Komisja Europejska ogłosiła projekt zmian przyśpieszających odbudowę po powodzi
„Zmiany są zgodne z oczekiwaniami:
– 100% finansowanie projektu z Funduszy Europejskich bez konieczności wkładu własnego gmin;
– prefinansowanie (zamiast refinansowania);
– możliwość finansowania inwestycji które już trwają”
– napisała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na swoim profilu na platformie X.
Zmiany prawne wejdą w życie w ciągu około 2 miesięcy po decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, podała szefowa MFiPR.
Czytaj także: Dla kogo i na jakich warunkach – pomoc od sektora bankowego dla kredytobiorców dotkniętych skutkami powodzi
Komisja Europejska zgłosiła zmiany w trzech rozporządzeniach UE
Komisja zaproponowała zmiany w trzech rozporządzeniach UE, aby zapewnić możliwość szybkiej mobilizacji środków UE na wsparcie odbudowy po klęskach żywiołowych.
Zmiany dotyczą rozporządzeń regulujących Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Fundusz Spójności (FS) oraz Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) na okres programowania 2021-2027, a także rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach ram finansowych na lata 2014-2022.
Propozycje te stanowią bezpośrednią odpowiedź na powodzie, które dotknęły kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz pożary lasów w Portugalii we wrześniu 2024 roku.
Chodzi o to, by umożliwić siedmiu państwom (Polska, Rumunia, Austria, Czechy, Węgry, Portugalia i Słowacja) przeprogramowanie około 18 mld euro (około 17,7 mld euro w ramach funduszy polityki spójności i 588 mln euro w ramach EFRROW) na pomoc w kontekście katastrof związanych z klimatem.
Propozycje mają zapewnić państwom członkowskim dodatkową elastyczność w wykorzystywaniu części funduszy na naprawę uszkodzonej infrastruktury i sprzętu, dostarczanie żywności i podstawowej pomocy materialnej oraz wsparcia socjalnego i opieki zdrowotnej, a także tymczasowe wsparcie finansowania programów pracy w niepełnym wymiarze godzin.
Ponadto zostaną wprowadzone dwa nowe środki w ramach ERDF i ESF+. Po pierwsze, dodatkowe 30% prefinansowanie zapewni natychmiastowy zastrzyk płynności, aby złagodzić presję budżetową na dotknięte państwa członkowskie. Po drugie, UE będzie mogła sfinansować do 100% wspieranych środków, bez konieczności współfinansowania krajowego w celu rozpoczęcia prac odbudowy.
Maksymalnie 10% istniejących środków polityki spójności przeznaczonych dla państw członkowskich na okres programowania 2021-2027 może zostać wykorzystane na realizację tych celów, co umożliwi transfery między funduszami polityki spójności.
Czytaj także: Odbudowa po powodzi i środki unijne wzmocnią polski wzrost gospodarczy w 2025 roku
Wsparcie odbudowy po powodzi i innych klęskach żywiołowych
Ponadto dzięki zaproponowanym zmianom w Funduszach Rozwoju Obszarów Wiejskich UE (ramy prawne EFRROW na lata 2014-2022) państwa członkowskie będą miały większą swobodę w udzielaniu wsparcia rolnikom, właścicielom lasów i przedsiębiorstwom dotkniętym klęskami żywiołowymi.
Wsparcie finansowe oferowane przez EFRROW będzie w 100% pokrywane ze środków UE.
Poprawka umożliwi państwom członkowskim bezpośrednie i szybkie udzielanie pomocy doraźnej rolnikom, właścicielom lasów oraz małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w formie ryczałtów.
Ponadto państwa członkowskie skorzystają z większej elastyczności we wprowadzaniu i wzmacnianiu środków mających na celu przywrócenie potencjału produkcyjnego dotkniętych gospodarstw rolnych i lasów.
Teraz wniosek zostanie poddany zwykłej procedurze ustawodawczej w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej.