Kredobank podpisał umowę z EBOR dotyczącą gwarancji przy udzielaniu kredytów do 100 mln euro

Kredobank podpisał umowę z EBOR dotyczącą gwarancji przy udzielaniu kredytów do 100 mln euro
11.09.2024 r., Kredobank podpisał umowę z EBOR. Źródło: Kredobank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
11 września 2024 roku należący do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński Kredobank podpisał z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju nową umowę dotyczącą gwarancji kredytowych przy udzielaniu kredytów do 100 mln euro, poinformował Bank.

Zgodnie z umową podpisaną przez obie strony w Londynie EBOR pokrywa 50% ryzyka kredytowego nowego finansowania Kredobanku udzielonego do 100 mln euro.

Gwarancje będą udzielone w dwóch równych transzach. Co najmniej 30% wszystkich kredytów objętych gwarancjami EBOR mają otrzymać przedsiębiorstwa z sektora rolnego.

Około 20 mln euro będzie dostępnych na finansowanie długoterminowych inwestycji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) w technologie i sprzęt spełniający standardy UE, w tym inwestycje w stałe i zielone technologie w ramach Programu konkurencyjności i włączenia MŚP w krajach Partnerstwa Wschodniego UE (EaP SMECI).

W związku z tym po zakończeniu projektów inwestycyjnych kredytobiorcy będą mogli otrzymać wsparcie dotacyjne w formie zachęt inwestycyjnych.

Czytaj także: Polskie banki zainteresowane odbudową Ukrainy

Udział Kredobanku w finansowaniu gospodarki Ukrainy

– Stabilność ukraińskiej gospodarki zależy bezpośrednio od wyników działalności ukraińskiego biznesu, który obecnie funkcjonuje w nadzwyczajnych warunkach i potrzebuje dodatkowego finansowania.

Dzięki trwającej ponad dwa lata współpracy z EBOR Kredobank udzielił ukraińskiemu biznesowi kredytów na kwotę ponad 130 mln euro, zapewniając tym samym dostęp do finansowania ukraińskim firmom działającym w krytycznych branżach.

Według stanu na 1 września br. portfel kredytowy Kredobanku przekroczył 14,5 mld hrywien – mówi Jakub Karnowski, pierwszy wiceprezes zarządu Kredobank SA.

Czytaj także: KredoBank z Grupy PKO BP wypracował 143 mln zł zysku netto w 2023 roku

Kredobank: połowa kredytów od EBOR dla rolnictwa

Połowę kredytów z łącznej kwoty ponad 130 mln euro, udzielonych przez Kredobank w ramach współpracy z EBOR, otrzymały przedsiębiorstwa produkcyjne, w tym rolnicze. Jedna trzecia kredytobiorców to przedsiębiorstwa handlowe, pozostali reprezentują branże takie jak logistyka, budownictwo, usługi itp.

Główna część finansowania przeznaczana jest na wsparcie bieżącej działalności, 22% to długoterminowe kredyty inwestycyjne i leasing.

Ponad 22 mln euro kredytów otrzymali nowi klienci, którzy nie korzystali wcześniej z usług Kredobanku. Ponad 50% kredytobiorców to przedsiębiorstwa, które prowadzą swoją działalność na terenach o podwyższonym ryzyku uszkodzeń i zniszczeń w wyniku działań wojennych, w tzw. żółtych i pomarańczowych strefach.

Czytaj także: Umowa Kredobank – EBOR: 125 mln euro wsparcia dla ukraińskiej gospodarki

***

Kredobank został założony we Lwowie w 1990 roku, Narodowy Bank Ukrainy zaliczył go do banków o znaczeniu systemowym Ukrainy, należy do grupy finansowej PKO Banku Polskiego – największej instytucji finansowej Polski i jednej z największych grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednostką dominującą w grupie jest największy bank w Polsce, PKO Bank Polski, ze 100-letnią historią, jeden z najbardziej stabilnych banków Europy według wyników testów warunków skrajnych Europejskiej Administracji Nadzoru Bankowego (lipiec 2021 r.).

Kredobank proponuje pełen wachlarz usług dla klientów detalicznych, przedsiębiorstw małego, średniego i dużego biznesu w Ukrainie. Bank aktywne udziela kredytów małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom, oferując szereg programów specjalnych i grantów w ramach współpracy z EBOR i Komisją Europejską, a także aktywnie uczestniczy w państwowych programach wspierających ukraiński biznes.

Bank uzyskał ranking kredytowy w skali krajowej na najwyższym poziomie uaAAA ze stabilną prognozą i krótkoterminowy ranking kredytowy na najwyższym poziomie uaK1 według agencji Standard-Rating i Expert Rating.                                                 

Źródło: Kredobank