Forum Polska 2035: „Rola sektora bankowego w rozwoju polskiej branży żywnościowej w kierunku dekarbonizacji, bioróżnorodności i ekspansji zagranicznej”
Celem Forum jest wymiana doświadczeń między liderami sektora rolno-spożywczego, bankowości, branż zainteresowanych tym tematem oraz administracji publicznej na temat wyzwań o strategicznym znaczeniu dla długofalowego rozwoju Polski.
Uczestnicy dzisiejszego (30.10.2024) spotkania z cyklu Forum Polska 2035 będą dyskutowali m.in. o ekspansji zagranicznej polskiego sektora rolno-spożywczego; o dekarbonizacji sektora rolno-spożywczego oraz o bioróżnorodności i rolnictwie regeneratywnym.
Czytaj także: Minister rolnictwa i Związek Banków Polskich rozmawiają o finansowaniu agrobiznesu
Wspieranie eksportu polskiej żywności i ochrona klimatu
Przychody sektora produkcji żywności stanowią 18% przychodów działu produkcji przemysłowej, a wartość ogółem eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski osiągnęła w 2023 r. rekordowe 51,8 mld EUR (236 mld zł).
I choć z roku na rok rośnie wartość eksportu polskiej żywności, czas prostych przewag kosztowych się skończył. Polskie firmy muszą postawić na specjalizację. Wyzwaniem będą obciążenia fiskalne i perspektywa członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
Powstrzymanie zmian klimatu jest najważniejszym wyzwaniem XXI wieku. Zmiana klimatu dotknie każdy sektor gospodarki, każde państwo i każdego człowieka na świecie.
System produkcji żywności jest drugim, po energetyce, największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadającym globalnie za około 1/3 całkowitych emisji.
Wartości emisji publikowane przez sektor produkcji żywności zgodnie z dyrektywą CSRD wskazuje, że w wielu wypadkach tzw. Scope 3 (czyli kategoria dotycząca emisji wynikających z całego łańcucha dostaw) odpowiada za ponad 90% wszystkich emisji.
Czytaj także: Prezes ZBP o nadziejach związanych z Forum Finansowania Agrobiznesu
Bioróżnorodność i rolnictwo regeneratywne
Bioróżnorodność jest nam potrzebna, ponieważ gwarantuje stabilność systemu przyrodniczego, a także przynosi konkretne korzyści wielu sektorom gospodarki. W zdrowej glebie rosną zdrowe rośliny.
W całej powierzchni użytków rolnych w Polsce aż 65 proc. stanowią gleby, na których rolnicy działali w ostatnich latach bardzo intensywnie stosując dużo nawozów mineralnych, co powoduje niską zawartość próchnicy. W ten sposób gleba zatrzymuje zdecydowanie mniej wody oraz składników pokarmowych. Zmiany klimatyczne powodujące coraz częstsze susze czy powodzie, przyczyniają się również do coraz większej erozji gleby.
Sytuację może zmienić rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne), które przy wykorzystaniu określonych zasad i praktyk zwiększa bioróżnorodność, poprawia żyzność gleby, stan wód, przywraca równowagę w ekosystemie i zapobiega postępowaniu destrukcyjnych zmian w klimacie.