PMI wesprze powolną poprawę wycen długu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400PMI wesprze powolną poprawę wycen długu, jednocześnie negatywnie wpływając na PLN

Koniec tygodnia przyniósł zjazdy dochodowości na bazowych rynkach długu. Rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji spadały, napędzane przez słabsze dane o PKB w USA (-0,7% k/k saar vs. wstępny szacunek -0,2% k/k saar). Dodatkowo dług zyskiwał w reakcji na pogorszenie nastrojów konsumentów Michigan (z 95,9 do 90,7 pkt.) oraz obawy o Grecję. W efekcie tak niemiecka, jak i amerykańska krzywa obniżyły się o 2-3 pb. na całej długości.

Piątek był dobrym dniem dla posiadaczy polskich papierów skarbowych. Nawet publikacja lepszych od oczekiwań danych o wzroście PKB w kraju tylko chwilowo podniosła dochodowości. Publikowane po południu dane z USA nasiliły presję na zniżki, jednak te odczuły już głównie stawki IRS. W konsekwencji na koniec dnia krzywa obligacji obniżyła się 3 pb. w jej środku oraz o 1 pb. w długim i krótkim końcu krzywej. Większy ruch miał miejsce na krzywej IRS, gdzie redukcja w długim końcu i środku krzywej wyniosła 3-5 pb. W przypadku krzywej FRA stawki pozostały na poziomach z czwartku.

W poniedziałek czeka nas publikacja danych PMI dla krajowego sektora przetwórstwa przemysłowego, Niemiec i reszty Eurostrefy. Naszym zdaniem odczyt krajowego PMI za maj będzie niższy niż kwietniowy (54 pkt.), podobnie jak danych niemieckich. Powinno to w dalszym ciągu pozytywnie wpływać na wyceny polskich papierów skarbowych. Po południu oczekujemy publikacji inflacji PCE w USA, która powinna nieco wyhamować proces zniżek rentowności.

Dalsza część, skróconego w przypadku krajowego rynku, tygodnia powinna upłynąć pod znakiem powolnego zsuwania się krzywej dochodowości. Sprzyjać temu ruchowi będą publikacje danych z rynku pracy w USA (ADP i NFP) oraz dane PMI z sektora usługowego w Eurostrefie. W obu wypadkach trudno liczyć na lepsze niż prognozowane wyniki Inwestorzy prawdopodobnie zignorują spotkanie RPP i komunikat po nim. W obecnej sytuacji dla rynku nieporównanie ważniejsze wydaje się to, kto znajdzie się w kolejnym składzie RPP niż oceny stanu gospodarki dokonywane przez obecnych jej członków.

Wzrost PKB w 1q15 wyniósł 3,6% r/r nsa. W danych widać bardzo wysoką kontrybucję spożycia ogółem (2,6 p.p.) oraz spożycia w sektorze gospodarstw domowych (2,0 p.p.). Spojrzenie na odsezonowane dynamiki kw/kw potwierdza postępującą i trwałą obudowę dynamiki spożycia indywidulanego, co jest pozytywnym prognostykiem na najbliższe kwartały. W dłuższej, kilkumiesięcznej perspektywie, dane PKB z kraju wspierają scenariusz marszu krajowych rentowności w górę.

Konrad Soszyński
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych