Analitycy Banku Pekao o zielonej transformacji branży rolno-spożywczej w UE
Polska branża rolno-spożywcza, jedna z największych w Unii Europejskiej, ma szansę wykorzystać te zmiany do budowy nowych przewag konkurencyjnych i wzmocnienia swojej pozycji rynkowej.
Aby ten scenariusz mógł się zrealizować, konieczne jest przyspieszenie tempa transformacji oraz wsparcie sektorów, które mogą odczuć negatywne skutki rosnących wymagań środowiskowych.
Raport podkreśla, że krajowa branża spożywcza wyróżnia się na tle gospodarki wysokimi nakładami na ochronę środowiska, które w 2022 roku wyniosły ponad 330 mln zł. Wydatki te stanowią około 16 proc. łącznych nakładów w polskim przetwórstwie przemysłowym i w ostatnich pięciu latach wzrosły prawie trzykrotnie.
Czytaj także: Banki stabilnym partnerem sektora agro
Nowe regulacje dot. zielonej transformacji
Analitycy Banku Pekao zauważają, że przyjęte kierunki unijnej polityki będą wywierać jeszcze większą presję na zmniejszenie wpływu na środowisko, co obejmuje zmiany regulacyjne wpływające na otoczenie biznesowe gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw spożywczych.
Jednym z przykładów jest rozszerzenie stosowania dyrektywy o emisjach przemysłowych na kolejne segmenty produkcji żywca, co będzie miało duże znaczenie dla krajów przodujących w produkcji zwierzęcej, takich jak Polska.
– Unijna polityka, wywierająca coraz większy nacisk na rolników, stwarza możliwość ewolucji w kierunku bardziej zrównoważonego modelu rolnictwa, uwzględniającegopraktyki przyjazne dla środowiska. Polityka ta będzie stymulować rozwój nowych technologii, które redukują emisje i poprawiają efektywność produkcji, przyczyniając się tym samym do optymalizacji kosztów.
Jednakże, część gospodarstw rolnych, aby się rozwijać i realizować, będzie potrzebowała wsparcia ze strony państwa, sektora finansowego oraz firm z otoczenia rolnictwa – mówi Grzegorz Rykaczewski, autor raportu i ekspert zajmujący się sektorem rolno-spożywczym w Banku Pekao S.A.
Czytaj także: Forum Polska 2035: „Rola sektora bankowego w rozwoju polskiej branży żywnościowej w kierunku dekarbonizacji, bioróżnorodności i ekspansji zagranicznej”
Obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju dla firm spożywczych
Nowa rzeczywistość obejmuje również obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju, który rozszerza się na kolejne unijne przedsiębiorstwa. Szacuje się, że obejmie on około 5 tysięcy największych firm spożywczych w UE. Raportowanie śladu środowiskowego może stanowić ważną przewagę na rynku, zwłaszcza dla firm wykazujących niższe emisje niż średnia w danym sektorze.
Unijna strategia „Od pola do stołu” kładzie nacisk na ograniczenie stosowania nawozów mineralnych, antybiotyków oraz środków ochrony roślin, a także na rozwój rolnictwa ekologicznego. Zielona transformacja tworzy szanse na wzmacnianie pozycji polskiej żywności dzięki jakościowym przewagom, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności unijnych gospodarstw rolnych.
Więcej informacji na temat zielonej transformacji branży rolno-spożywczej w odniesieniu do polskiego sektora, można przeczytać w raporcie dostępnym na stronie banku: Analizy Pekao. Raport sektorowy: Zielona transformacja branży rolno-spożywczej