AML/CFT: nowe regulacje i wyzwania na SafeBank 2024

AML/CFT: nowe regulacje i wyzwania na SafeBank 2024
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań dla sektora bankowego w obszarze bezpieczeństwa. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja, w tym w szczególności uwarunkowania geopolityczne sprawiają, iż skuteczne wykrywanie transakcji podejrzanych czy weryfikacja beneficjentów rzeczywistych nabierają priorytetowego znaczenia. Wątku AML/CFT nie zabraknie również podczas tegorocznej konferencji SafeBank, tematyce tej poświęcony będzie jeden z paneli.

O tym, co usłyszymy podczas sesji, mówi Paweł Szulik, radca prawny Zespołu Bezpieczeństwa Banków w Związku Banków Polskich:

W ramach Konferencji SafeBank 2024 zaplanowany jest panel dyskusyjny, zatytułowany „Regulacje AML Package – wyzwania i szanse dla obszaru AML/CFT”. Dyskusja panelowa będzie okazją do wymiany poglądów oraz doświadczeń dotyczących nowego pakietu rozwiązań legislacyjnych.

Uczestnicy Konferencji będą mogli zapoznać się z najważniejszymi zmianami wprowadzanymi przez nowe regulacje z zakresu AML/CFT, związane w szczególności z utworzeniem nowego Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AML Authority) oraz wdrożeniem wymogów nowego rozporządzenia 2024/1624.

SafBank o wyzwaniach w obszarze AML/CFT

Warto zauważyć, że nowe regulacje mają na celu zredukowanie różnic w interpretacji przepisów AML w różnych krajach UE, co powinno ułatwić bankom wymianę informacji, współpracę, a także prowadzenie wspólnych, sektorowych analiz.

Ponadto, w ramach prezentacji wprowadzającej, przedstawiciele Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. zaprezentują rozwiązania stanowiące odpowiedź na nowe wyzwania w obszarze AML/CFT, przygotowane dla sektora w ramach Sektorowego Centrum Usług AML.

Nowe obowiązki nakładane na instytucje obowiązane prawdopodobnie będą wymagały wprowadzenia zmian organizacyjnych oraz technologicznych.

Dyskusja w trakcie panelu pozwoli zaprezentować najważniejsze zmiany wynikające z nowych regulacji, a także będzie stanowić okazję do omówienia inicjatyw, wspierających sektor w procesie wdrożeniowym.

Zapewnienie efektywności procesu wdrożenia wymagać będzie zarówno współpracy w ramach sektora, jak też odpowiednich ustaleń i współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Spotkanie uczestników Panelu będzie jedną z form kontynuacji współpracy w tym zakresie z uwagi na udział zarówno przedstawicieli sektora bankowego, jak i przedstawicielki organu nadzoru.

Miesięcznik Finansowy BANK i Portal Finansowy BANK.pl są patronami medialnymi Konferencji.

Źródło: BANK.pl