wydarzeniem.
Trwają poszukiwania symbolu, który łączyłby nas Europejczyków. Ojcowie założyciele Unii Europejskiej chcieli, aby tym symbolem był krzyż. Integracja europejska miała uchronić chrześcijan przed bratobójczymi wojnami. Chrześcijanie Zachodu mieli się połączyć, aby odeprzeć najazd bezbożników ze Wschodu.
Wiemy, że nie wiemy, co się stanie w najbliższym czasie. Otaczająca nas rzeczywistość jest tak współzależna i dynamicznie złożona, że kruszą i degenerują się tradycyjne instytucje chroniące nas w niepewnych czasach. Niepewność niszczy dobrostan. Ludzie są coraz bardziej zamożni i coraz mniej szczęśliwi. Ten paradoks jest wyjaśniany przez nawyk równania się do sąsiadów. Nasza zamożność nas nie cieszy, jeśli sąsiedzi są zamożniejsi od nas samych.
Starzenie się społeczeństw krajów rozwiniętych, w tym Polski, to jeden z najważniejszych megatrendów, które zdefiniują zmiany gospodarcze w nadchodzących dekadach.