Agencja Standard&Poor’s obniżyła perspektywę ratingu mBanku do negatywnej

Agencja Standard&Poor’s obniżyła perspektywę ratingu mBanku do negatywnej
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu mBanku do "negatywnej" z "rozwojowej" - podała agencja oraz bank w komunikatach. Rating długoterminowy dla banku został podtrzymany na poziomie "BBB", a krótkoterminowy na poziomie "A-2".
Agencja S&P zakłada, że w aktualnych okolicznościach, sprzedaż @mBankpl przez #Commerzbank w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy jest mniej prawdopodobna #mBank

Podtrzymany został także rating kontrahenta w przypadku procesu przymusowej restrukturyzacji – długoterminowy na poziomie „BBB+” oraz krótkoterminowy „A-2” oraz ocena samodzielna (stand-alone credit profile) na poziomie „bbb”.

Koszt ryzyka w mBanku może znacząco wzrosnąć

„W opinii S&P, po szybkim wzroście portfela kredytowego Banku w latach 2018-2019, przy spodziewanej recesji w Polsce w 2020 roku i innych negatywnych następstwach pandemii COVID-19, koszt ryzyka w Banku może znacząco wzrosnąć. Poza tym agencja uważa, że mBank należy do najbardziej narażonych banków na ryzyka ekonomiczne i prawne, związane z posiadaniem portfela kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich” – napisano w komunikacie banku.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: Agencja Fitch obniżyła część ratingów Getin Noble Bank, ogłosiła też decyzję ws. BOŚ Banku, Alior Banku, mBanku, Pekao, Banku Millennium, Santandera i ING >>>

Agencja stwierdziła, że mBank posiada relatywnie niewielką sieć placówek i charakteryzuje się wysoką efektywnością kosztową, a jego klienci są przyzwyczajeni do korzystania z kanałów zdalnych, co dobrze pozycjonuje Bank w czasach racjonalizacji sieci oddziałów i inwestowania w kanały cyfrowe.

Mniej prawdopodobna sprzedaż mBanku

„Agencja zakłada, że w aktualnych okolicznościach, sprzedaż mBanku przez Commerzbank w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy jest mniej prawdopodobna” – dodano.

W komunikacie podano, że negatywna perspektywa oznacza, że Agencja może w ciągu następnych 12-24 miesięcy obniżyć ratingi, jeżeli ryzyko dla banków w Polsce znacznie wzrośnie.

Źródło: PAP BIZNES