Aion Bank certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express

Aion Bank certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express
Fot. Aion Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mastercard i Aion Bank, wspierany przez swojego partnera technologicznego Vodeno, nawiązały strategiczną współpracę, w ramach której cyfrowy bank został certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express.

Aion Bank to bank cyfrowy dla klientów indywidualnych i firmowych, który w swojej ofercie łączy najlepsze innowacje technologiczne z szeroką gamą usług świadczonych przez banki tradycyjne. Jego infrastruktura informatyczna, oparta na chmurze Vodeno, wspiera wszystkie aspekty obsługi bankowej klientów indywidualnych i MŚP za pośrednictwem ponad 300 publicznych interfejsów API. Vodeno, w pełni chmurowy dostawca usług typu „bankowość jako usługa”, zbudował swoją platformę w oparciu o infrastrukturę chmury publicznej Google. Platforma ta stanowi unikalne połączenie mikrousług oraz umożliwia łatwą migrację z dowolnego starszego systemu bankowego lub innego rozwiązania wewnętrznego. Vodeno oferuje wbudowane usługi finansowe bankom, kredytodawcom i detalistom niezależnie od ich wielkości i sektora, w którym prowadzą działalność. Dzięki połączeniu licencji bankowej i doświadczenia regulacyjnego Aion Banku oraz technologii firmy Vodeno powstało wyjątkowe rozwiązanie, które spełnia wymagania regulacyjne i pomaga w szybkim wprowadzaniu innowacji.

Czytaj także: Aion Bank chce mieć w tym roku w Polsce 30 tysięcy użytkowników

„Decoupled Debit”

Atrakcyjnym elementem oferty Aion i Vodeno jest „Decoupled Debit”. Polega ono na tym, że wydana użytkownikowi karta nie ma przypisanego własnego rachunku, tylko jest bezpośrednio połączona z innymi źródłami finansowania. Rozwiązanie to zostało już wdrożone przez kilku klientów w Europie i może być wdrożone dla klientów Fintech Express w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Aion był również pierwszym bankiem w Belgii, który zastosował technologię NFC do obsługi procesu rejestracji nowych klientów z sektora handlu detalicznego i MŚP. Polega to na tym, że użytkownik zakładając konto w aplikacji Aion Bank przykłada swój paszport do telefonu, aby ten mógł załadować dane osobiste klienta. Nie jest konieczne robienie zdjęcia dokumentu. Rozwiązanie to jest zgodne z regulacjami bankowymi i spełnia procedury AML (Anti Money Laundering – Przeciwko Praniu Pieniędzy) oraz KYC (Know Your Customer – Poznaj Swojego Klienta). W przypadku dowodów osobistych pozostaje sprawdzona metoda skanowania dokumentu. Dzięki temu nowe konta klientów można założyć w 10 minut, a procedura udzielania kredytów uprawnionym użytkownikom została skrócona do 20 minut.

Produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie

Oprócz całkowicie cyfrowej obsługi procesu pożyczkowego Aion i Vodeno opracowały również produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie, które chcą dodawać wbudowane usługi bankowe do swoich ekosystemów. W ramach jednego, kompleksowego wdrożenia sprzedawcy detaliczni mogą udostępnić ofertę płatności odroczonych lub ratalnych oraz innych usług finansowych. Technologię dostarcza Vodeno, a finansowania udziela Aion Bank, co zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i gwarancje finansowe wynikające z europejskiej licencji bankowej. Z kolei każdej firmie fintech, która chce wprowadzić do swojej oferty usługi pożyczkowe, Aion i Vodeno pomagają uzyskać elastyczność i zgodność z przepisami, umożliwiając przy tym najszybsze w branży wejście na rynek, dzięki szerokiemu pakietowi interfejsów API.

Czytaj także: Aion Bank przejmuje ETFmatic przed wejściem do Polski >>>

Aion i Vodeno korzystają z usług spółki Mastercard Processing, świadczącej pełny zakres usług przetwarzania transakcji dla wydawców kart, i są w stanie w bezpieczny sposób wspierać klientów swoimi rozwiązaniami cyfrowymi. Dołączenie do programu Mastercard Fintech Express da firmom Aion i Vodeno również możliwość nawiązania kontaktu z szeroką siecią partnerów Mastercard, co umożliwi im jeszcze szybszy rozwój.

W lutym firma Vantik poinformowała o nawiązaniu współpracy z Mastercard i Vodeno w celu wprowadzenia w Niemczech bezpłatnej karty debetowej Mastercard, umożliwiającej korzystne oszczędzanie długoterminowe. Użytkownicy karty Vantik przy każdych zakupach otrzymują 1-procentowy moneyback, który jest automatycznie inwestowany w zrównoważony fundusz emerytalny. Vantik wykorzystał technologię oraz licencję bankową Aion Banku, aby wprowadzić ten produkt na rynek w rekordowo krótkim czasie.

W obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z przyspieszonym zwrotem w stronę cyfrowości, użytkownicy poszukują innowacji technologicznych.

„Konsumenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań online, a wielu Europejczyków chciałoby przejść z bankowości fizycznej do kanałów cyfrowych. Innowacyjne firmy chcą spełnić ich wymagania poprzez wprowadzanie nowych produktów fintech w szybkim tempie i na dużą skalę, ze wsparciem odpowiednich partnerów. Bardzo się cieszymy, że Aion Bank dołączył do naszego programu Fintech Express. Ma on na celu pomaganie firmom cyfrowym poprzez ułatwianie współpracy z Mastercard. Jesteśmy świadomi ogromnego potencjału współpracy z Aion Bank ze względu na jego kompleksową ofertę, wspieraną przez dostawców technologicznych dla fintechów, takich jak Vodeno” – mówi Jason Lane, Wiceprezes ds. Rozwoju Rynku w Mastercard Europe.

„Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Mastercard oraz z dołączenia do programu Fintech Express. Współpraca ta jest owocem długofalowych relacji z Mastercard. Z wielką przyjemnością będziemy oferować fintechom, biorącym udział w programie, wbudowane usługi finansowe oparte na w pełni chmurowej technologii bankowej Vodeno. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych Mastercard, takich jak doradztwo zespołów ds. rozwoju biznesu na kluczowych rynkach, łączność z kluczowymi klientami komercyjnymi, wspieranie marki oraz wsparcie marketingowe” – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aion Banku.

Połączenie usług Mastercard, technologii Vodeno i w pełni uregulowanego statusu Aion Banku przyspieszy rozwój europejskich firm fintech, które chcą udostępniać szeroką gamę produktów i usług kredytowych w wielu sektorach gospodarki.

Program Mastercard Fintech Express jest częścią kompleksowej platformy Mastercard Accelerate, która zapewnia startupom i nowym firmom wsparcie i pomoc na każdym etapie rozwoju i transformacji, od wejścia na rynek do globalnej ekspansji. Platforma ta obejmuje cztery główne programy: Fintech ExpressStart PathEngage i Developers.

Źródło: MasterCard