Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa PAIH

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa PAIH
Źródło: PAIH
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), podała Agencja. Wiceprezesem PAIH została Magdalena Skarżyńska.

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Wiceprezesem Agencji została Magdalena Skarżyńska” – czytamy w komunikacie.

Jak wskazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, priorytetem rządu w obszarze współpracy gospodarczej z zagranicą jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych, budowa jej pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej, w czym dużą rolę będzie odgrywał PAIH.

Czytaj także: Allianz Trade: Polskie firmy powinny szukać nowych rynków zbytu poza UE

Andrzej Dycha w latach 2007-2010 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 2011-2015 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Od 2015 do 2017 r. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Federalnej Republice Nigerii.

Andrzej Dycha to doradca z wieloletnim doświadczeniem m.in. w Parlamencie Europejskim czy w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, podał PAIH.

Magdalena Skarżyńska z PAIH związana jest od 2021 r., pełniła funkcję zastępcy dyrektora departamentu Bezpieczeństwa i Audytu.

Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Państwowym Instytucie Łączności, Ministerstwie Cyfryzacji oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Towarowej Giełdzie Energii S.A. Ukończyła Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, podano także.

Czytaj także: Recesja w Niemczech ciągnie w dół gospodarki Europy Środkowej

PAIH

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów.

Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju.

PAIH oferuje firmom szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego. Pomaga również w pokonywaniu procedur administracyjnych czy opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla nowych inwestycji oraz wiarygodnych partnerów
i dostawców.

Promuje eksport polskich firm, w szczególności małych i średnich oraz wspiera polskie inwestycje zagranicą. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapewnia też dostęp do instrumentów finansowych, w tym ubezpieczeń oferowanych przez instytucje zrzeszone w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zainwestowały w Polsce ponad 7,4 mld euro.

Źródło: ISBnews, Ministerstwo Rozwoju i Technologii / MRiT