Inwestorzy przewidują pogorszenie sytuacji globalnych banków w warunkach spadku stóp procentowych

Inwestorzy przewidują pogorszenie sytuacji globalnych banków w warunkach spadku stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com / Antonio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
McKinsey opublikował raport „Attaining escape velocity” w ramach cyklu Global Banking Annual Rewiev 2024, z którego wynika, że ostatnie dwa lata były najlepsze od czasu światowego kryzysu finansowego dla globalnego sektora bankowego. Globalne banki wygenerowały 7 bln dolarów przychodów, osiągając rentowność (ROTE) na poziomie 11,7%, pisze dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz w Związku Banków Polskich.

Wysokie wyniki banków były efektem wyższych stóp procentowych w wielu gospodarkach. W 2024 roku wiele banków centralnych rozpoczęło jednak proces obniżek stóp procentowych. To sprawia, że dobra sytuacja globalnego sektora bankowego stoi pod znakiem zapytania.

Obawy takie mają również inwestorzy giełdowi. Wartość wskaźnika P/BV (cena do wartości księgowej) dla banków jest średnio o 68% niższa w stosunku do innych sektorów gospodarki i wynosi średnio 0,9.

Oznacza to, że inwestorzy spodziewają się obniżenia wartości ekonomicznej banków.

1 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Udział banków z poziomem P/BV poniżej 1 jest silnie zróżnicowany geograficznie.

Szczególnie wysoki odsetek banków o wartości P/BV poniżej 1 odnotowywany jest w Japonii, Wielkiej Brytanii, w Chinach i w Niemczech.

Zdecydowanie więcej banków osiąga wyższe wartości P/BV w USA i w Kanadzie.

2 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Czytaj także: Zyski banków w Unii Europejskiej spadną w 2025 roku?

Globalny sektor bankowy – wysokości wskaźników giełdowych

Pod względem wysokości wskaźników giełdowych szczególnie słabo wygląda sytuacja europejskich banków.

Jedynie 5% europejskich banków osiąga wartość wskaźnika P/BV powyżej 1 oraz P/E (cena do zysku na akcję) na poziomie powyżej 13.

3 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

W przypadku polskich banków notowanych na GPW, według stanu na koniec 3 kwartału 2024 roku, wartość wskaźnika P/BV poniżej 1 osiągnęły dwa banki, 6 banków osiągnęło poziom P/BV pomiędzy 1 a 1,5, dwa banki od 1,5 do 2, zaś jeden bank osiągnął poziom wskaźnika P/BV nieznacznie powyżej 2,0. 

Spośród analizowanych 11 banków giełdowych, 6 banków odnotowało wzrost wskaźnika P/BV pomiędzy 4. kwartałem 2022 a 3. kwartałem 2024 roku.

4 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: opracowanie własne ZBiA ZBP, dane: biznesradar.pl

Czytaj także: Rośnie presja na rozluźnienie przepisów Bazylea III

Rentowność kapitałów banków

Pomimo silnego oddziaływania wzrostu stóp procentowych na wyniki banków (poprzez wynik odsetkowy), rentowność kapitałów banków utrzymuje się na poziomie jedynie nieznacznie powyżej kosztu tego kapitału (10,5%).

5 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Jak zauważają autorzy raportu, rentowność globalnych banków w 2023 roku wzrosła o 7,3% w stosunku do ROTE z końca 2021 roku.

W przypadku braku efektu wzrostu stóp procentowych, rentowność banków byłaby niższa o 8,3% w stosunku do 2021 roku.

6 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Jak zauważają autorzy raportu (McKinsey), w perspektywie spodziewanej obniżki stóp procentowych, aby utrzymać rentowność na obecnym poziomie przy zakładanym spadku stopy przychodów z 3,1% do 2,7%, banki musiałyby zredukować stopę kosztów z 1,3 do 0,9%, co oznacza spadek o 5% rocznie.

7 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Jak podkreślają autorzy raportu, w latach 2010-2023 banki redukowały stopę kosztów w tempie 1% rocznie.

W warunkach spadku stóp procentowych tempo redukcji kosztów musiałoby być 5-krotnie szybsze.

8 grafika globalny sektor bankowy
Źródło: McKinsey

Jak widać z przedstawionych powyżej danych, inwestorzy zdają się nie mieć wątpliwości odnośnie możliwości utrzymania przez banki rentowności na analogicznym jak w 2023 roku poziomie, czemu wyraz dają swoimi decyzjami giełdowymi.

Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie.
Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych. Realizuje prace nad warunkami rozwoju sektora bankowego, z uwzględnieniem środowiska makroekonomicznego i regulacyjnego, zagadnień struktury rynku finansowego i finansowania gospodarki. Posiada praktyczne doświadczenia analityczne w zakresie sektora bankowego ze szczególnym uwzględnieniem bankowości spółdzielczej. Od samego początku związany z Programem Analityczno-Badawczym WIB, którego pracami kieruje od marca 2024 r. Doświadczony prelegent i autor ponad 40 publikacji, w tym czterech monografii. Adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Wieloletni doświadczony nauczyciel akademicki. Jego działalność naukowo-dydaktyczna skoncentrowana jest na bankowości, finansach behawioralnych oraz zarządzaniu finansami przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw agrobiznesu.
Źródło: BANK.pl