Spotkanie zespołu ZBP ds. finansowania agrobiznesu z przedstawicielami resortu rolnictwa
Gościem specjalnym spotkania był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Nowak. W spotkaniu i dyskusji udział wzięły także: Aleksandra Szelągowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu oraz Aneta Sadowska, Naczelnik Wydziału Zarządzania Pomocą Techniczną i Instrumentami Finansowymi w MRiRW. Spotkanie poprowadził Wiceprezes Związku Banków Polskich, Włodzimierz Kiciński.
Spotkanie zgromadziło szerokie grono ekspertów i przedstawicieli sektora bankowego – banków komercyjnych i spółdzielczych.
Więcej pomocy de minimis w rolnictwie
Podczas spotkania Minister Nowak ogłosił zwiększenie pomocy de minimis w rolnictwie. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2024/3118 z dnia 10 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez jedno państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 50 000 euro w okresie trzech lat (dotychczas 25 000 euro).
Jednocześnie wysokość trzyletniego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie wyniesie 682 850 000,00 euro (w miejsce dotychczasowych 295 932 125,00 euro).
Dodatkowo Minister poinformował, że aktualny system pomocy w formie preferencyjnych kredytów z dopłatami do oprocentowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie kontynuowany na podstawie obecnych przepisów.
Paneuropejski Program Rolny
Przedmiotem dyskusji spotkania był również ogłoszony w ostatnich dniach przez Europejski Bank Inwestycyjny Paneuropejski Program Rolny, który ma załatać dziurę w budżecie unijnej WPR. To specjalny program kredytowy dla sektora rolno-spożywczego, na który przeznaczono 3 mld euro.
O szczegółach programu mówił dr Kamil Pruchnik, Manager Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (Grupa EBI). EBI będzie musiał jeszcze uzgodnić z bankami komercyjnymi w poszczególnych krajach UE warunki na udzielanie preferencyjnych kredytów. Rolnicy uzyskają dostęp do niskooprocentowanych pożyczek z lokalnych banków na kwalifikujące się do sfinansowania projekty.
Zatwierdzone 3 miliardy euro mają być wydatkowane przez najbliższe 2 lata przede wszystkim na wsparcie młodych rolników, na zrównoważone rolnictwo, inwestycje ekologiczne, oraz wspieranie równości płci. Priorytetowo traktowane będą inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zwiększające różnorodność biologiczną lub promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Prezentację „InvestEU dla AGRO” przedstawił Marek Ulman, Koordynator w KPK ds. Instrumentów Finansowych UE, natomiast Grzegorz Rykaczewski, Ekspert z Banku Pekao SA zaprezentował raport „Zielona transformacja branży rolno-spożywczej”, który w sposób kompleksowy przedstawił możliwości i wyzwania związane z zielonym finansowaniem.
Zwieńczeniem spotkania było przedstawienie przez Arkadiusza Lewickiego, Dyrektora Zespołu Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych założeń i zaproszenia do udziału w Forum Finansowania Agrobiznesu 2025, które odbędzie się już 26-27 lutego w Warszawie.
Będzie to największe wydarzenie dotyczące finansowania rolnictwa z udziałem instytucji finansowych w Polsce podczas Polskiej Prezydencji w UE. Minister Adam Nowak potwierdził jednocześnie zamiar objęcia tego wydarzenia Patronatem Polskiej Prezydencji w UE oraz bliskiej współpracy w zakresie tematu rozwoju inżynierii finansowej dla sektora rolno-spożywczego.
***
Więcej na temat kredytowania agrobiznesu przez banki: Zespół ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych ZBP: programy@zbp.pl
Więcej nt. Forum Finansowania Agrobiznesu 2025: Magdalena Wroblewska@zbp.pl