Adam Glapiński może być już pewny kolejnej kadencji w fotelu prezesa NBP?

Adam Glapiński może być już pewny kolejnej kadencji w fotelu prezesa NBP?
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Solidarna Polska poprze kandydaturę prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego na kolejną kadencję podczas czwartkowego głosowania w Sejmie, zapowiedział wiceprezes tego ugrupowania Michał Wójcik. Głosowanie nad powołaniem prezesa NBP w Sejmie zaplanowano w bloku głosowań w godz. 16.00-17.30.

„Człowiek ogromnej wiedzy, wielkiej kompetencji i doświadczenia […] Adam Glapiński to profesor zwyczajny, człowiek który ma ogromne doświadczenie. My jako Solidarna Polska bardzo wysoko cenimy jego kompetencje” – powiedział Wójcik w programie „Graffitti” w PolsatNews.

Czytaj także: Rzecznik rządu: w Sejmie jest większość do wyboru prezesa NBP >>>

Na pytanie o poparcie klubu dla kandydatury Adama Glapińskiego na prezesa NBP, powiedział: „Jako Solidarna Polska poprzemy”.

Pytany, czy nie widzi problemu, że prezes banku centralnego uczestniczy w spotkaniu klubu parlamentarnego, oznajmił: „Było pewnie zaproszenie, przyjął zaproszenie, jest człowiekiem otwartym […] Prezes NBP uczestniczy w różnych spotkaniach, […] ja bym tutaj nie widział nic złego”.

Kandydaturę Glapińskiego pozytywnie zaopiniowała Komisja Finansów Publicznych

W kwietniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę obecnego Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję.

Czytaj także: Adam Glapiński coraz bliżej drugiej kadencji w fotelu prezesa NBP. Ekspert: ponowny wybór ruchem stabilizującym polską gospodarkę >>>

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje. Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP 10 czerwca 2016 r., urząd objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.

Źródło: ISBnews