Inwestorzy przewidują pogorszenie sytuacji globalnych banków w warunkach spadku stóp procentowych
Wysokie wyniki banków były efektem wyższych stóp procentowych w wielu gospodarkach. W 2024 roku wiele banków centralnych rozpoczęło jednak proces obniżek stóp procentowych. To sprawia, że dobra sytuacja globalnego sektora bankowego stoi pod znakiem zapytania.
Obawy takie mają również inwestorzy giełdowi. Wartość wskaźnika P/BV (cena do wartości księgowej) dla banków jest średnio o 68% niższa w stosunku do innych sektorów gospodarki i wynosi średnio 0,9.
Oznacza to, że inwestorzy spodziewają się obniżenia wartości ekonomicznej banków.
Udział banków z poziomem P/BV poniżej 1 jest silnie zróżnicowany geograficznie.
Szczególnie wysoki odsetek banków o wartości P/BV poniżej 1 odnotowywany jest w Japonii, Wielkiej Brytanii, w Chinach i w Niemczech.
Zdecydowanie więcej banków osiąga wyższe wartości P/BV w USA i w Kanadzie.
Czytaj także: Zyski banków w Unii Europejskiej spadną w 2025 roku?
Globalny sektor bankowy – wysokości wskaźników giełdowych
Pod względem wysokości wskaźników giełdowych szczególnie słabo wygląda sytuacja europejskich banków.
Jedynie 5% europejskich banków osiąga wartość wskaźnika P/BV powyżej 1 oraz P/E (cena do zysku na akcję) na poziomie powyżej 13.
W przypadku polskich banków notowanych na GPW, według stanu na koniec 3 kwartału 2024 roku, wartość wskaźnika P/BV poniżej 1 osiągnęły dwa banki, 6 banków osiągnęło poziom P/BV pomiędzy 1 a 1,5, dwa banki od 1,5 do 2, zaś jeden bank osiągnął poziom wskaźnika P/BV nieznacznie powyżej 2,0.
Spośród analizowanych 11 banków giełdowych, 6 banków odnotowało wzrost wskaźnika P/BV pomiędzy 4. kwartałem 2022 a 3. kwartałem 2024 roku.
Czytaj także: Rośnie presja na rozluźnienie przepisów Bazylea III
Rentowność kapitałów banków
Pomimo silnego oddziaływania wzrostu stóp procentowych na wyniki banków (poprzez wynik odsetkowy), rentowność kapitałów banków utrzymuje się na poziomie jedynie nieznacznie powyżej kosztu tego kapitału (10,5%).
Jak zauważają autorzy raportu, rentowność globalnych banków w 2023 roku wzrosła o 7,3% w stosunku do ROTE z końca 2021 roku.
W przypadku braku efektu wzrostu stóp procentowych, rentowność banków byłaby niższa o 8,3% w stosunku do 2021 roku.
Jak zauważają autorzy raportu (McKinsey), w perspektywie spodziewanej obniżki stóp procentowych, aby utrzymać rentowność na obecnym poziomie przy zakładanym spadku stopy przychodów z 3,1% do 2,7%, banki musiałyby zredukować stopę kosztów z 1,3 do 0,9%, co oznacza spadek o 5% rocznie.
Jak podkreślają autorzy raportu, w latach 2010-2023 banki redukowały stopę kosztów w tempie 1% rocznie.
W warunkach spadku stóp procentowych tempo redukcji kosztów musiałoby być 5-krotnie szybsze.
Jak widać z przedstawionych powyżej danych, inwestorzy zdają się nie mieć wątpliwości odnośnie możliwości utrzymania przez banki rentowności na analogicznym jak w 2023 roku poziomie, czemu wyraz dają swoimi decyzjami giełdowymi.