Autor: Anna Wiśniewska

Minister finansów Teresa Czerwińska na Kongresie PIU
Wydarzenia

VII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Polska „ubezpieczona” na wypadek „twardego” brexitu

Jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu, będzie to niekorzystne rozwiązanie dla obydwu stron, zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej, mówiła na VII Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń minister finansów Teresa Czerwińska. Dlatego Polska postanowiła zabezpieczyć interesy naszych klientów i instytucji finansowych w związku z tzw. twardym brexitem, przypomniała szefowa resortu finansów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prezes NBP Adam Glapiński na Forum Bankowym 2019
Gospodarka | Wydarzenia

Prezes NBP na Forum Bankowym: obciążenia sektora bankowego sprzyjają budowaniu odporności

Dodatkowe obciążenia finansowe nie ułatwiają poprawy wskaźników efektywności banków. Ograniczają zdolność banków do wewnętrznego kumulowania kapitału, mówił na Forum Bankowym prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Nie podzielam jednak opinii, że wszystkie obciążenia wpływają negatywnie na stabilność sektora, wręcz przeciwnie, dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ
Premier Mateusz Morawiecki
Mój plan emerytalny

„W sumie się opłaca”. Wystartowała kampania informacyjna PPK i portal programu

Już w sierpniu pracownicy będą mogli odprowadzać pierwsze wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w trakcie inauguracji kampanii informacyjnej programu PPK. W czasie spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiono również logo programu i uruchomiony we wtorek portal internetowy mojePPK.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
Franki szwajcarskie obok kalkulatora
Finanse osobiste | Nieruchomości

Posiedzenie podkomisji frankowej przełożone. ZBP: nie ma uzasadnienia dla rozległej interwencji prawnej

Posiedzenie sejmowej podkomisji ds. ustaw frankowych, początkowo zaplanowane na czwartek, zostało przełożone na inny termin. Jak poinformował szef podkomisji Tadeusz Cymański, prace będą kontynuowane niedługo po Nowym Roku. Tymczasem prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, komentując informację o przełożeniu posiedzenia, przypomniał, że ZBP nie znajduje uzasadnienia dla rozległej interwencji prawnej w tym obszarze.

CZYTAJ WIĘCEJ
Oszczędności w skarbonce
Finanse osobiste | Raporty

Jak zadłużają się i oszczędzają Polacy? Raport InfoKredyt ZBP 2018

Polacy oszczędzają coraz więcej, to dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że wciąż nie robią tego z myślą o długim horyzoncie czasowym. Na dłużej z kolei zadłużają się. Okazuje się, że łatwiej zobowiązujemy się do spłacania rat kredytu przez kilka lat, niż regularnego odkładania pieniędzy przez podobny okres, wynika z najnowszego raportu InfoKredyt przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mieszkanie Plus
Nieruchomości

Mieszkanie Plus i polskie REIT-y: rynek nieruchomości czeka prawdziwy boom inwestycyjny?

Do końca roku BGK Nieruchomości ma realizować w ramach programu Mieszkanie Plus 69 inwestycji, obejmujących prawie 30 tysięcy dostępnych cenowo mieszkań, zapowiedział na briefingu prasowym Mirosław Barszcz, prezes zarządu spółki. Czy to odblokuje potencjał całego rynku nieruchomości w Polsce i przynajmniej częściowo rozwiąże ogromny problem z niedoborem przystępnych cenowo lokali?

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości

Polscy studenci w grupie najbiedniejszych w Europie. Ile ze skromnego budżetu wydają na mieszkanie?

Większość studentów w Polsce, bo blisko 80 procent, przeznacza miesięcznie na wynajem mieszkania lub pokoju średnio nie więcej niż 1000 złotych. A kwota ta i tak stanowi największą pozycję w budżecie żaka, który na tle rówieśników z innych krajów europejskich dysponuje nad wyraz skromnymi środkami, wynika z trzeciej edycji raportu „Portfel Studenta” Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Znak procentu i moel domku na szali
Finanse osobiste

Rekomendacja S: kredyty ze stałą stopą procentową i „klucz za dług”. Ryzyko, o którym klienci banków muszą wiedzieć

Obowiązkowe wprowadzenie do oferty banków kredytów ze stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową, czy oddanie kluczy do mieszkania w zamian za pozbycie się problemów ze spłatą kredytu hipotecznego. Propozycje takich rozwiązań pojawiły się w nowelizacji Rekomendacji S przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wiążą się one z ryzykiem dla klientów, ostrzega Związek Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kobieta przed okienkiem bankowym
Firma

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym: kto będzie miał dostęp do konta bankowego zmarłego przedsiębiorcy?

Dzięki nowym przepisom firma jednoosobowa nie będzie już „umierać” wraz z właścicielem. Możliwe będzie jej dalsze funkcjonowanie i utrzymanie w mocy m.in. umów o pracę zawartych z zatrudnionymi w takim przedsiębiorstwie pracownikami, zezwoleń czy koncesji. Co jednak z umowami bankowymi i rachunkiem firmowym zmarłego przedsiębiorcy? Czy bank nadal będzie prowadzić takie konto, a jeśli tak, to kto i na jakich zasadach będzie miał do niego dostęp?

CZYTAJ WIĘCEJ
Skarbonka na plaży
Finanse osobiste

Wakacje kredytowe: czy opłaca się robić przerwę w spłacie zobowiązań?

Wakacje, obok grudnia, to – jak pokazują dane BIG InfoMonitor – ten okres w roku, w którym najczęściej pojawiają się problemy z regulowaniem na czas takich płatności jak np. rachunki za czynsz. Jeśli do tego dochodzi jeszcze obciążenie w postaci kolejnej raty kredytu hipotecznego czy pożyczki, może okazać się, że dopiąć domowy budżet po kosztownych urlopowych wyjazdach jest wyjątkowo trudno. Zanim sięgniemy jednak po kolejną pożyczkę na spłatę tego zadłużenia, które już mamy, może warto rozważyć inne wyjście i po powrocie z wakacji wysłać na nie… swój kredyt.

CZYTAJ WIĘCEJ
„Budowa kapitału społecznego wokół Pracowniczych Planów Kapitałowych – bariery i pomosty”, która miała miejsce w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie
Mój plan emerytalny

Jak przekonać Polaków do udziału w PPK? Edukacja i dodatkowe zachęty dla najmniej zarabiających

Na razie popularność Pracowniczych Planów Kapitałowych i liczbę Polaków, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu, oszacować jest równie trudno, jak wyniki meczów polskiej reprezentacji na Mistrzostwach świata w piłce nożnej. O tym, co zrobić, aby pracowników decydujących się na udział w PPK było jak najwięcej, mówili uczestnicy debaty „Budowa kapitału społecznego wokół Pracowniczych Planów Kapitałowych – bariery i pomosty”, która miała miejsce w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2