Autor: Konrad Soszyński

Komentarze ekspertów

Spokojny koniec tygodnia 31.07.

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274W czwartek, już od pierwszych godzin handlu złoty osłabiał się, co najprawdopodobniej było spóźnioną reakcją rynku na komunikat Fed po lipcowym posiedzeniu. W momencie, kiedy ogłaszano, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce i na tamtejszym rynku pracy poprawia się, co pozostawia otwartą możliwość podwyżki stóp nawet na najbliższym posiedzeniu we wrześniu, krajowy rynek walutowy był zamknięty. W rezultacie, jeszcze przed południem kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,15.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wypatrując wskazówek Fed

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Rozwój wydarzeń na chińskiej giełdzie wzmaga niepokój wśród inwestorów, których obawy o kondycję gospodarki Państwa Środka przekładają się na notowania rynkowe. Poniedziałkowe ponad 8% przeceny walorów zmusiły chińskie władze do podjęcia prób zatrzymania fali wyprzedaży na giełdzie (Bank Chin miał zdecydować się na wsparcie sektora finansowego, z wykorzystaniem 7-dniowych operacji reverse repo). Podjęte działania okazały się jednak mało skuteczne, niespokojną wtorkową sesję giełda w Szanghaju zakończyła niewielką, ale jednak ponowną zniżką o 0,2%. Sam indeks Shanghai Composite tracąc 1,7%, w sumie w ciągu ostatnich trzech dni notowań spadł o ponad 11%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Umiarkowanie udana aukcja MF bez wpływu na rynek

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Czwartkowa sesja na rynku głównej pary walutowej przyniosła silne umocnienie euro do dolara. Już w pierwszych godzinach handlu kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,10. Była to reakcja rynku na informacje o poparciu przez grecki parlament drugiego pakietu reform wymaganego przez wierzycieli do rozpoczęcia rozmów w sprawie środków pomocowych dla Aten. Po południu, po publikacji lepszych od oczekiwanych danych z USA (w ub. tygodniu zarejestrowano o 25 tys. mniej niż oczekiwano nowych podań o zasiłek), dolar ruszył do ataku. Obraz eurodolara istotnie jednak się nie zmienił.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PKO Bank Polski: Tydzień w cieniu Grecji – dziennik rynkowy BSR

pko.bp.01.400x268Rynek stopy procentowej – Mimo obaw o referendum w Grecji rentowności polskich obligacji spadały.                                                                                                                      
Rynek walutowy – Notowania złotego pozostają pod wpływem greckiego referendum.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

ZEW na chwilę przysłoni Fed i Grecję

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Krajowy rynek tracił przez większą część poniedziałkowej sesji podążając za wycenami papierów włoskich, hiszpańskich i francuskich. Wyprzedaż ta dotknęła także dług czeski (w mniejszej skali) i węgierski (w większej). W konsekwencji krajowa krzywa przesunęła się w górę o 5-6 pb. w długim końcu krzywej IRS i o 10 pb. krzywej obligacji. Wyraźne przesunięcie można było także zarejestrować na krzywej FRA, gdzie najdłuższe stawki przesunęły się w górę o 4-5 pb., co było równoznaczne ze zdyskontowaniem przez inwestorów trzech pełnych 25-punktowych podwyżek stóp w horyzoncie najbliższych dwóch lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Grecki klincz pomaga długowi

 

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Czwartek przebiegał pod znakiem odreagowania wzrostów dochodowości Bundów z ostatnich dni. Sposób zachowania był zbliżony do tego z poprzednich dni, przy czym spadki rentowności znalazły po południu napęd w postaci informacji z MFW, że wciąż są znaczące rozbieżności co do porozumienia z Grecją. W konsekwencji dochodowość papierów DE10Y spadła z poziomu 1,03% na początku dnia do 0,89% na zamknięciu. Ruchów tych nie przerwało nawet ogłoszenie lepszych niż oczekiwano (1,2% m/m realizacja vs. 1,1% m/m oczekiwania) danych o sprzedaży detalicznej w USA w maju. Również US10Y zyskiwały, co odzwierciedliło się w przesunięciu ich rentowności z 2,50% do 2,42%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Krajowy dług przygniata inflacja z regionu

 

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Wtorek nie przyniósł korekty na bazowych rynkach długu. Słabsze dane inflacyjne z Chin nie były w stanie trwale zatrzymać przeceny niemieckich i amerykańskich skarbówek. Plotki na temat możliwego pozytywnego zakończenia negocjacji z Grecją, spekulacje na temat podwyżek stóp w USA (po publikacji raportu z rynku pracy JOLTS i wskaźnika nastrojów małego biznesu NFIB) oraz rosnące ceny ropy naftowej przyczyniały się do kontynuacji wyprzedaży niemieckich i amerykańskich papierów skarbowych. Większego wpływu na wycenę papierów nie miała publikacja zrewidowanych (i zgodnych z oczekiwaniami) danych o PKB w Eurostrefie. W konsekwencji amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę o 3 pb. w segmencie 5Y-10Y, zaś niemiecka o 5-7 pb. w segmencie środku i długim końcu krzywej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PKO Bank Polski: Amerykanie wracają na rynek ”zalewając” go danymi – dziennik rynkowy BSR

bachert.joanna.pko.bp.01.253x400Zgodnie z oczekiwaniami poniedziałkowa sesja na rynku głównej pary walutowej charakteryzowała się wyjątkową stabilności notowań, do czego przede wszystkim przyczyniła się nieobecność na rynkach finansowych dużych graczy. Ze względu na lokalne święta wczoraj zamknięte były rynki w USA, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W rezultacie kurs EURUSD po spadku poniżej 1,10 w reakcji na zeszłotygodniową publikację danych inflacyjnych konsolidował się wokół tego poziomu praktycznie przez cały dzień.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PKO Bank Polski: Polskie aktywa pod presją globalnych nastrojów – dziennik rynkowy BSR

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Początek tygodnia oznaczał powrót do wzrostów dochodowości na globalnych rynkach długu. W ruchu tym nie przeszkodził brak publikacji ważnych danych ekonomicznych z Eurostrefy czy USA. Jedynym potencjalnie istotnym wydarzeniem była decyzja Banku Anglii o utrzymaniu stóp na bieżącym poziomie (oraz utrzymaniu bez zmian maksymalnej wielkości skupu aktywów). W tym otoczeniu dochodowości papierów dłużnych USA i Niemiec powoli przesuwały się do góry, korygując piątkowe spadki.  Pewnym wsparciem dla wzrostów rentowności były utrzymujące się na wysokich poziomach giełdy. Inwestorzy całkowicie zignorowali decyzję o złagodzeniu polityki monetarnej przez jednego z największych globalnych graczy tj. Ludowy Bank Chin. Większego wpływu na wyceny nie miała informacja o tym, że Niemcy mogą zgodzić się na to by Grecja przeprowadziła referendum w sprawie reform w trakcie negocjacji z kredytodawcami. Wieczorem zobaczyliśmy kolejną silną przecenę papierów za oceanem. W jej skutek rentowności US10Y nieomal dotknęły 2,30%, na którym to poziomie ostatni raz były w początku grudnia zeszłego roku. Przyczyną wyprzedaży długu (i akcji) były nawracające spekulacje na temat podniesienia stóp przez Fed.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

W oczekiwaniu na kolejne mocne dane krajowe

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Zamknięcie tygodnia przyniosło zwiększoną zmienność na amerykańskim i niemieckim rynku stopy procentowej. Dochodowości niemieckich papierów tradycyjnie biły rekordy. Rentowność DE10Y spadła na chwilę poniżej 0,05%, napędzana przez zakupy długu EBC oraz częściowo przez nieco słabsze niż oczekiwano dane inflacyjne z Eurostrefy. Dodatkowo pomocną dłoń dla niemieckich emitentów wyciągały spadające w przyzwoitym tempie indeksy giełdowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PKO Bank Polski: Spokojny koniec tygodnia – dziennik rynkowy BSR

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Brak publikacji ważniejszych danych makro z Eurostrefy nie przeszkodził w pobiciu przez niemieckie papiery skarbowe nowych rekordów. Rentowność DE10Y spadła w połowie dnia do 0,07%, do nowego historycznego rekordu, podobnie nowy rekord pobiły 10Y papiery francuskie, których dochodowość osiągnęła poziom 0,33%. Rosły rentowności krajów południa Europy, dochodowości długu 10Y hiszpańskiego i włoskiego skoczyły o ok. 10 pb. Takie zachowanie było reakcją na obawy o sytuację w Grecji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PKO Bank Polski: Lepsze perspektywy dla Polski i Eurostrefy przysłonią słabe Chiny – dziennik rynkowy BSR

soszynski.konrad.pko.bp.02.400x274Wtorek przyniósł spadki rentowności na bazowych rynkach długu. W przypadku papierów niemieckich w zniżkach dochodowości nie przeszkodziły nawet istotnie lepsze od oczekiwań odczyty produkcji przemysłowej z Eurostrefy (1,6% r/r vs. oczekiwania na poziomie 0,7% r/r i poprzedni odczyt 0,4% r/r). Pozytywnie na papiery dłużne zadziałały gorsze niż spodziewane dane na temat sprzedaży detalicznej za oceanem. Odczyt ogółem był słabszy niż prognozy o 0,1 pp i wyniósł 0,9% m/m, zaś z wyłączeniem samochodów 0,4% m/m, wobec prognoz na poziomie 0,6% m/m.

CZYTAJ WIĘCEJ
0041
Komentarze ekspertów

Silny złoty to słaby argument za cięciem stóp

W trakcie poniedziałkowego handlu na rynkach bazowych nie dało się zaobserwować większej zmienności. Tak w przypadku rynku amerykańskiego, jak i niemieckiego zmiany w skali dnia nie przekroczyły 3 pb. Inwestorzy względnie łagodnie reagowali na plotki na temat toczących się z Grecją negocjacji. Nawet ogłoszona w niedzielę przez Fitch informacja o obniżeniu ratingu Grecji do „CCC” nie była w stanie zbić rentowności Bunda o więcej niż 3 pb. Wydarzenie to zostało dość prędko „przełknięte” przez rynek, bowiem na koniec dnia rentowności niemiecki Bundów powróciły do poziomu 0,21%, czyli piątkowego zamknięcia. Inne informacje z Europy, takie jak – zgodne z oczekiwaniami – wstępne dane o inflacji w Niemczech HICP -0,5% r/r czy lepsze od oczekiwań dane o nastrojach w biznesie zostały całkowicie zignorowane. Również publikacje danych o dochodach i wydatkach konsumentów za oceanem nie zrobiły wrażenie na inwestorach.  Amerykańskie obligacje w ciągu dnia zmieniały swoje wyceny w niewielkim stopniu i zakończyły dzień na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PMI wskaże drogę obligacjom

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400Na zamknięciu tygodnia bazowe rynki długu notowały zniżki rentowności. Wyraźniej widoczne było to w przypadku papierów amerykańskich, gdzie krzywa przesunęła się w dół o 3-4 pb. na całej swojej długości. Zdecydowanie mniej zyskała krzywa niemiecka, która zanotowało jedynie 1-punktowy ruch w dół. W przypadku stawek FRA za oceanem także obserwowaliśmy nieznaczne zsuwanie się, kontrakt w najbardziej obserwowanym obecnie segmencie 3×6-6×9 (potencjalne podwyżki stóp przez Fed) przesunęły się w dół o 1 pb. Inwestorzy nie reagowali na publikację danych o dobrych wynikach na rachunku obrotów bieżących w Eurostrefie, ani na dane o cena przemysłu w Niemczech.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Amerykańskie skarbówki znurkowały po decyzji Fed, krajowe podążą ich śladem

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Przez całą środę rynek cierpliwie czekał na wieczorną konferencję Fed-u. Wraz z wyparowywaniem z rynku oczekiwań na jastrzębi w tonie komunikat następował systematyczny spadek rentowności i stawek IRS w USD. W efekcie po południu zobaczyliśmy rentowności amerykańskich papierów 10Y o 3 pb. niżej niż we wtorek. Usunięcie z komunikatu Fed frazy o „cierpliwości”, połączone z publikacją niższych prognoz wzrostu i inflacji w USA i wygłoszonymi przez J. Yellen uwagami o potencjalnych zagrożeniach ze strony mocnego dolara stało się wyzwalaczem dla zjazdów rentowności.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Sygnały z Ameryki wyznaczą ścieżkę długowi

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400Przez całą środę rentowności na bazowych rynkach długu pozostawały względnie stabilne, po tym jak w przez pierwsze dwa dni tygodnia notowaliśmy spadki stymulowane przez uruchomienie zakupów przez EBC. Rynek zignorował słabsze niż oczekiwano oraz niż poprzednie odczyty produkcji przemysłowej w Chinach (6,8% r/r – realizacja, 7,8% – oczekiwania, 7,9% – poprzedni odczyt). Podobnie potraktowane zostały słabsze niż średnia prognoz odczyty produkcji przemysłowej w Zjednoczonym Królestwie oraz wyższa niż spodziewana szwedzka inflacja.  W konsekwencji krzywa niemiecka przesunęła się w dół o 2 pb. w długim jej krzywej, podczas gdy krzywa amerykańska poszła w górę o 1 pb.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dobre wyniki PMI w cieniu oczekiwanego luzowania polityki monetarnej

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Lepsze od spodziewanych dane PMI-przetwórstwo dla Niemiec i zbliżone do styczniowych odczytów dane z Eurostrefy, nie były w stanie istotnie zaszkodzić niemieckiemu długowi w godzinach porannych. Dopiero publikacja informacji o inflacji w Eurostrefie w lutym (rynek oczekiwał odczytu -0,4% r/r, zaś otrzymał -0,3% r/r) doprowadziła do pewnej przeceny papierów niemieckich. Opublikowane po południu dane PCE oraz dane ISM-przetwórstwo z USA nie zmieniły tendencji na bazowych rynkach długu, gdzie rentowności powoli podążały za rynkami akcji. Jednak ruchy w górę były stosunkowo nieznaczne, szczególnie w przypadku obligacji europejskich, bowiem inwestorzy pozostawali pod wpływem wyczekiwania na sygnały, zapowiedzianego na marzec, uruchomienia QE przez ECB. W efekcie krzywa amerykańska przesunęła się w skali całego dnia w górę o 3 pb., podczas gdy krzywa niemiecka pozostała praktycznie bez zmian.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dług traci w obawie przed zaostrzeniem polityki monetarnej w USA i w reakcji na lepsze dane makro

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Zerwanie rozmów z Grecją miało we wtorek niewielki wpływ na bazowe rynki długu. Jedynie przez krótki czas na otwarciu sesji obserwowaliśmy spadek rentowności DE10Y istotnie poniżej poziomu z poniedziałkowego popołudnia. Jeszcze przed publikacją danych ZEW dochodowość DE10Y powróciła w okolice 0,35%, zaś publikacja ZEW wypchnęła je powyżej 0,36%.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 7