RPP znowu podniesie stopy procentowe? O ile wzrosną raty kredytów?

RPP znowu podniesie stopy procentowe? O ile wzrosną raty kredytów?
Fot. stock.adobe.com/Dilok
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce. Jeśli zdecyduje się je podwyższyć, raty kredytów złotowych znowu pójdą w górę, o ile?

Poniższa tabela przedstawia wpływ wcześniejszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej na wysokość rat przykładowych kredytów oraz możliwe skutki wrześniowej podwyżki głównej stopy NBP w trzech wariantach (o 0,25, 0,50 oraz 0,75 punktu procentowego). Pomimo zaskakująco wysokiego odczytu inflacji z sierpnia, to właśnie mała zmiana głównej stopy NBP o 0,25 punktu procentowego wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. W takim przypadku, raty wszystkich analizowanych kredytów wzrosną o około 117% względem końca lipca 2021 r. W razie podniesienia głównej stopy NBP o 0,50 punktu procentowego, analogiczny wzrost równej raty wyniósłby mniej więcej 123%.

Czytaj także: RPP nie ma łatwego zadania >>>

Spodziewany szybki koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest natomiast fakt, że rynki finansowe spodziewają się rychłego końca cyklu podwyżek stóp procentowych NBP i WIBOR-u – podobnie jak wielu makroekonomistów. Notowania giełdowych kontraktów FRA na WIBOR 3M sugerują, że wspomniana stopa nie przekroczy 8,00%. Możliwe maksimum to 7,50% – 7,70% do końca bieżącego roku. Nie można natomiast wykluczyć, że za dwa lata WIBOR 3M lub jego zamiennik nadal będzie wyższy od 5,50% – 6,00%.

Czytaj także: Ebury: koniec podwyżek stóp procentowych coraz bliżej >>>

Stopy procentowe
Źródło: Rynekpierwotny.pl
Źródło: RynekPierwotny.pl