Coraz więcej zainteresowanych przejęciem Banco BPM

Coraz więcej zainteresowanych przejęciem Banco BPM
Fot. stock.adobe.com / Postmodern Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Włoski rząd zamierza pozbyć się wszystkich akcji w najstarszym banku Banca Monte dei Paschi di Siena SpA. Rząd przejął nad nim kontrolę w 2017 roku, ratując przed upadłością i udzielając bankowi pomocy finansowej w wysokości 5,4 mld euro. W 2021 roku zobowiązał się do ponownej prywatyzacji.

Jeszcze w 2023 roku państwo posiadało aż 64% akcji Banku, ale stopniowo zmniejsza swój udział w ramach porozumienia z władzami UE, które zaakceptowały rządową pomoc pod warunkiem, że Bank wróci w prywatne ręce. W tym roku udział państwa zmniejszył się do 26%.

W listopadzie ’24 sprzedany został kolejny pakiet 15% akcji.

5% akcji kupił Banco BPM SpA. Wśród nabywców większych pakietów były też dwie bogate rodziny, które od dawna odgrywają aktywną rolę w kształtowaniu włoskich finansów: Delfin – holding włoskiej rodziny Del Vecchio oraz Francesco Caltagirone, przedsiębiorca budowlany będący właścicielem gazety Messaggero.

Premier Giorgia Meloni chciałaby, aby Monte Paschi połączyło się z innym włoskim bankiem, żeby stworzyć silną grupę w bogatych regionach północnych Włoch. Kandydatem do fuzji jest właśnie Banco BPM.

Czytaj także: Intesa Sanpaolo, największy włoski bank wymienia pracowników

Nowy bank wchodzi do gry – oferta UniCredit SpA

Tymczasem pojawiła się niespodziewana oferta przejęcia Banco BPM SpA przez UniCredit SpA.

UniCredit próbuje bronić się przed pojawieniem się silnego rywala, czekając jak potoczą się jego starania wobec niemieckiego Commerzbanku.

Fuzja UniCredit z Commerzbankiem stworzyłaby największy bank w Niemczech, gdzie UniCredit jest już właścicielem Hypovereinsbank, a także pozwoliłaby Włochom na ekspansję w Polsce.

Sprzeciw ze strony kierownictwa niemieckiego banku i niemieckiego rządu skomplikował sprawę.

Czytaj także: UniCredit planuje nowe przejęcie

Coraz więcej zainteresowanych Banco BPM

Przejęcie Banco BPM przez UniCredit za około 10 mld euro stworzyłoby największy bank we Włoszech pod względem aktywów, spychając na drugą pozycję Intensę.

Sama oferta skomplikowała plan Banco BPM przejęcia firmy zarządzającej aktywami Anima Holding SpA i objęcia większego udziału w Monte Paschi. Jednym z głównych klientów Animy jest kontrolowana przez państwo Poste Italiane.  

Anima nabyła również udziały w Monte Paschi w zeszłym miesiącu. Jeśli zostanie przejęta przez Banco BPM obie firmy będą posiadać około 9% Monte Paschi.

Premier Giorgia Meloni poparła decyzję prezesa UniCredit Andrei Orcela o zakupie niemieckiego Commerzbanku, ale ostrzegła, że rząd może interweniować w transakcję z Banco BPM, jeśli uzna, że szkodzi ona interesom narodowym.

Pojawili się też inni chętni do przejęcia najstarszego włoskiego banku, w tym francuski Credit Agricole SA, który jest największym inwestorem Banco BPM oraz firma ubezpieczeniowa Unipol Gruppo SpA, która posiada udziały w kilku bankach.

Francuski bank ma własne plany na włoskim rynku. W 2007 roku kupił lokalny bank Cariparma i rozszerzył działalność na zarządzanie aktywami, bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną.

W 2022 roku ujawnił, że posiada około 9% udziałów w Banco BPM, co wywołało spekulację, że może dążyć do przejęcia.

Czytaj także: Niemcy, Francja i Włochy wzywają do złagodzenia unijnych regulacji bankowych

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl