Raport EBC i EBA potwierdza skuteczność Strong Customer Authentication

Raport EBC i EBA potwierdza skuteczność Strong Customer Authentication
Fot. stock.adobe.com / Rokas
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) i Europejski Bank Centralny (EBC) opublikowały wspólny raport na temat oszustw płatniczych.

Raport ocenia oszustwa zgłoszone przez branżę finansową w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) w 2022 roku i w pierwszej połowie 2023 roku. W tym pierwszym okresie łączna wartość oszustw wyniosła 4,3 mld euro, w drugim 2,0 mld euro.

EBA i EBC swój raport oparły na informacjach o oszustwach zgłaszanych przez dostawców usług płatniczych.

Zgodnie z dyrektywą o usługach płatniczych (PSD2) dostawcy tych usług są zobowiązani do zgłaszania danych statystycznych dotyczących oszustw właściwym organom krajowym, zaś te są zobowiązane do przekazywania danych w formie zagregowanej do EBC i EUNB (EBA).

Czytaj także: Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie nowelizacji rozporządzenia eIDAS

Najwyższa wartość oszustw kartami płatniczymi

Jeśli rozważamy wartość popełnionych oszustw, większość dotyczyła przelewów elektronicznych i płatności kartami. W I półroczu 2023 r. łączna wartość fałszywych przelewów bankowych wyniosła 1,131 mld euro, a wartość oszustw przy użyciu kart  633 mln euro.

Zanotowano 7,31 mln oszukańczych transakcji kartami. Liczba fałszywych poleceń przelewu, poleceń zapłaty, wypłat gotówki i transakcji pieniądza elektronicznego była znacznie niższa. 0,031% wartości transakcji kartami było oszustwami. Oszustwa z użyciem kart występowały głównie w przypadku transakcji zdalnych.

Najczęściej oszuści wykorzystywali w tym celu karty zgubione lub skradzione. Tak było w przypadku 50% oszukańczych transakcji niezdalnych i 64% zdalnych. Oszustwa związane z fałszywymi kartami płatniczymi i manipulacje w celu zainicjowania zlecenia płatniczego odegrały jedynie niewielką rolę w okresach, które obejmuje sprawozdanie.

Skuteczne SCA

Raport potwierdza korzystny wpływ wymogów SCA (Strong Customer Authentication) wprowadzonych przez dyrektywę PSD2 i wspierających je standardów technicznych, które EUNB wydała w 2018 r. we współpracy z EBC.

Transakcje uwierzytelnione za pomocą SCA wykazały niższy poziom oszustw niż transakcje bez SCA.

Wskaźniki oszustw w przypadku płatności kartą okazały się około dziesięciokrotnie wyższe w przypadku, gdy kontrahent ma siedzibę poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, gdzie nie ma wymogu stosowania SCA.

Transakcje, które są zwolnione z SCA (dotyczy transakcji niskiej wartości, zaufanych kontrahentów, płatności powtarzalnych) miały wyższe wskaźniki oszustw.

W pierwszej połowie 2023 roku 71% oszustw związanych z płatnościami kartami,  43% oszustw związanych z przelewami bankowymi i 47%  z poleceniami zapłaty dotyczyły transakcji transgranicznych. 28% oszukańczych płatności kartami było związane z transakcjami transgranicznymi poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl