Alior Bank: 250 milionów zł kredytów dla start-upów w ramach Programu ramowego CIP
Finansowanie realizowane jest w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). W ramach CIP udzielane są gwarancje na rozmaite formy finansowanie młodych przedsiębiorstw, nieposiadających historii kredytowej – od kredytów obrotowych na bieżącą działalność poprzez kredyty inwestycyjne aż po leasing. Do tej pory w całej Unii z produktów gwarantowanych środkami CIP skorzystało ponad 312 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw z niemal wszystkich segmentów rynku – od wytwórczości poprzez handel, usługi i rzemiosło a na gastronomii i transporcie kończąc. Łączna suma udzielonych kredytów przekroczyła kwotę 17,4 miliarda euro. Warto podkreślić, że znaczną część tego finansowania stanowią kredyty -jedynie jedna czwarta wszystkich środków przeznaczona została na gwarancje dla umów leasingu. Około pół miliarda euro środków z CIP trafiło już do 6 tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy skorzystali z finansowania z gwarancjami CIP. Teraz na rynek trafia kolejne 250 milionów euro – taki jest limit kredytów z gwarancją, oferowanych przez Alior Bank.
Fot. ZBP
Do wyboru są dwa kredyty: Biznes Start Obrotowy oraz Biznes Start Inwestycyjny. Obydwa produkty dostępne są wyłącznie dla firm działających na rynku nie dłużej niż 24 miesiące, prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Na chwilę obecną nie przewiduje się finansowania start-upów będących spółkami kapitałowymi. Pomimo, że produkty dedykowane są nowopowstającym firmom, ich właściciele muszą wykazać się odpowiednim doświadczeniem profesjonalnym w branży, będącej przedmiotem działalności firmy – na przykład w formie zatrudnienia w tej samej branży lub wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. W ramach kredytu obrotowego można uzyskać maksymalnie 50 tysięcy złotych, a inwestycyjnego – dwa razy tyle. Dodatkowe korzyści – firma nie musi posiadać zabezpieczenia materialnego, a w przypadku kredytu inwestycyjnego finansowanie może objąć nawet 100% inwestycji.
Naszym celem jest wystąpienie w nowym segmencie rynku i pozyskanie nowych klientów. Chcemy uzupełnić naszą ofertę finansowania o kolejny segment – w tym przypadku startupów. Będzie to nowy instrument wsparcia dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą – potwierdził Maciej Surdyk, Koordynator ds. Programu CIP ze strony Alior Banku.
Nowa forma kredytowania jest instrumentem bezpieczny dla banku: aż 75% udzielonego kredytu gwarantowane jest ze środków EFI. Dlatego z kredytu mogą skorzystać między innymi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność.
Program CIP to tylko jeden z ramowych programów unijnych, przewidujących gwarancje dla finansowania przedsiębiorczości. Pełną informację na temat realizowanych aktualnie programów uzyskać można w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy Związku Banków Polskich. Punkt został utworzony na podstawie uchwały Rady Ministrów i przez siedem lat występował pod nazwą Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Programu ramowego na rzecz konkurencyjności innowacji (CIP). Obecnie KPK prowadzi działalność informacyjną, promocyjną oraz doradczą zarówno dla banków uczestniczących w programach, jak i samych przedsiębiorców – głównych beneficjentów wspólnotowych instrumentów finansowych.
Obok realizowanych obecnie programów CIP, Europejski Instrument Finansowy Progress oraz Siódmego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji Krajowy Punkt Kontaktowy będzie obsługiwać również nowe instrumenty finansujące na lata 2014 – 2020:
- COSME – program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP
- Horyzont 2020 – program ramowy na rzecz badań naukowych i innowacji
- Program na rzecz przemian i innowacji społecznych „EaSI„
- Program „Kreatywna Europa” na rzecz sektorów kultury i kreatywnego
Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy
Karol Jerzy Mórawski