BGK umową pożyczki dla Tauronu na 11 mld zł rozpoczyna wdrażanie Funduszu Wsparcia Energetyki
„Dzisiaj, największą w dziejach polskiego sektora energetycznego umową na finansowanie inwestycji, rozpoczynamy wdrażanie środków Funduszu Wsparcia Energetyki, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy” – powiedziała Marta Postuła, cytowana w informacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
„Konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki zależą od transformacji energetycznej. Bez środków z KPO będących w dyspozycji BGK tego typu projekty nie miałyby szans na realizację w zaplanowanym czasie” – dodała.
Czytaj także: Sektor bankowy partnerem BGK w realizacji celów zrównoważonego rozwoju
Umowa pożyczki BGK-Tauron na 11 mld zł
Tauron poinformował we wtorek (17.12.2024), że podpisał z BGK umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (w ramach Inwestycji G3.1.4 Fundusz Wsparcia Energetyki). Wcześniej spółka informowała, że zarząd Tauronu wyraził zgodę na zawarcie z BGK umowy pożyczki ze środków KPO o wartości 11 mld zł.
Środki pochodzące z umowy pożyczki zostaną przeznaczone na finansowanie wydatków kwalifikowanych ponoszonych przez spółkę zależną, tj. Tauron Dystrybucja, na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej i zmian klimatu.
Środki te będą oprocentowane według stałej stopy procentowej wynoszącej 0,5 proc. w skali roku. Spłata pożyczki została przewidziana w latach 2034-2049, w półrocznych ratach (ostateczny termin spłaty to 25 lat od daty zawarcia umowy pożyczki).
Czytaj także: Samorządy i banki lokalne kluczowe dla transformacji energetycznej
Fundusz Wsparcia Energetyki
Celem Funduszu Wsparcia Energetyki jest wsparcie sektorów polskiej gospodarki bezpośrednio ponoszących koszty transformacji energetycznej.
Pożyczki z KPO możliwe są m.in. na budowę i modernizację sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych, budowę źródeł OZE oraz magazynów energii.
Preferencyjne pożyczki w ramach tego funduszu będą udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.