Aktywa TFI spadły do 261,9 mld zł w sierpniu

Aktywa TFI spadły do 261,9 mld zł w sierpniu
Fot. stock.adobe.com/ipopba
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych spadły o 3,6 mld zł (tj. o 1,2%) m/m do 261,9 mld zł, wynika z danych Analizy.pl. Od początku roku aktywa funduszy zmniejszyły się o 40 mld zł.

„Po lipcowym ożywieniu na rynkach kapitałowych, w sierpniu inwestorzy znów zaczęli obawiać się inflacji i podwyżek stóp procentowych. Nasiliły się też recesyjne nastroje związane z nadchodzącym kryzysem energetycznym w Europie. W efekcie, akcje traciły, rentowności obligacji skarbowych rosły (ich ceny spadały), a taniało złoto” czytamy w raporcie.

Czytaj także: TFI: tylko 190 z 900 funduszy inwestycyjnych zakończyło sierpień na plusie >>>

W efekcie na ponad 800 krajowych funduszy, zaledwie nieco ponad 160 zdołało w ubiegłym miesiącu wypracować dodatnią stopę zwrotu.

„Z drugiej strony, sierpień przyniósł znaczące wyhamowanie odpływów z funduszy. Z naszych szacunków wynika, że saldo wpłat i wypłat wyniosło niecałe -0,2 mld zł, co jest najlepszym wynikiem od września ubiegłego roku” – czytamy również.

Największy spadek wartości aktywów zanotowały fundusze akcyjne

W sierpniu największy spadek wartości aktywów w ujęciu nominalnym zanotowały fundusze akcyjne. Mimo, że klienci wypłacili z nich łącznie zaledwie 50 mln zł (wobec -300 mln zł w lipcu), to jednak ujemne wyniki zarządzania sprawiły, że aktywa w tym segmencie spadły o około 1,5 mld zł, a zatem o 5,2 proc. i na koniec miesiąca wyniosły niemal 27,1 mld zł, podano w raporcie.

Koniunktura nie sprzyjała także funduszom dłużnym

„Koniunktura nie sprzyjała także funduszom dłużnym. Ich portfele stopniały bowiem łącznie o 0,7 mld zł (o 0,6%) i na koniec miesiąca spadły do poziomu 79,6 mld zł. To rezultat głównie ujemnych wyników inwestycyjnych w sierpniu, ale też odpływów. W sierpniu łączny bilans sprzedaży funduszy dłużnych wyniósł bowiem 350 mln zł. To jednak znacznie mniej niż jeszcze w lipcu, kiedy z tych produktów wypłacono ponad 2 mld zł” – napisali analitycy.

Aktywa funduszy mieszanych również spadły o około 1 mld zł

W tym samym czasie aktywa funduszy mieszanych również spadły o około 1 mld zł, czyli 2,9%, i na koniec miesiąca wyniosły 32,2 mld zł. Aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu spadły z kolei o -0,6%.

„Zmienność na rynkach surowcowych rykoszetem uderzyły w aktywa funduszy rynku surowców, które spadły w sierpniu o 4% do 3,8 mld zł. Dwa segmenty funduszy (sekurytyzacyjne i nieruchomości) zanotowały w ubiegłym miesiącu wzrost aktywów o symboliczne 0,1%” – czytamy też w raporcie.

Źródło: ISBnews