Index PENGAB niższy o 7,8 pkt. w czerwcu’24 m/m – wyraźny spadek aktywności na rynku depozytów

Index PENGAB niższy o 7,8 pkt. w czerwcu’24 m/m – wyraźny spadek aktywności na rynku depozytów
Fot. stock.adobe.com / FAMILY STOCK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej PENGAB spadł w czerwcu 2024 roku w porównaniu do maja o 7,8 pkt. do 20,4 pkt. – czytamy w najnowszym Monitorze Bankowym. W czerwcu zaobserwowano wzrost aktywności klientów indywidualnych na rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych.

 – W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano poprawę odczytów m/m dla rynku kredytów mieszkaniowych o 3 pkt. W przypadku rynku kredytów konsumpcyjnych, inwestycyjnych oraz lokat długoterminowych osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw zanotowano korektę prognoz.

Tadeusz Białek, prezes ZBP.

W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano negatywne zmiany. Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw to 13 pkt. i spadły o 7 pkt. m/m, a r/r są wyższe 16 pkt.

W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano spadek o 14 pkt. m/m. Obecnie wynosi 0 pkt., a r/r podwyższyła się o 8 pkt.

Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadła do poziomu 16 pkt., m/m obniżyła się o 10 pkt., a r/r jest wyższa o 24 pkt. – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes ZBP.

 

Index PENGAB spadł o 7,8 pkt. w czerwcu’24 - wyraźny spadek aktywności na rynku depozytów
Źródło: Monitor Bankowy
Marcin Idzik, Kantar.

– W czerwcu Index PENGAB odnotował wartość 20,4 pkt., m/m jest niższy o 7,8 pkt. Indeks prognostyczny m/m spadł o 8,5 pkt. do poziomu 21,0 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 8,23 pkt., uzyskując wartość 19,9 pkt.

W czerwcu m/m zaobserwowano wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych.

Wyraźny spadek odnotowano natomiast na rynku depozytów terminowych zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Czerwcowy odczyt ujawnia m/m pogorszenie sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewidywania sześciomiesięczne zmian sytuacji na rynku bankowym w czerwcu są zdecydowanie mniej korzystne niż przed miesiącem – powiedział Marcin Idzik z Minds & Roses.

Czytaj także: W maju ’24 Index PENGAB wyższy o 6,1 pkt.

Kredyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 2pkt. i w czerwcu wynosi 28 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 6 pkt., a r/r wzrosło o 32 pkt.

Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 9 pkt., a r/r jest niższe o 9 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 1 pkt. i wynosi 48 pkt.

Depozyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadło 11 pkt. i wynosi obecnie 16 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadeko 1 pkt., a r/r wzrost o 32 pkt.

Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 16 pkt., a r/r jest niższe o 27 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt. i wynosi 11 pkt.

Kredyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 2 pkt. i wynosi 10 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 30 pkt., a r/r jest wyższy o 37 pkt.

Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 3 pkt., a r/r jest wyższy o 21 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 8 pkt. i wynosi obecnie 23pkt.

Depozyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 9 pkt. i wynosi 2 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 7 pkt., a r/r wzrósł o 1 pkt.

Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 33 pkt., a r/r jest niższy o 29 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 5 pkt. i wynosi obecnie 2 pkt.

Czytaj także: Wskaźnik koniunktury bankowej PENGAB w kwietniu ’24 jest niższy m/m o 3 pkt.

Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego

W czerwcu odnotowano m/m poprawę  odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych. Dla wszystkich pozostałych monitorowanych rynków odnotowano m/m korektę prognoz sześciomiesięcznych.

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej

W czerwcu odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.

Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 13 pkt., m/m  minus 7 pkt., a r/r jest wyższa o 16 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 0 pkt., m/m spadek o 14 pkt., a r/r jest wyższa o 8 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 16 pkt., m/m spadek o 10 pkt., a r/r jest wyższa o 24 pkt.

PENGAB: bankowcy o rynku finansowym – komentarze, prognozy

Ponad badanych (55 proc.) dobrze ocenia stan polskiej gospodarki na tle innych krajów europejskich, z czego 10 proc. bardzo dobrze (plus 10 p.p.r/r), a 45 proc. dobrze. Przeciwnego zdania jest 3 proc. (minus 18 p.p. r/r), a 42 proc. uważa obecny stan polskiej gospodarki na tle innych krajów europejskich za podobny.

Podobnie jak przed rokiem zdecydowana większość badanych (71 proc.) ocenia, że przyczyny obecnej inflacji są spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.

Niespełna jedna trzecia badanych (29 proc., r/r mniej o 34 p.p.) źle lub bardzo bardzo źle ocenia obecne działania polskiego rządu w zakresie ograniczenia inflacji  i jej negatywnych skutków dla gospodarki. Dobrze działania polskiego rządu w tym zakresie obecnie ocenia 64 proc. badanych, r/r plus 30 p.p.

Źródło: BANK.pl