Rynek finansowy: Loża komentatorów – marzec 2018
Czy Polska powinna wstąpić do strefy euro?
Czy Polska powinna wstąpić do strefy euro?
Jaki wpływ na kondycję polskiego sektora bankowego ma niski wskaźnik rzeczywistej konsumpcji indywidualnej (AID)?
Czy polskiej gospodarce może zagrozić zjawisko przegrzania?
Czy długookresowe oszczędzanie ma w Polsce przyszłość?
Czy banki mogą wpłynąć na pobudzenie inwestycji w sektorze prywatnych polskich przedsiębiorstw?
Czy RPP może być skłonna do podwyżki stóp procentowych z racji przyspieszenia dynamiki wzrostu gospodarczego?
Jakie korzyści i zagrożenia dla polskiego sektora bankowego mogą wynikać z polityki zacieśniania współpracy krajów strefy euro?
Czy propozycja rewolucji podatkowej Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego może zmienić polski system fiskalny?
Czy gwałtowny wzrost liczby emerytów i przewidywany niedobór pracowników wpłynie na strategię polskiego sektora bankowo-finansowego?
Jaki wpływ na sektor bankowy i gospodarkę będzie miało wprowadzenie proponowanych zmian ustawowych o kredytach konsumpcyjnych?
Czy ewentualna zmiana idei funkcjonowania Unii Europejskiej może być korzystna dla polskiego systemu bankowego?
Czy ewentualne przejęcie władzy w krajach najbardziej rozwiniętych przez antyestablishmentowych polityków, takich jak Donald Trump, wpłynie na prowadzenie biznesu bankowego?
Czy program „Mieszkanie plus” będzie rzeczywistą szansą dla gospodarki i sektora bankowego?
Repolonizacja czy monopolizacja sektora bankowego w Polsce? Czy jest granica, aby z jednej skrajności nie popaść w drugą?
Czy uda się zrealizować wzrost gospodarczy, założony w rządowym projekcie budżetu na rok 2017?
Na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, co jest kontynuacją linii polityki pieniężnej sprzed miesiąca. W listopadzie bowiem, mimo dość łagodnego wydźwięku projekcji inflacyjnej NBP, szczególnie w zakresie oczekiwanej do 2016 r. ścieżki inflacji, Rada nie zdecydowała się na obniżki. Ukazujące się od posiedzenia listopadowego dane makroekonomiczne, utwierdziły Radę w trafności decyzji o zaniechaniu dalszego łagodzenia parametrów polityki pieniężnej.
Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych NBP. Decyzja ta jest dużym zaskoczeniem dla rynku, ponieważ większość ankietowanych ekonomistów prognozowała spadek stóp o 0,25 pkt. proc., a część inwestorów oczekiwała nawet głębszego cięcia. Brak redukcji może wynikać z nieco lepszych ostatnich danych dotyczących koniunktury (wskaźnik PMI w październiku 51.2 pkt.).
Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian. Decyzja ta wpisuje się w dotychczasową retorykę Rady, marginalizującą znaczenie skutków konfliktu na Ukrainie na ścieżkę wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce. Jednak koniunktura ulega systematycznie wyraźnemu pogorszeniu, obniżając krótkookresowe prognozy tempa wzrostu.
Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian.
Na lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian. Decyzja ta jest zgodna z listopadową deklaracją o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie do połowy 2014 r. Pomimo trwającej w ostatnim okresie wyprzedaży aktywów na rynkach wschodzących czy dalszej wyraźnej poprawy koniunktury w Polsce, brak jest nadal oznak nasilenia presji inflacyjnej.
Na styczniowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian. Decyzja ta jest zgodna z listopadową deklaracją o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie do połowy 2014r. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach Rada nie będzie miała podstaw do postępowania wbrew swemu zobowiązaniu.
W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe bez zmian, po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. w marcu. Decyzja ta jest konsekwencją faktu, że dla większości członków Rady marcowa decyzja stanowiła dopełnienie cyklu obniżek stóp procentowych.
Kolejne spadki poziomu stóp procentowych NBP będzie nieuchronnie prowadziły do dalszego obniżania krótkoterminowych stawek rynku pieniężnego oraz w konsekwencji oprocentowania lokat bankowych, co zapewne będzie dotyczyło całego roku.