Projekt rozporządzenia w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków

Proponowane zmiany w projekcie rozporządzenia „W sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków” dotyczą między innymi obniżenia progu tworzenia rezerw celowych na ryzyko związanych z ekspozycjami kredytowymi zaklasyfikowanymi do kategorii „normalne” i odpisów aktualizujących należności związane z ekspozycjami kredytowymi z 1,5 proc. do 0,5 proc. oraz nowej wysokości wymaganego poziomu rezerw i odpisów dla kategorii „pod obserwacją”, „poniżej standardu” oraz „wątpliwe”.
W projekcie rozporządzenia określono wysokość wymaganego poziomu rezerw i odpisów dla kategorii „pod obserwacją” na poziomie 7 proc., dla kategorii „poniżej standardu” na poziomie 30 proc., kategorii „wątpliwe” – 60 proc., a dla kategorii „stracone” – 100 proc.
Nie została zmieniona wysokość wymaganego poziomu rezerw i odpisów dla kategorii „stracone”.
Czytaj także: Ryzyko prawne w polskiej bankowości wyższe niż ryzyko kredytowe
Projekt rozporządzenia trafi do konsultacji publicznych
„Kategoria +pod obserwacją+ została dostosowana w znacznej mierze do stosowanej przez banki stosujące przepisy MSR klasyfikacji odpowiadającej fazie 2.
Należy zauważyć, że w związku z tą zmianą obecny portfel nie jest porównywalny z portfelem wg nowej definicji. Jego jakość pogorszy się i będzie bardziej odpowiadać poziomowi ryzyka dla fazy 2 banków stosujących MSR.
Jak wynika z analiz UKNF poziom odpisów aktualizujących dla tej kategorii ryzyka, występujący w bankach stosujących MSR, wynosi ok. 7 proc.” – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
„Kategoria kredytów zagrożonych, która odpowiada fazie 3 ekspozycji w bankach stosujących przepisy MSR, została podzielona na 3 podkategorie. Wskazać przy tym należy, że średnie pokrycie odpisami aktualizującymi w bankach MSR wynosi ok 60 proc.” – dodano.
Projekt rozporządzenia trafi do opiniowania i konsultacji publicznych.