W Akademii Leona Koźmińskiego o Wyzwaniach Bankowości
Rektor ALK podkreślił, iż organizowana od dziesięciu lat konferencja wpisuje się we współpracę pomiędzy uczelnią a Związkiem Banków Polskich.
Prezes tej organizacji, dr Tadeusz Białek, przypomniał, iż dekadę temu, kiedy podjęto decyzję o wspólnym organizowaniu wydarzenia, rozpoczynał się, trwający do dziś, spór wokół kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty szwajcarskiej.
„Naszym zamierzeniem było prowadzenie wspólnej, odpowiedzialnej dyskusji naukowców i praktyków bankowych na temat przyszłości banków w dłuższej perspektywie” – podkreślił dr Tadeusz Białek, dodając, iż na trendy, determinujące funkcjonowanie rynku finansowego patrzeć należy z perspektywy bieżących wydarzeń.
Do takich należy między innymi podważanie kluczowego dla funkcjonowania rynku finansowego wskaźnika referencyjnego WIBOR, ale również perspektywa implementacji pakietu regulacyjnego CRDV/CRRII czy też wdrożenie zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie wskaźnika finansowania długoterminowego.
Do tego dochodzą rozliczne oczekiwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, co wiąże się z rosnącą aktywnością internetowych oszustów.
Czytaj także: Sądy nigdy nie potwierdziły manipulowania wskaźnikiem WIBOR
Rola banków w finansowaniu gospodarki
Ważnym wątkiem tegorocznej edycji wydarzenia jest dyskusja o roli banków w procesie finansowania gospodarki. Prezes ZBP przypomniał niepokojącą tendencję spadku kredytowania polskiej gospodarki, co w znacznej mierze spowodowane jest błędną konstrukcją tzw. podatku bankowego.
„W kraju, w którym banki odpowiadają za ponad 80 finansowania sfery realnej gospodarki, przyjęcie portfeli kredytowych jak podstawy opodatkowania ma fatalne skutki dla rozwoju” – powiedział.
„Statystyki są bardzo niepokojące, nie tylko mamy bardzo niską stopę inwestycji, 17,5% to jeden z najniższych rezultatów w Unii Europejskiej. (…) Bardzo źle wyglądają statystyki dotyczące obecnego poziomu kredytu bankowego w relacji do PKB oraz do całości sumy bilansowej sektora bankowego. Te dane pokazują najgorszy w historii III RP poziom kredytowania” – dodał prezes ZBP.
Czytaj także: Polska bankowość przyczyniła się do sfinansowania od roku 2000 ponad 2 mln mieszkań
Nieodpowiedzialne podważanie wskaźnika WIBOR
Kolejnym wyzwaniem dla rynku finansowego jest tendencja podważania umów kredytowych, zwłaszcza tych o długim terminie zapadalności. Dr Białek podkreślił, iż pod tym względem nasz kraj jest niechlubnym wyjątkiem na tle całej Unii Europejskiej.
„Powstał cały przemysł kancelarii prawnych odszkodowawczych, których wyłącznym celem jest maksymalizacja zysku, nie ochrona konsumenta” – przestrzegał prezes ZBP, dodając, iż manipulacja tych podmiotów obejmuje już nie tylko kredyty frankowe, gdyż kancelarie usiłują również kwestionować umowy kredytów złotowych bazujących na wskaźniku WIBOR czy kredyty konsumenckie.
Optymistycznym sygnałem są w tym kontekście działania, pojęte przez resort sprawiedliwości w zakresie ucywilizowania funkcjonowania kancelarii odszkodowawczych.
W agendzie konferencji nie zabrakło odniesienia do wyzwań technologicznych. Prezes ZBP przypomniał, iż polskie banki należą do liderów cyfryzacji, także i dziś banki są tym segmentem rynku który w największym stopniu implementuje rozwiązania z obszaru AI.
W tym kontekście bankowość nie obawia się rywalizacji ze strony fintechów, same bowiem tradycyjne instytucje mają charakter firm technologicznych. Dodał on, iż wdrażanie każdej technologii wiąże się z szeregiem wyzwań, choćby z dziedziny cyberbezpieczeństwa.