„W sumie się opłaca”. Wystartowała kampania informacyjna PPK i portal programu

„W sumie się opłaca”. Wystartowała kampania informacyjna PPK i portal programu
Premier Mateusz Morawiecki Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już w sierpniu pracownicy będą mogli odprowadzać pierwsze wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w trakcie inauguracji kampanii informacyjnej programu PPK. W czasie spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiono również logo programu i uruchomiony we wtorek portal internetowy mojePPK.pl.

Premier @MorawieckiM na @GPW_WSExchange zainaugurował start kampanii informacyjnej dotyczącej #PPK i oraz uruchomienie portalu http://www.mojePPK.pl #emerytury #oszczędzanie #PFR @Grupa_PFR

Zaprezentowano logo programu, które, jak mówił w czasie spotkania Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ma reprezentować solidarność PPK, to, że w programie uczestniczą trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo.

– Logo ma kojarzyć się również z efektywnym inwestowaniem w długim terminie. Hasło programu brzmi: „W sumie się opłaca” i nawiązuje do tego, że pracownik gromadząc oszczędności w ramach PPK, może skorzystać również z dopłat ze strony pracodawcy, Funduszu Pracy, te oszczędności mają charakter długoterminowy i są efektywnie oszczędzane – podkreślał Paweł Borys.

Korzyści dla całej gospodarki

Program PPK przynosi również wymierne korzyści dla całej gospodarki, a także sektora przedsiębiorstw dodał prezes PFR.

– Jest to również program powszechny, skierowany do 11,5 mln pracowników, prywatny, środki w nim gromadzone są naszą własnością, dobrowolny, w każdej chwili z uczestnictwa w programie można zrezygnować, opłacalny, ponieważ nasze oszczędności korzystają ze zwolnień z podatku od zysków kapitałowych, z dopłat ze strony pracodawcy i państwa. Program zakłada również niskie koszty zarządzania środkami w okresie inwestowania – wymieniał główne cechy PPK Paweł Borys.

Czytaj także: Paweł Borys: uczestnictwo w PPK nie oznacza obniżki wynagrodzenia >>>

Co znajdzie się na portalu PPK?

W trakcie spotkania zaprezentowano także uruchomiony we wtorek portal PPK, na którym uczestnicy programu mogą zapoznać się z zasadami uczestnictwa.

– Na tym portalu będą również prezentowane informacje o instytucjach finansowych dopuszczonych do oferowania PPK – mówił, prezentując portal, prezes PFR. – Portal będzie rozbudowywany o analizy, kalkulator PPK. Pełną funkcjonalność uzyska na przestrzeni dwóch miesięcy – dodał.

www.mojeppk.pl

Budowanie długoterminowych oszczędności

Program PPK jest kluczowy dla budowania długoterminowych oszczędności Polaków, podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki, inaugurując kampanię informacyjną dotyczącą PPK.

– Długoterminowe oszczędności są fundamentalne dla rozwoju gospodarczego w dłuższym okresie. Potrzebne są krajowe oszczędności, żeby nie popadać w nadmierną zależność od zagranicy, co przydarzyło nam się przez 25 lat, ale jednocześnie, żeby móc finansować inwestycje długoterminowe – mówił premier.

Prospołeczny charakter programu

Przede wszystkim jest to jednak program prospołeczny, dodał Mateusz Morawiecki.

– Pracownicy mają tutaj nie tylko instrument, który w dużo większym stopniu będzie potrafił zabezpieczyć godną emeryturę, ale przede wszystkim gwarancję ze strony państwa – mówił premier.

Budowanie nawyku oszczędzania

Indywidualny wymiar programu PPK podkreślała również obecna na spotkaniu minister finansów Teresa Czerwińska.

– To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i efektywny – mówiła szefowa Ministerstwa Finansów.

Efektywna budowa oszczędności emerytalnych wymaga podstawowego warunku, zwracała uwagę Teresa Czerwińska, czyli regularności.

– To jest wypracowanie pewnego nawyku odkładania niewielkich czasami kwot na przyszłe cele – zaznaczała minister finansów. – Ten program czyni właśnie wypracowanie nawyku oszczędzania nawet niewielkich kwot automatycznym, czyni ten nawyk regularnym i jest to program bezpieczny – dodała.

W wymiarze gospodarczym na środki z PPK czekają duże projekty inwestycyjne, spółki, rynki akcji i obligacji, przypomniała również Teresa Czerwińska.

– Jest to kluczowy element budowy silnej gospodarki, bo gospodarka tego kapitału potrzebuje, a my potrzebujemy, żeby to się wszystkim opłacało, zarówno pracownikom, pracodawcom, jak i państwu. Jest to nasza wspólna sprawa – podsumowała minister finansów.

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis.