Aktywizacja zawodowa osób 50+ Pięćdziesięciolatkowie na rynku pracy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

emeryci.02.400x267Dobiega właśnie końca kampania informacyjno-promocyjna propagująca aktywność zawodową po 50 roku życia. To jedna z inicjatyw rządu zmierzających do tworzenia warunków dla poprawy sytuacji dojrzałych osób na rynku pracy. Kampania jest elementem szeroko zakrojonego zestawu działań opisanego w rządowym Programie "Solidarność pokoleń". Rezultaty podejmowanych kroków widoczne są w statystykach - trend rosnącej aktywności zawodowej osób 50+ nie słabnie.

Duże zmiany na polskim rynku pracy

Od 2008 roku, gdy wprowadzony został Program „Solidarność pokoleń”, obserwujemy wzrost liczby pracujących osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. To motywuje nas do podejmowania dalszych działań w celu utrzymania tego korzystnego trendu. – mówi Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wynika z badań GUS, w II kwartale 2014 roku odsetek zatrudnionych osób w wieku 55-64 wynosił 41,7%. To wciąż mniej niż w młodszych grupach wiekowych, ale aż o ponad 10 p. proc. więcej w porównaniu do 2008 roku, gdy pracowała niespełna jedna trzecia osób w tym wieku. W ostatnim czasie widać także inny pozytywny trend – osoby 50+ szybciej niż jeszcze kilka lat temu znajdują pracę i krócej posiadają status bezrobotnych.

6,9% osób w przedziale wieku 55-64 jest bezrobotnych – informuje GUS. To wyraźnie mniej niż wśród wszystkich osób w wieku produkcyjnym 15-64 lata (9,3%). Wśród osób w dojrzałym wieku można zaobserwować również stały spadek liczby osób biernych zawodowo. Wynika to po części ze stopniowego podwyższania wieku emerytalnego, ale również coraz rzadszego wycofywania się z rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym.

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystki i Demografii SGH wskazuje, że są to zmiany idące w dobrym kierunku: Odrabiamy dystans do rozwiniętych państw Unii Europejskiej, ale nadal widać lukę w porównaniu do tych krajów. Poprawa wynika przede wszystkim ze zmian ograniczających zbyt wczesne emerytury. Aby utrzymać ten pozytywny trend należy skupić się na działaniach wspierających pracodawców w zatrudnianiu osób 50+. Jest to szczególnie ważne ze względu na zachodzące zmiany demograficzne. Według niedawno opublikowanej prognozy GUS, nawet przy podnoszeniu wieku emerytalnego liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie spadać. Jednocześnie w tej grupie rosnąć będzie udział osób w wieku 45-66 lat. – podkreśla dr Agnieszka Chłoń-Domińczak.

141116.crzl.550x

Kierunki dalszej poprawy

Kierunki podejmowanych przez rząd działań wyznacza odnowiony i przyjęty przez Radę Ministrów 24 grudnia 2013 roku Program „Solidarność pokoleń”. Program ten wskazuje na konieczność podnoszenia i dostosowywania kompetencji pracowników 50+ do potrzeb rynku pracy, zmienianie środowiska pracy na bardziej przyjazne dojrzałym pracownikom, a także na promowanie postaw prozdrowotnych wśród osób 50+. „Solidarność pokoleń” przewiduje także podjęcie kroków w większym stopniu zachęcających pracodawców do oferowania zatrudnienia osobom w wieku 50+ poprzez przełamywanie negatywnych stereotypów, jak również wsparcie finansowe i ulgi.

Wśród tegorocznych zmian w prawie wskazać można m.in. utworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Już dziś zapewnia on znaczące środki na finansowanie kształcenia i szkolenia pracowników w wieku 45 lat i więcej. Innym wprowadzonym rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością są dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników mających ponad 50 lat.

Wierzymy, że przyjęte rozwiązania w połączeniu z postępującymi pozytywnymi zmianami w świadomości zarówno pracodawców jak i samych osób dojrzałych przyczynią się w perspektywie nadchodzących lat do dalszej poprawy sytuacji zawodowej osób w wieku 50+ – mówi Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska.

Program „Solidarność pokoleń” zakłada w 2020 roku osiągnięcie zatrudnienia osób w przedziale wieku 55-64 na poziomie 50%.

Doceniajmy dojrzałych pracowników

Elementem działań związanych z realizacją Programu „Solidarność Pokoleń” jest dobiegająca właśnie końca kampania informacyjno-promocyjna Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich realizowana w ramach projektu „Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+”. Jej celem było podniesienie świadomości w zakresie istniejących instrumentów wspierających pracodawców i osoby 50+, a także przekonanie pracodawców do korzyści wynikających z zatrudniania tych osób. Ważne było również przełamywanie stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe na rynku pracy.

Kampania wskazywała, że przekroczenie wieku 50 lat to nie powód by myśleć o końcu zawodowej kariery. Dojrzałe osoby mają doświadczenie i umiejętności sprawiające, że są bardzo wartościowe na rynku pracy. Celem działań promocyjnych i informacyjnych było także wsparcie przedsiębiorczości dojrzałych osób – poprzez prezentowanie przykładów pomyślnych przedsięwzięć kampania udowodniła, że dojrzały wiek to także dobry moment by pomyśleć o własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie zwracała uwagę pracodawców na wymierne korzyści wynikające z zatrudniania osób 50+ oraz różnicowania kadry pod względem wieku, a także wprowadzanie rozwiązań z zakresu zarządzania wiekiem. Coraz więcej firm dostrzega korzyści jakie płyną z różnicowania wiekowego kadry i dostosowywania warunków pracy do dojrzałych pracowników. Przykłady przedsiębiorców z powodzeniem wprowadzających je w życie można znaleźć na stronie projektu www.50plus.gov.pl

Osoby 50+ to ludzie w pełni sił zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Ich atutami są wiedza, doświadczenie i otwartość na nowości, a zatem również możliwość pełnej asymilacji zawodowej. Taka solidarność międzypokoleniowa świadczy o mądrości społeczeństwa, o tym, że każdy może w nim znaleźć swoje miejsce. Obie strony – młodzież i ludzie dojrzali mogą sobie wiele dać, ponieważ postęp nie składa się tylko z technicznych nowinek czy wynalazków, ale także czerpania z doświadczeń, tradycji, i kultury. Nadto jest czymś nienaturalnym, gdy aktywność społeczna leży w rękach tylko jednej grupy wiekowej. Równość pod tym względem nazywam „homeostazą społeczną”. Jesteśmy sobie potrzebni. – podsumowuje Ambasadorka Kampanii Małgorzata Kalicińska, która sama zadebiutowała jako pisarka w wieku 50 lat.

Źródło: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich