Aktywa TFI wzrosły do 270,2 mld zł w styczniu 2020 r.

Aktywa TFI wzrosły do 270,2 mld zł w styczniu 2020 r.
Fot. stock.adobe.com/Boykowit
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych wyniosła 270,2 mld zł na koniec stycznia, co oznacza wzrost o 0,8% w skali miesiąca, podały Analizy.pl.
W ujęciu wartościowym największy wzrost odnotowały fundusze dłużne #TFI @analizy_pl

„Styczeń upłynął pod znakiem dużej zmienności na globalnych rynkach. Na czerwono świeciły się rynki akcji, w tym polska GPW. To negatywnie oddziaływało na aktywa funduszy inwestycyjnych, ale te ostatecznie wzrosły, głównie dzięki dodatniemu bilansowi sprzedaży i dobrym wynikom funduszy dłużnych. Na koniec stycznia wartość aktywów wyniosła w sumie 270,2 mld zł (0,8% m/m)” – czytamy w komunikacie. 

Największy wzrost odnotowały fundusze dłużne

W ujęciu wartościowym największy wzrost odnotowały fundusze dłużne. To segment z aktywami na poziomie 113,2 mld zł. W jego ramach duży wzrost wartości środków odnotowało kilka funduszy polskich obligacji korporacyjnych oraz tych z grupy dłużnych uniwersalnych, podano.

Czytaj także: Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło ponad 0,9 mld zł w styczniu 2020 r. >>>

„Patrząc z góry na segment funduszy akcji, aktywa spadły o przeszło 0,3 mld zł, ale warto odnotować wzrost wartości środków zgromadzonych w funduszach akcji polskich małych i średnich spółek o ponad 144 mln zł. Aktywa wzrosły za to w najmniejszym segmencie rynków surowców (o prawie 42 mln zł), głównie za sprawą wysokich wyników funduszy złota” – czytamy dalej. 

Na przestrzeni miesiąca prawie czterokrotnie wzrosły aktywa zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach pracowniczych planów kapitałowych (zaliczanych do segmentów funduszy mieszanych) do 232 mln zł na koniec stycznia, podsumowano.

Źródło: ISBnews