Autor: RynekPierwotny.pl

Mężczyzna z plikiem banknotów na tle bloku mieszkalnego
Nieruchomości

Deweloperzy wypłacą rekordowe dywidendy za 2021 rok

Jak co roku w okresie wakacyjnym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych materializuje się sezon dywidendowy. Jak się okazało, wchodzenie rynku mieszkaniowego w cykliczne spowolnienie nie zniechęciło zarządów największych spółek branży deweloperskiej do kolejnej wypłaty sowitych dywidend z zysków roku 2021. Pytanie, na jakie profity będą mogli liczyć akcjonariusze branżowych tuzów w kolejnych latach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jarosław Jędrzyński
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Rekordowe dane GUS, czyli „łabędzi śpiew” prosperity budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja Głównego Urzędu Statystycznego, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszym półroczu bieżącego roku, wciąż nie koresponduje z postępującym załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich, którego rynek pierwotny doświadcza już od trzech kwartałów. Niestety, są to zapewne ostatnie symptomy inwestycyjnego eldorado budowniczych mieszkań.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualne budynki, w tle człowiek ze smartfonem
Nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w siedmiu największych miastach Polski, październik ‘21: ubywa kupujących

Sytuacja na rynkach mieszkaniowych jest bardzo dynamiczna. Z okazji uruchomienia pierwszej ogólnopolskiej platformy do samodzielnej analizy rynku mieszkaniowego – BIG DATA RynekPierwotny.pl. został przygotowany raport, który pokazuje potencjał nowego narzędzia. Z raportu można się dowiedzieć, jak w październiku zmieniły się: popyt, podaż oraz ceny mieszkań w największych miastach. Warto samodzielnie dokonać analizyz, bo przecież każde miasto, a często i dzielnica w danym mieście ma swoją specyfikę. Platforma zawiera wiele aktualizowanych co miesiąc bardzo szczegółowych danych rynkowych, pisze Marek Wielgo.

CZYTAJ WIĘCEJ
Para oglądająca nowe mieszkanie
Nieruchomości

Polacy wykupują mieszkania na potęgę, deweloperzy wskazują powody

Z jednej strony szukamy lokum na własne potrzeby, z drugiej chcemy ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Są to główne powody, dla których Polacy kupują nieruchomości, do czego zachęca dodatkowo korzystne oprocentowanie i duża dostępność kredytów hipotecznych. Jakie są jeszcze powody, dla których kupujemy mieszkania? Jak nasze motywy zakupowe zmieniła pandemia? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele największych firm deweloperskich w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Blok mieszkalny w budowie
Nieruchomości

Coraz głębszy deficyt nowych mieszkań: skąd ta zadyszka branży deweloperskiej?

Od początku roku ma miejsce mocne przyspieszenie stanu prosperity na krajowym pierwotnym rynku mieszkaniowym, którego parametry uzasadniają coraz częściej zadawane pytanie o początki bańki cenowej. Jednym z czynników sprzyjających jej kreacji jest postępująca już kolejny miesiąc nierównowaga popytowo-podażowa nowych mieszkań. Skąd ta nagła zadyszka branży deweloperskiej w równoważeniu rynku i czy są szanse na jej przezwyciężenie?

CZYTAJ WIĘCEJ
Jarosław Jędrzyński
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

„Lokal za grunt”, czyli legislacyjny remake z „social mixem” w tle

Szeroko nagłaśniana już od dłuższego czasu w mediach ustawa „lokal za grunt” została podpisana przez prezydenta i z początkiem kwietnia br. zapoczątkuje swoją misję. Nadzieje związane z nową regulacją, będącą rynkowym fragmentem szerokiego pakietu mieszkaniowego, wydają się przeogromne, przede wszystkim wśród rządowych gremiów odpowiedzialnych za rozwój mieszkaniówki. Pytanie jednak, na ile realne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mieszkania i pieniądze
Nieruchomości

Ceny mieszkań nadal rosną wbrew pandemii koronawirusa

W III kw. 2020 r. nadal nie widać było obniżek cen mieszkań. Z opracowania Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika, że w największych polskich miastach, poza nielicznymi wyjątkami, nadal kupujemy coraz droższe mieszkania. Na rynek, po chwilowym załamaniu popytu w II kwartale powrócili też potencjalni nabywcy. Jednak wraz z coraz większą liczbą mieszkań na sprzedaż wydłuża się czas oczekiwania na oferentów.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4