Autor: aleBank

Emeryci z dokumentami i kalkulatorem
Mój plan emerytalny

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku: w jakiej wysokości?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur wskaźnikiem 113,8% z minimalną waloryzacją na poziomie 250 zł, wynikało z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z października ub. roku. Premier nie wykluczył, że wskaźnik waloryzacji będzie mógł być wyższy i tak też się stało, bo 10 lutego 2023 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowala, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w br. wyniesie 114,8 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ
Klucze do mieszkania z breloczkiem w kształcie domu leżą na kalkulatorze
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Za spadek popytu na kredyty mieszkaniowe odpowiadają nie tylko wysokie stopy procentowe

Po raz pierwszy od 2012 roku mamy do czynienia z przełamaniem wzrostowego trendu średniej wysokości kredytu hipotecznego. Ze wstępnych danych z Systemu SARFiN za III kwartał bieżącego roku wynika, że średnia wartość kredytu hipotecznego spadła poniżej poziomu 330 tysięcy złotych, a więc o blisko 6% w stosunku do ubiegłego kwartału, pisze Jerzy Ptaszyński, Dyrektor Działu Badań i Obsługi Rynku Nieruchomości Centrum AMRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
samochód elektryczny, ładowanie
Firma

Jak rozliczać samochód elektryczny w działalności gospodarczej?

W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut z napędem elektrycznym. Mogą wtedy skorzystać z dodatkowych preferencji podatkowych. Jak wprowadzać i użytkować elektryki w firmie?, pisze Paulina Włodarczyk z InFakt.

CZYTAJ WIĘCEJ
Narodowy Bank Polski
Gospodarka

Dane NBP o bilansie płatniczym pozytywnie zaskoczyły, ale w kolejnych miesiącach deficyt będzie się pogłębiał

Deficyt w obrotach bieżących we wrześniu 2022 r. wyniósł 1.561,0 mln euro wobec konsensusu 2.800,0 mln euro deficytu – podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł we wrześniu o 25,5 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 22,6 proc., a import zwiększył się o 28,9 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 26,0 proc.  „Według wstępnego […]

CZYTAJ WIĘCEJ
Wykres pokazujący wzrost i napis inflacja
Gospodarka

Inflacja pozostanie bardzo wysoka jeszcze przez dwa lata, co na to RPP?

Projekcja inflacji pokazała, że przez najbliższe dwa lata wskaźnik ten pozostanie bardzo wysoki i nie spadnie nawet w pobliże celu. Z tego względu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła wydłużyć horyzont projekcji o dodatkowy rok. Oznacza, że RPP nie dąży obecnie do osiągnięcia celu w horyzoncie sześciu kwartałów, a raczej do wprowadzenia inflacji na ścieżkę spadkową – oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ludwik Kotecki
Gospodarka

Ludwik Kotecki z RPP: koszty inflacji dewastujące; potrzebne bardziej stanowcze podwyżki stóp procentowych

Jednorazowa podwyżka stóp procentowych o 25 pkt nic nie daje, więc potrzebne są bardziej stanowcze decyzje. Inaczej będziemy borykać się z inflacją jeszcze kilka lat. A jej koszty są olbrzymie, dewastujące, chyba jeszcze nieuświadomione przez większość społeczeństwa – powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tomasz Krysiński z zespołu Silesian Wind Generator złożonego z naukowców Politechniki Śląskiej
ESG | Multimedia

Nowe rozwiązanie dla prosumentów: ciche turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu uzupełnieniem dla fotowoltaiki

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę w większej skali zagościć w polskich gospodarstwach domowych. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują bowiem nad rozwiązaniem, które będzie pracować w zurbanizowanym otoczeniu, będzie obracać się cicho już przy bardzo niskich prędkościach wiatru, co daje mu przewagę nad dostępnymi już turbinami. Pomysłodawcy Silesian Wind Generator podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok. W kolejnym etapie rozwoju SWG chce oferować to rozwiązanie także obiektom wielkopowierzchniowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
UX designer, ze smartfonem w ręku,tablica
Rynek pracy

Raport MOP: wzrośnie bezrobocie, ale nie wszystkim grozi utrata pracy

ONZ alarmuje przed globalnym spadkiem zatrudnienia. Spadek realnej wartości wynagrodzenia dotyka szczególnie najmniej zarabiających. Jednak nie wszystkie branże muszą obawiać się drastycznych spadków zatrudnienia, co więcej nadal jest sporo wakatów – szczególnie w branży IT, co potwierdzają dane GUS. Sektor ten musi jednak mierzyć się z mitem niedostępności. Czy każdy pracownik tego sektora musi programować? ‒ komentarze ekspertów Symetrii, agencji User Experience.

CZYTAJ WIĘCEJ
sztuczna inteligencja, człowiek trzymający w dłoniach wirtualny mózg
Technologie i innowacje

Czy sztuczna inteligencja jest potrzebna w administracji publicznej?

Biznes powszechnie wykorzystuje AI do automatyzacji manualnych zadań, podejmowania lepszych decyzji i poprawy jakości obsługi klienta. Konsumenci oczekują, że usługi publiczne również będą przyjazne i wspierane przez inteligentne maszyny. Sektor publiczny dysponuje ogromną ilością danych, dlatego potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji w tym obszarze jest o wiele większy niż w sektorze prywatnym. Może też skorzystać z doświadczeń i najlepszych praktyk innych branż, które miały okazję eksperymentować, uczyć się na błędach i rozwijać skuteczne strategie związane z wykorzystaniem AI, podkreślają eksperci SAS.

CZYTAJ WIĘCEJ
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Multimedia | Samorządy

Samorządy najwięcej inwestują w projekty drogowe

Wartość projektów drogowych realizowanych w 2021 roku przez samorządy sięgnęła blisko 16 mld zł. Mimo to aż 77 proc. jednostek samorządu terytorialnego (JST) uważa, że ich inwestycje drogowe wciąż są na niedostatecznym poziomie i planuje zwiększać wydatki na ten cel. Szansy na pozyskanie finansowania upatrują m.in. w Programie Inwestycji Strategicznych – pokazuje raport BGK „Zrównoważony rozwój na tle wyzwań inwestycyjnych i sytuacji finansowej polskich samorządów”. Wynika z niego, że pomimo kumulacji kryzysów polskie samorządy nie zrezygnowały z aktywności inwestycyjnej – aż 93 proc. z nich zapowiedziało przyspieszenie dynamiki wydatków inwestycyjnych w drugiej połowie tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 910