Piotr Serafin komisarzem UE ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej

Piotr Serafin komisarzem UE ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej
Piotr Serafin. Źródło: wikipedia.org
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski kandydat na unijnego komisarza Piotr Serafin otrzyma tekę ds. budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej - ogłosiła we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Polak ma podlegać jej bezpośrednio, co ma podnieść jego rangę wśród pozostałych komisarzy.

„Będzie on podlegał bezpośrednio mnie i będzie się koncentrował na przygotowaniu kolejnego długoterminowego budżetu oraz zapewnieniu, że będziemy mieć nowoczesną instytucję, która będzie w stanie sprostać oczekiwaniom Europejczyków” – powiedziała szefowa KE o Piotrze Serafinie.

Ursula Von der Leyen we wtorek (17.09.2024) przedstawiła skład swojej drugiej Komisji Europejskiej. Kandydaci na komisarzy będą musieli uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego.

Przewodnicząca KE przedstawiła skład Komisji Europejskiej

Wiceprzewodniczącymi wykonawczymi będą:

Teresa Ribera (ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej zmiany, ma być odpowiedzialna także za politykę konkurencji i realizację Zielonego Ładu),

Henna Virkkunen (ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji, ma być też odpowiedzialna za portfolio technologii cyfrowych i granicznych oraz bezpieczeństwo i rządy prawa),

Stéphane Séjourné (ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, ma być odpowiedzialny za przemysł, MŚP i portfel jednolitego rynku),

Kaja Kallas (Wysoka Przedstawicielka UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa),

Roxana Mînzatu (ds. zasobów ludzkich i umiejętności, ma odpowiadać edukację i kulturę, wysokiej jakości miejsca pracy i prawa socjalne),

Raffaele Fitto (ds. spójności i reform, ma odpowiadać za politykę spójności, rozwój regionalny i rozwój miast).

Wiceprzewodniczący będą współpracować z następującymi komisarzami:

Marošem Šefčovičem – komisarzem ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz komisarzem ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości.

Valdisem Dombrovskisem – komisarzem ds. gospodarki i produktywności oraz komisarza ds. wdrażania i upraszczania.

Dubravką Šuicą – komisarzem ds. Morza Śródziemnego, odpowiedzialną za sąsiedztwo południowe UE.

Olivérem Várhely’m – komisarzem ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt,  odpowiedzialnym za tworzenie Europejskiej Unii Zdrowia. 

Wopkem Hoekstrą – komisarzem ds. klimatu, zerowej emisji netto i czystego wzrostu, odpowiedzialnym także za podatki.

Andriusem Kubiliusem – komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej, który ma pracować nad rozwojem Europejskiej Unii Obrony i wzmocnieniem inwestycji UE i potencjału przemysłowego.

Martą Kos – komisarzem ds. rozszerzenia – odpowiedzialnym również za wschodnie sąsiedztwo UE, odpowiedzialnym za wsparcie Ukrainy i kontynuację pracy nad odbudową i wsparciem krajów kandydujących (jej procedura nominacyjna jest jeszcze w toku uzgodnień z parlamentem słowackim).

Jozefem Síkelą –  komisarzem ds. partnerstw międzynarodowych, kierującym pracami nad Global Gateway.

Costasem Kadisem – komisarzem ds. rybołówstwa i oceanów, przygotowującym pierwszy Europejski Pakt Oceaniczny. 

Marią Luís Albuquerque – komisarzem ds. usług finansowych i unii oszczędnościowo-inwestycyjnej, pracującą nad ukończeniem Unii Rynków Kapitałowych.

Hadją Lahbib – komisarzem ds. gotowości i zarządzania kryzysowego. 

Magnusem Brunnerem – komisarzem ds. wewnętrznych i migracji, który ma skupić się na wdrażaniu Paktu o Azylu i Migracji, wzmocnieniu granic i opracowaniu nowej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego. 

Jessiką Roswall – komisarzem ds. środowiska, odporności i konkurencyjnej gospodarki obiegu zamkniętego.

Piotrem Serafinem – komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej.

Danem Jørgensenem – komisarzem ds. energii i mieszkalnictwa, zajmującym się wszystkimi aspektami, od efektywności energetycznej po inwestycje i budownictwo. 

Ekateriną Zaharievą –  komisarzem ds. badań naukowych i innowacji.

Michaelem McGrathem –  komisarzem ds. demokracji, sprawiedliwości i praworządności, odpowiedzialnym za realizację Europejskiej Tarczy Demokracji.

Apostolosem Tzitzikostasem – komisarzem ds. zrównoważonego transportu i turystyki, odpowiedzialnym za mobilność towarów i osób.

Christophem Hansenem – komisarzem ds. rolnictwa i żywności, który opracuje Wizję Rolnictwa i Żywności w ciągu pierwszych 100 dni mandatu. 

Glennem Micallefem –  komisarzem ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, kultury, młodzieży i sportu.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews