Autor: Anna Olszewska

Artykuły | Raporty

KIR: Ile rachunków bankowych przenoszą klienci w systemie Ognivo?

Moduł służący przenoszeniu rachunków bankowych w systemie Ognivo został wdrożony przez KIR w 2010 r. Polska to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który udostępnił
tę usługę w sposób elektroniczny. W IV kw. 2016 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 7 571 osób. W skali miesiąca najwięcej wniosków – 2,7 tys. wpłynęło w październiku. W ciągu całego roku 2016 liczba rachunków przenoszonych przez klientów banków w systemie udostępnianym przez KIR, wyniosła ponad 40,8 tys.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Elektroniczne zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w systemie Ognivo

Od 8 września 2016 r. wchodzą w życie zmiany w prawie, które pozwolą na usprawnienie i przyspieszenie procesu odzyskiwania wierzytelności, w tym np. alimentów lub zaległości podatkowych. Dzięki uruchomieniu przez KIR obsługi wierzytelności z rachunków bankowych, funkcjonującej w ramach systemu Ognivo, zajęcia – dotychczas wymagające wymiany dokumentów w wersji papierowej – będą odbywać się w sposób elektroniczny.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Wzrost liczby przelewów w euro

Jak wynika z danych KIR, w 2015 r. najwięcej transakcji w systemie Euro Elixir zrealizowano pomiędzy Polską a Niemcami. Od 2006 r., który był pierwszym pełnym rokiem rozliczeniowym systemu, z zachodnim sąsiadem wymieniliśmy łącznie blisko 
30 mln komunikatów o wartości 143,6 mld euro. Pod względem liczby i wartości przelewów w unijnej walucie, rozliczonych w 2015 r., w czołówce znalazły się także Holandia (drugie miejsce) i Francja (czwarte miejsce). Na trzecim miejscu uplasowały się transakcje w euro pomiędzy klientami banków w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

10 lat funkcjonowania SWIFT Service Bureau w Polsce

kir.nowe.01.400x178We wrześniu 2015 r. mija 10 rocznica wdrożenia usługi dostępu do SWIFTNet u pierwszego komercyjnego klienta, prowadzonego przez KIR SWIFT Service Bureau. SWIFTNet to globalna infrastruktura telekomunikacyjna, która umożliwia przesyłanie komunikatów finansowych pomiędzy użytkownikami SWIFT na całym świecie. Uruchomienie SWIFT Service Bureau przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. ułatwiło bankom i innym instytucjom sektora finansowego korzystanie z usług oferowanych przez SWIFT. Pierwszym klientem SWIFT Service Bureau był Mazowiecki Bank Regionalny.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bezgotówkowo | Z rynku finansowego

Już ponad 10 miliardów złotych przelanych w systemie Express Elixir

kir.02.400x199Statystyki systemów rozliczeniowych KIR w sierpniu 2015 r. 

W sierpniu br. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie Elixir ponad 129 mln transakcji o wartości 339 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, przetworzonych zostało ponad 1,4 mln transakcji na kwotę prawie 8 mld euro. Liczba przelewów natychmiastowych zrealizowanych w systemie Express Elixir wyniosła 121,5 tys., a ich wartość osiągnęła 538 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Przelewy natychmiastowe w Bankach Spółdzielczych SGB

kir.nowe.01.400x178Portfolio usług realizowanych przez SGB-Bank S.A. dla Banków Spółdzielczych SGB zostało rozszerzone o przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir. System, obsługiwany przez KIR, pozwala na przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – także w dni wolne od pracy. Jako pierwsze nową usługę w Spółdzielczej Grupie Bankowej wdrożyły Bank Spółdzielczy w Gnieźnie i Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Podkarpacki Bank Spółdzielczy wprowadza przelewy natychmiastowe Express Elixir

kir.nowe.01.400x178Klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego mogą już korzystać z przelewów realizowanych w obsługiwanym przez KIR systemie Express Elixir. System umożliwia przesyłanie pieniędzy, pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach. Usługa dostępna jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – także w dni wolne od pracy – zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

W pierwszym półroczu 2015 r. KIR rozliczył transakcje o wartości ponad 2 bln zł

kir.02.400x199W czerwcu br. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie Elixir ponad 141 mln transakcji o wartości przekraczającej 356 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, przetworzonych zostało 1,6 mln transakcji o wartości ponad 8,5 mld euro. Liczba przelewów natychmiastowych zrealizowanych w systemie Express Elixir przekroczyła 121 tys., a obroty 554 mln zł.  Łącznie w pierwszym półroczu br. w systemach Elixir, Euro Elixir i Express Elixir rozliczonych zostało ponad 835 mln transakcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Sondaż: przelew w banku ma być szybki

kir.02.400x199Z najnowszego badania opinii, przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich we współpracy z KIR wynika, że co trzeci klient banków, za najważniejszą cechę przelewu uznaje szybkość jego realizacji. Opinie respondentów znajdują potwierdzenie w rosnących statystykach prowadzonego przez KIR systemu Express Elixir, obsługującego przelewy natychmiastowe. Wśród innych istotnych aspektów przelewu, ankietowani wymieniali również niskie opłaty, bezpieczeństwo transakcji i łatwość obsługi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Przelewy natychmiastowe – co o nich myślą klienci banków w trzy lata po uruchomieniu systemu Express Elixir?

kir.02.400x199Możliwość wykonania przelewu natychmiastowego, za przydatną w wielu codziennych  sytuacjach uznaje 53 proc. klientów działających w Polsce banków – wynika z badania „Wizerunek polskiego sektora bankowego”, zrealizowanego przez TNS Polska. System Express Elixir, który umożliwia realizację przelewu między rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach, obchodzi właśnie trzecią rocznicę uruchomienia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Statystyki systemów rozliczeniowych KIR w maju 2015 r.

W maju br. KIR rozliczył w systemie Elixir 134,4 mln transakcji o wartości przekraczającej 334,4 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym krajowe i transgraniczne rozliczenia w euro, przetworzonych zostało przeszło 1,4 mln transakcji o wartości 8 mld euro. Natomiast klienci banków uczestniczących w systemie Express Elixir zlecili w ubiegłym miesiącu ponad 116 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę 521 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Statystyki systemów rozliczeniowych KIR w kwietniu 2015 r.

kir.nowe.01.400x178W kwietniu br. KIR rozliczył w systemie Elixir niemal 141 mln transakcji o łącznej wartości przekraczającej 358 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało przeszło 1,4 mln transakcji o wartości powyżej 8,4 mld euro. Natomiast  klienci banków uczestniczących w systemie Express Elixir, zlecili w ubiegłym miesiącu ponad 120 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę 511 mln zł. Dane te potwierdzają utrzymywanie się wzrostowego trendu w zakresie liczby i wartości przelewów procesowanych we wszystkich systemach rozliczeniowych KIR.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1